INTERNET, PAPIER, NOŻYCZKI

Dziewczyna, która zawodowo bawi się papierem, pisze niemal tak dowcipnie jak ilustruje (chociaż twierdzi, że wcale nie umie), a ubrania kupuje tylko po to, żeby je pociąć. Poznajcie Emmę Dajską – zapewniam, że zabawa dopiero się zaczyna!

Artyści to chyba najbardziej fascynujący ludzie na świecie. Zawsze mnie interesuje, co kryją w swoich tajemniczych pracowniach. Sama jestem po ASP, więc ciekawi mnie, gdzie inni szukają inspiracji i jak motywują się do pracy. Czy wszystkich ludzi sztuki interesuje moda? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Postanowiłam, że zapytam u źródła 😉 Oczywiście, jak przystało na Macademian Girl, szczególnie interesują mnie ci artyści, którzy na warsztat biorą kolor i nie boją się odważnych decyzji. Uwielbiam sztukę z przymrużeniem oka!

DZIEWCZYNA OD KOLAŻY

Doskonale wie o tym młoda artystka, pracująca pod pseudonimem Emma Dajska. Obok jej niesamowitych kolaży nie da się przejść obojętnie! Są kolorowe, wieloznaczne i trochę nostalgiczne. Emma tworzy je z wycinków ze starych magazynów, retro fotografii i kolorowego papieru. Jak dobra stylistka z lekkością zestawia pozornie niepasujące do siebie elementy. Od razu widać, że z pracy nad nimi czerpie mnóstwo radości! W sieci woli pozostać anonimowa, dlatego pseudonim Emmy to jej druga tożsamość.

emma_1

emma_2

SKĄD MOŻESZ JĄ ZNAĆ?

Emma publikowała swoje prace w  KMAG-u i Fashion Magazine, a od kilku lat rysuje dla ROOKIE Mag (www.rookiemag.com). To portal internetowy dla nastolatek, ale z feministycznym zacięciem. Stworzony w 2011 roku, zresztą przez znaną blogerkę, Tavi Gevinson. Kojarzycie? To ta dziewczyna, która w wieku 12 lat założyła bloga i przewróciła modowy świat do góry nogami! Zapoczątkowała trend na siwe włosy, a jej ekscentryczne stylizacje komplementowała sama Anna Wintour. Zajrzyjcie na ROOKIE koniecznie – wbrew pozorom to wcale nie jest portal o modzie! Znajdziecie tam mnóstwo mądrych i zabawnych tekstów na różne tematy: od nowych technologii po kłopoty sercowe 😉

emma_3

JAK TO JEST PRACOWAĆ Z TAVI?

Emma współtworzy ROOKIE od początku jego istnienia, a współpracę z Tavi zaczęła jeszcze kiedy była nastolatką. Najzwyczajniej w świecie odpowiedziała otwarte, internetowe ogłoszenie o rekrutacji do zespołu. To świetny przykład tego, że zawsze warto próbować swoich sił! Żeby odnieść sukces, czasem wystarczą nożyczki, papier, dobry pomysł i trochę odwagi ☺

Tavi dorosła, ale wciąż zdarza się, że praca z nią przypomina dziewczyńskie pijama party.

Jej zadaniem jest zilustrowanie przewodniego tematu każdego miesiąca. Zawsze dostaje od Tavi mail z rozpisaną paletą kolorystyczną, tablicą inspiracji oraz sugestiami, które książki, piosenki i filmy najlepiej oddadzą charakter nowego numeru. Tylko od Emmy zależy jednak, jak się do tego odniesie. Brzmi jak spełnienie marzeń? Podobno tak jest! Dajska podkreśla, że praca dla ROOKIE to najprzyjemniejsza przygoda w jej życiu, a czasami zaczyna wręcz przypominać dziewczyńskie pijama party 😉 Może dlatego, że jak sama mówi „zespół tworzą absolutnie fantastyczne redaktorki”. Są utalentowane, pracowite i mają nosa do trendów. Wyobraźcie sobie, że większość to jeszcze nastolatki!

emma_4

PAPIER I CAŁA RESZTA

Emma kolażem zajmuje się od gimnazjum. Wcześnie zaczęła przygodę ze sztuką, bo śmieje się, że nie miała wystarczająco lekkiego pióra, żeby móc wyrazić wszystkie swoje nastoletnie zmartwienia na piśmie. Szukała innych dróg i idealnym rozwiązaniem okazały się kolaże. Są na tyle abstrakcyjne, że żadna z jej sióstr nie mogła z nich wyczytać, że np. kocha się beznadziejnie w chłopaku z trzeciej klasy 😉 Wycinanki strzegły jej sekretów znacznie lepiej niż kłódka na pamiętniku.

Trochę odwagi! Czasem do sukcesu wystarczą papier, nożyczki i jeden naprawdę dobry pomysł.

Emma wszędzie szuka inspiracji. Uwielbia przejęzyczenia i wysyłane na imprezach SMS-y, które zapamiętuje i przekształca później w obraz. Ma obsesję na punkcie papieru – kupuje mnóstwo starych magazynów i tanich książek, które z pasją tnie, a potem skleja od nowa. Lubi też lumpeksy. Wyszukuje w nich tkaniny i nadruki, żeby później wykorzystać je w kolażach. Jej wyczucie widać zresztą w prywatnym stylu. Bez problemu łączy wintydżowe dżinsy Versace z bluzką w szalony, kolorowy nadruk z lat 70-tych. Co więcej, świetnie przy tym wygląda! Sama żartuje jednak, że na modzie zna się tyle, co „przeciętny Polak, który ma oczy, Internet i czasem wyjdzie potańczyć”.

emma_5

CO ROBI EMMA, KIEDY NIE ILUSTRUJE?

Emma ma 23 lata i studiuje grafikę projektową na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Na co dzień prowadzi warsztaty i bierze udział w wystawach, ale po pracy wcale nie odpoczywa od sztuki. Regularnie popada za to w obsesje na punkcie różnych artystów. Kiedy tak się stanie, spędza czas przekopując internet w poszukiwaniu każdej dziwacznej ciekawostki, jaką uda jej się wyszperać na temat danej osoby. Jeśli twórca żyje, śledzi go potem nieustannie na portalach społecznościowych (chyba jak każda z nas:)). Jako, że Emma szczególnie ceni kobiety artystki, jedną z jej największych idolek jest Tove Jansson – pisarka i ilustratorka, która wymyśliła Muminki!

W życiu Emmy ważną rolę gra wsparcie rodziny. Podobno jej bliscy uwielbiają kolażowe laurki, które dostają na każdą okazję. W swoich pracach lubi wykorzystywać zdjęcia z rodzinnego albumu, zwłaszcza portrety stylowej mamy i cioci. Zresztą jej mama kupuje każdy magazyn z publikacją Emmy i z dumą wysyła MMS-y. Dziewczyna żartuje, że na zdjęciach zawsze obowiązkowo fotografuje najważniejszy element: podpis „ilustracja: Emma Dajska”. I słusznie, bo mam wrażenie, że to dopiero początek. Chociaż sama nie zdradza planów na przyszłość, jestem pewna, że szykuje coś wyjątkowego! Jeśli tak jak ja nie możecie się doczekać, śledźcie Emmę Dajską na Facebooku, Instagramie,Tumblr.

emma_6 (2)