in Quiz, Styl życia

QUIZ: DOKĄD POWINNAŚ JECHAĆ NA WAKACJE?

I. 
quiz2-01
II.
quiz2-02 quiz2-09
III.
quiz2-03
IV.
quiz2-04
V.
quiz2-05
Najwięcej odpowiedzi:

quiz2-06 quiz2-08

A – Morza szum, ptaków śpiew, czyli rajska plaża i ciepłe kraje

Kierunek: Malediwy, Majorka, Teneryfa, Barbados, albo… Międzyzdroje, ale tylko pod warunkiem, że prognoza pogody mówi: BĘDZIE UPAŁ!!! 😉 Wakacje są po to, żeby odpoczywać 🙂 Uwielbiasz wygrzewać się na słońcu, popijać chłodne napoje i cieszyć się z życia. Kiedy wracasz z urlopu, wszyscy podziwiają Twoją opaleniznę. Na hasło all inclusive reagujesz szerokim uśmiechem. Wiesz co? Masz rację! Sama czasem lubię wyjechać i robić jedno wielkie NIC! Umiejętność leniuchowania to wielka sztuka, pozwala się „zrestartować” i naładować akumulatory na 100 procent! Hiszpanio, Barbadosie, Malediwy, przybywamy!:D A do walizek koniecznie wrzucamy krem z filtrem i kapelusz z ogromnym rondem! Po powrocie na pewno zainteresują Cię moje „tajne” sposoby na nawilżenie wysuszonych przez słońce włosów. Przyda się też odrobina wiedzy na temat olejków naturalnych – świetnie poradzą sobie z natłuszczeniem skóry i co za tym idzie, utrzymaniem opalenizny przez wiele tygodni!

B – Lato w mieście. Niekoniecznie swoim

Kierunek: Paryż, Rzym, Barcelona, Praga, Helsinki, Nowy Jork… Lubisz ludzi, miejski zgiełk, a mój cykl o ciekawych miejscach masz w jednym paluszku:) Lubisz zwiedzać, ale nie tylko kościoły i muzea. Największą frajdę sprawia Ci przysłowiowe zaglądanie ludziom w okna, obserwowanie lokalnych społeczności, przesiadywanie w znanych i mniej znanych knajpkach. Niespecjalnie przeszkadzają Ci tłumy turystów i nie boisz się błądzenia po nieznanych miastach (nie zapomnij sprawdzić, czy masz GPS w komórce). Przecież właśnie w ten sposób się je poznaje! Twój wakacyjny mundurek, to wygodne buty, dżinsy (wiesz już jak dobrać je do swojej sylwetki?) i t-shirt. Nie zapomnij o odrobinie biżuterii i glamouru. Wieczorami w nowych miejscach warto błysnąć i zadać szyku 😉 Przyda się też roaming w telefonie, żeby móc wysłać mms-a do koleżanek z pracy.

C – Piechur – obieżyświat  

Kierunek: Tatry, Beskidy, Dolny Śląsk. A może tym razem nieco dalej – Toskania, Umbria, Alpy… Masz w sobie tyle energii, że nie wyobrażasz sobie wakacji spędzonych na leżaku, przy basenie. Podczas takiego wyjazdu czułabyś się jak zwierzę w klatce 😉 Lubisz przyrodę, długie wędrówki i zachody słońca w górach. Dopiero odciski na stopach i zakwasy w łydkach oznaczają, że miło spędzasz czas i wakacje są udane 🙂 Jesteś w swoim żywiole! Pamiętaj, że „na szlaku” trzeba być ubranym praktycznie, wygodnie, ale i atrakcyjnie! Idealnym połączeniem wszystkich tych cech będą fryzury z chustą, lekki dzienny makijaż, i wygodne ubranie w idealnie dobranych kolorach (koniecznie zrób sobie analizę kolorystyczną). Zamiast biżuterii, możesz przykleić metaliczne tatuaże. Buty kup w dziale trekkingowym, muszą być przystosowane do długich wędrówek, no i nie zapomnij o pelerynie, czy płaszczu przeciwdeszczowym, bez tego ani rusz 😉 Chyba, że wybierasz kierunek Włochy, albo Hiszpania, wtedy zamiast płaszcza zabieraj wszędzie dużą wodę. Włóż ją na noc do zamrażalnika, w czasie największych upałów lód będzie się powoli rozpuszczać, a Ty będziesz miała chłodny napój przez większość dnia. Inni piechurzy mogą brać z Ciebie przykład 😉

