—————————————————–
ENGLISH VERSION BELOW
KRÓLOWIE MODY. HISTORIA HAUTE COUTURE
W odniesieniu do całej historii ubioru, historia haute couture jest stosunkowo krótka. Kiedy w połowie XIX wieku Anglik Charles Frederick Worth pokazał swoje pierwsze projekty wiadomo było, że będą przełomowe. Angielski kreator był nowobogacki i ekscentryczny, ale Paryżanki go pokochały, a ich mężowie chętnie płacili zawrotne sumy za niepowtarzalne suknie. On sam wkrótce znalazł wielu naśladowców i kontynuatorów swojej myśli. Chociaż ‘Maison Woth’ nie przetrwał do dzisiaj, to wtedy był domem mody, któremu Paryż zawdzięcza współczesną pozycje pioniera sztuki wysokiego krawiectwa.
Kinzel, w swojej książce przybliża sylwetki takich kultowych postaci mody jak: Paul Poiret, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Balenciaga, Hubert de Givenchy, Christian Dior i wielu, wielu innych. Poza streszczaniem biografi projektantów robi znacznie więcej – nieustannie próbuje dociec co stanowiło o ich ponadczasowym fenomenie. Każdy z nich przedstawiał inny styl. Byli to ludzie niezwykli, często uparci ale także bezkompromisowo wierzący w estetyczną słuszność tego co tworzyli. Nieustająco wychwytywali trendy, byli wyjątkowym lustrem swojej epoki. Ponad wszystko mieli jednak odwagę sprzeciwiać się społecznym gustom i lansować własne idee. Dziś, równie wiele nazwisk założycieli ówczesnych domów mody wyrosło na międzynarodowe marki, co odeszło w zapomnienie. Nie zmienia to jednak faktu, że to Ci utalentowani ludzie ukształtowali modę w obecnym jej kształcie.
Książka Rudolfa Kinzela, jest fantastycznie napisaną i absolutnie obowiązkową pozycja dla każdego miłośnika mody. W wielu sferach pozostaje aktualna, pomimo, że od czasu jej pierwszego wydania minęło już wiele lat. Autor umiejętnie miesza fakty i anegdoty, z polotem opisując perypetie wielkich kreatorów. Obnaża motywy ich działań i małe grzeszki. Jednocześnie pełen jest respektu dla tego, co wypracowali. Nie-taka-znowu-krystaliczna (choć nieustająco wspaniała) Coco Chanel, sąsiaduje na kartach historii z surowym Christobalem Balenciagą, czy genialnym Yvesem Saint Laurentem. ‘Królowie Mody’ to dowcipny, ale i rzeczowy przewodnik po postaciach, które szycie i krawiectwo wyniosły do rangi sztuki – sztuki ‘haute couture’.
—————————————————–
ENGLISH VERSION
THE KINGS OF FASHION. HISTORY OF HAUTE COUTURE.
Compared to the history of fashion, haute couture history is relatively short. When in the mid-nineteenth century Englishman Charles Frederick Worth showed his first projects it was clear it’s gonna be a breakthrough. English designer was upstart and eccentric, but Parisians grown to love him and their husbands were willing to pay exorbitant sums for the unique dresses. He soon found many imitators and followers of his thoughts. Although the ‘Maison woth’ has not survived to this day, it was then the fashion house which Paris owes its contemporary pioneer position of high tailoring.
Kinzel in his book brings iconic fashion silhouettes such as Paul Poiret, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Balenciaga, Hubert de Givenchy, Christian Dior and many others. In addition to summarizing the biographies of the designers, he does much more – constantly tries to figure out why they become the timeless phenomenons. Each of them presented a different style. They were unusual, often stubborn but they also uncompromisingly believe in aesthetic legitimacy of what they have created. Constantly captured the trends, they were like a mirror of their era. Above all, they had the courage to oppose the social tastes and promote their own ideas. Today, as many names of the founders of the contemporary fashion houses has grown into international brands as gone into oblivion. But it doesn’t change the fact that these talented people shaped fashion into its current form.
Rudolph Kinzel’s book is fantastically written, mandatory position for any lover of fashion. In many areas remains valid, despite the fact that it’s been many years since its first release. The author skillfully mixes facts and anecdotes, with flair describing the trials and tribulations of the great designers. Exposes the motives of their actions and also – little sins. At the same time he’s full of respect for what they developed. Not-so-crystal (but still great ) Coco Chanel neighbors in cards of history next to severe Christobal Balenciaga or genius Yves Saint Laurent. ‘The kings of Fashion’ is a funny, but also factual guide to the designers who sewing and tailoring raised to the rank of art – ‘haute couture art’.