D – Przygoda z autostopem  

Kierunek: autostopem do Indii, albo przez Europę, a może przez Amerykę, Azję, Australię… Dla Ciebie świat nie ma granic 😉 Jesteś odważna i rządna przygód, aż dziw bierze, że nie spotkałyśmy się w „Agencie, miałybyśmy idealny sojusz :). W wakacje zdajesz się na przypadek. Nie lubisz planować i wytyczać trasy dwa miesiące wcześniej. Po prostu jesteś mistrzem spontaniczności – masz urlop, więc pakujesz plecak i wyruszasz w świat. Najchętniej autostopem! A jeśli nie to chociaż last minute z opcją „wyjazd za 24 godziny” 😉 Twój plecak, albo walizka nie mogą być duże i wypchane po brzegi, bo przecież nigdy nie wiadomo, gdzie będziesz musiała z nimi biec… Postaw na praktyczne, ale ciekawe fryzury (takie jak te z warkoczem), prostą kreskę na oku i nieskomplikowane zestawy ubrań. Musi być wygodnie, swobodnie, ale oczywiście kolorowo i dziewczęco! Zawsze miej przy sobie chusteczki do demakijażu, zestaw miniaturowych kosmetyków (w drogeriach można kupić małe pojemniczki, do których odlewamy kremy i toniki) i towarzysza lub towarzyszkę podróży!

E – Południowa fiesta, czyli muzyka, zabawa, przyjaciele 

Kierunek: Open’er, Audioriver, OFF Festiwal, a później to już tylko Ibiza i Majorka, bo tam fiesta trwa całe lato 😉 Nieważne gdzie, ważne z kim. No i żeby była muzyka 🙂 Uwielbiasz imprezy do rana, długie rozmowy w świetle księżyca i klimat festiwalowy. Mówi Ci coś styl boho? Myślę, że tak, bo to cała Ty 😀 Wolna jak ptak, wiecznie podśpiewująca coś pod nosem, szczęśliwa i uśmiechnięta. Chcesz się bawić, a wakacje to najlepszy ku temu czas. Pewnie już od dawna masz opracowaną mapę polskich i zagranicznych imprez plenerowych i festiwali. Teraz tylko stań przed lustrem, poćwicz fryzury z opaską i wybierz idealną, zwiewną sukienkę w której zawojujesz niejeden parkiet 😉 Oczywiście nie zapomnij o metalicznych tatuażach, w zeszłym roku wszyscy chcieli je mieć, w tym nic się nie zmienia 😉

F – Zimne kraje  

Kierunek: Skandynawia – Dania, Szwecja, Norwegia, Finladnia, Islandia, a może tym razem Grenlandia? Wszyscy jadą pod palmy, będą się opalać i wygrzewać na słońcu. A Ty? Na przekór tradycji, pakujesz ciepły sweter i pędzisz na spotkanie z fiordami i skandynawską przygodą 🙂 Piękne widoki i przyjemne 20 stopni Celsjusza, to to co lubisz najbardziej. A do tego Camilla Lackberg  w bagażu podręcznym. Cóż… po miesiącu spędzonym w afrykańskich upałach, na planie „Agenta”, chętnie poleciałabym z Tobą i Camillą do Islandii, albo Norwegii 😉  Nie zapomnij o ciepłej czapce, która zajmuje mało miejsca, a ochroni uszy w chłodne, wietrzne wieczory nad Morzem Północnym 🙂 Poza tym, nikt inny nie będzie potrzebował pary dobrze skrojonych, wygodnych dżinsów tak bardzo jak TY. Dlatego Macademian Girl i w tej kwestii służy pomocą! Zerknij na artykuł, w którym podpowiadam jak znaleźć te idealne.

56 comments

Skomentuj

in Lifestyle, Quiz

QUIZ: WHERE SHOULD YOU GO ON HOLIDAY?

I. 

quiz2-01

I. What can’t you imagine your summer suitcase without?

A. A bathing suit
B. A GPS and a city guide
C. Comfortable shoes
D. A first aid kit and wet tissues (in case of having to spend the night in a place without a shower ;))
E. My music player
F. A warm sweater

II.

quiz2-02 quiz2-09

II. Which of my looks do you fancy most?

III.

quiz2-03

III. Which kind of music is your favorite holiday choice?

A. Something relaxing and calm
B. I love the ability to be able to get to know the regional music of the place I’m currently in
C. I don’t listen to anything. Bird singing and the sound of trees during long trips is the best music one could get! 😉
D. Current radio hits
E. Music is my life. I listen to it all the time, it’s hard to pick my favorite artists – there’s a lot of them.
F. Lubię wyszukiwać niszowe, mało znane zespoły i wokalistów I love looking for unknown, niche bands and vocalists

IV.

quiz2-04

IV. What’s your favorite summer means of transport?

A. Plane
B. Trains, buses, etc. I love public transport! You can meet many interesting people and feel the real local atmosphere of a place.
C. My legs 😉
D. Hitchhiking!
E. No matter how, it matters with who 😉 With a good company I can travel even on a scooter.
F. Definately a car

V.

quiz2-05

V. Twoja ulubiona, wakacyjna przekąska to:

A. Seafood of every kind 😉 And colorful drinks to refresh yourself, neccesarily with a maraschino cherry 😉
B. Italian gelato
C. Homemade sandwiches wrapped up in paper and thermos tea.
D. I don’t pay that much attention to what I eat, it can even be a canned fish 😉 Adventure is what counts most!
E. Cotton candy. Mmmmm… Reminds me of my childhood 😉
F. Salmon, herring, and a’la IKEA meatballs 😉

Most answers:

quiz2-06 quiz2-08

A – The sound of the sea… Birds singing – a fairy tale like beach and heat.

Destination: Maldives, Mallorca, Tenerife, Barbados, or… the Polish seaside, but only if the weather forecast says: IT’S GONNA BE HOT! 😉 Holidays were created to get some rest 😉 You love lying in the sun, sipping cold drinks, and enjoying your life. When you come back home, everyone admires how tanned you are. You smile widely everytime you hear all inclusive. And you know what? You’re right! I also like to leave sometimes just to do a one big NOTHING! Being able to do that is really an achievement, it lets you “restart” and recharge your batteries in 100 percent. Spain, Barbados, Maldives, wait for me! 😀 All you need is sunscreen, and a wide brimmed hat! After you come back, you’ll surely fancy my “secret” ways to moisturize dry hair. You’ll also need a bit of advice about natural oils – they’ll perfectly work on your skin after sun exposure, and, what follows, keep the tan on for a couple of weeks!

B – Summer in the city. It doesn’t have to be your city.

Destination: Paris, Rome, Barcelona, Prague, Helsinki, New your…You like people, city vibe, and know everything about my interesting venues cycle 😉 You like sightseeing, but not only churches and museums. What you like most is, as they say “looking through people’s windowpanes”, observing local communities, spending time in the popular and less popular cafes. You’re not really disturbed by crowds of tourists, and having to wander around unknown streets (don’t forget to check if you have GPS in your mobile). Well, that’s how you get to know the essence of the place! Your holiday must have look? Comfy shoes, jeans (Do you already know how to pick the perfect ones for your figure?) and a T-shirt. Don’t forget about a bit of jewelry and glamour. It’s good to shine in the evenings when you’re in a new place 😉 Make sure you have roaming in your phone as well, to be able to share these moments with your colleagues.