Koniecznie muszę to przeczytać 🙂
Tylko gdzie ja dostac..??
ciekawie 🙂 i te czarno-białe zdjęcia 🙂
Mrs Vain
Podoba mi się twoje podejście do mody (profesjonalne), które nie polega na bezmyślnym "wrzucaniu" odzieżowych kombinacji, ale na poznaniu świata mody od "podszewki" – historii, inspiracji, biografii znanych postaci…. Lubię tu zaglądać – bo lubię ludzi kreatywnych – z pasją 🙂
"Maison Worth" 😉
Tamaro, pochwal sie gdzie ją dostałaś. I jak procentowo wygląda podział obrazki/tekst?
Interesting how fashion has changed over the years and has been inspired by many people. I would like to read about the "little sins" of these designers.
Tamaro, gdzie można dostać tą książkę? Bo przeszukałam internet i nie znalazłam ani jednego egz. do kupienia 🙁
So inspiring I love this vintage retrò books 🙂
http://www.mariezamboli.com
http://www.mariezamboli.com
już wiem co zażyczę sobie na urodziny:)
przecież Coco była skandalistką, kociła papierochy na potęgę i opalała się!!! 😀
i w opozycji do niej boska i szalona Schiaparelli, coś jak dwie dekady temu Valentino i Gianni Versace, niby totalnie dwa różne nurty, ale rywalizacja na wysokim poziomie. Ciekawie się zapowiada, pewnie się rozejrzę za tą pozycją
książka musi być super, ale póki co czytam już jedną też o modzie i muszę skończyć 🙂
zapraszam do mnie
fashionable-sophie.blogspot.com
A ja ze swojej strony zapraszam już teraz na wystawę Elegancja-Francja. Z historii haute couture, jaka odbędzie się w łódzkim muzeum w tym roku. Wystawa wystartuje w połowie maja, a szczegóły na pewno pojawią się tutaj http://muzealnemodykolekcja.blogspot.com/
Zapraszam bardzo serdecznie. Będzie i suknia od Wortha, i kapelusz Schiaparelli i kostium Chanel i suknie z domu mody Diora. Także Lanvi, Patou, Mugler, Gaultier.
Pozdrawiam, PS
Ja właśnie czytam książkę o Coco Chanel i muszę powiedzieć, że jest na prawdę interesującą postacią, która wyprzedzała epokę.
Chętnie sięgnełabym również po książkę zaproponowaną przez Tamarę 🙂
Czyżby następna książka dla mojej kolekcji ? 🙂
http://qfre.blogspot.com/
Mam nadzieję, że gdzieś ją dostanę, bo MUSZĘ przeczytać! 😉
Poszukiwania czas zacząć!
Niestety wiem, że tę książkę bardzo ciężko dostać – sama złowiłam ją przypadkiem u znajomego, w jakiejś stercie 'śmieci' i wiedziałam, że już nie wypuszczę z rąk! ;D Poszukajcie po antykwariatach i aukcjach internetowych – może tam uda się ją złowić! WARTO! :)))
Mam nadzieję! ^^
Fantastyczna wiadomość!!! Dziękujęmy za informacje :***
Własnie z tym jest problem – odpisałam poniżej ;***
Złapałam u znajomego! 🙂 A co do obrazków jest ich niewiele na samym końcu książki – faktycznie trochę tego brakuje, ale jest tak fajnie napisana, że nie ma w tym wielkiej straty dla książki 🙂
Bardziej powiedziałabym jak Armani i Versace – dwa zupełnie odmienne style, niebo a ziemia ;)) Natomiast trudno mówić o rywalizacji na wysokim poziomie – Coco była pyskata i nieprzewidywalna, do tego lubiła rzucac kąśliwe uwagi. Akurat Schiap ich nie szczędziła, co uważam, ża nieco małostkowe niezaleznie od tego co o niej myślała… 😉 No ale cóż wielcy też (albo przede wszystkim) nie są bez wad ;D
Moda jest dla mnie fascynującą dziedziną i zamierzam poświęcić jej swoje życie – zeby jednak zrobić to w pełni, muszę bezwzględnie cały czas się dokształcać! Dzięki temu mogę też Wam pokazac szerszą perspektywę! :)))
Hope you'll have a lovely day <3
http://www.mariezamboli.com
http://www.mariezamboli.com
Ciekawa książka..
W Szczecinie ta książka jest dostępna w bibliotece miejskiej. Przeczytałam, polecam. Swój egzemplarz wypożyczyłam chyba w bibliotece tej w akademiku ZUT, koło pinokia;)
fajna 🙂 tylko gdzie ją dostać 🙂
wydaje się być dla mnie idealna 🙂