C – Globetrotter – vagrant

Destination: the Tatra Mountains, the Beskidy Mountains, Lower Silesia. Or maybe this time a bit farther – Tuscany, Umbria, the Alps… You’ve got so much energy that you couldn’t imagine holidays spent lying on a sunbed by the pool. It would only make you feel like a bird in a cage 😉 You love adventures, long walks and sunsets in the mountains. Only when you get blasters and muscle sores in your ankles it means that you’re enjoying yourself 😉 It’s your own personal heaven! Remember that when you’re “on track”, you need to wear practical clothes – comfy ones, but you also need to look attractive! A perfect combination of all those features will be headscarf hairstyles, a light evening make up, and comfy clothes chosen according to your coloristic type (check out my coloristic analysis post). Get your shoes in a professional trekking department – they have to protect your feet during long walks. Don’t forget to take a raincoat! Unless you’re going to Italy or Spain, then instead of a raincoat, always carry a big bottle of water. Put it into the freezer for the night. During the biggest heat the ice will be slowly melting, and you’ll have a cool drink. Others could take you as an example 😉

D – A hitchhiking adventure

Destination: hitchhiking to India, or across Europe, or maybe America, Asia, Australia… The world has no borders for you! You have a lot of courage, need adventure, and I’m really surprised that we didn’t meet on the „Agents – Stars” set – we could’ve built a perfect team 😉 Well, it’s all about the opportunity when it comes to your vacation. You don’t like planning and picking the routes and destinations two months in advance. You’re the master of spontaneity – it’s your holiday time, so you pack your backpack and leave to conquer the world. You love hitchhiking! If not, you book a last minute trip 24h in advance 😉 Your backpack or your suitcase can’t be big and full, as you never know where you’ll have to run with it… Go for practical, but interesting hairstyles (just like these braided ones here), a simple eyeliner make up and plain looks. You need to be comfortable, but also colorful and girly! Always carry make-up removal tissues, and a travel kit of cosmetics (you can get little bottles in drugstores) around. And don’t forget to take a friend to accompany you!

E – An afternoon fiesta – music, fun, and your friends

Destination: Open’er, Audioriver, OFF Festival, and then only Ibiza and Mallorca, as they have festival the whole year 😉 No matter where, it matters with who. And that there’s music 😉 You love partying until it’s dawn, long moonlight talks and festival atmosphere. Does boho style tell you something? I think so, as it’s totally you! 😀 Free as a bird, constantly singing to herself, happy and smiling. You wanna have fun, and holidays is a perfect time to do that! You surely have long had a festival tour figured out. Now all there’s left to do is to stand in front of the mirror, check out headband hairstyles and pick the perfect airy dress that’ll let you rock many dance floors 😉 Of course, don’t remember metallic tattoos, last year everyone wanted to have them, and, as far as I know, nothing changed this year 😉

F – Cold lands

Destination: Scandinavia – Denmark, Sweden, Norway, Finland, Iceland, or maybe Greenland this time? Everyone’s going to enjoy themselves under palm trees, sunbathe, and make use of the sun. And you? You decide to pack a warm sweater and rush off to admire the fjords and have a Scandinavian adventure 😉 A beautiful view and nice 20 degrees is what you like most, along with a Camilla Lackberg in your hand luggage. Well, after a month spent on the “Agent – Stars” shoot in African heat I’d be eager to fly with you and Camilla to Iceland or Norway 😉 Don’t forget a warm cap – it doesn’t take a lot of space, but protects your ears during chilly windy North Sea evenings 😉 Besides, no one else will need a pair of well-fitted comfy jeans just like you will. That’s why Macademian Girl comes to help in this field as well! Take a look at the article in which I advise you how to find the perfect ones.

Skomentuj

Zamknij