Są czułe, troskliwe i nieco nadopiekuńcze, a czasami… bardziej wyluzowane od nas. W Dzień Babci warto się zastanowić, za co tak bardzo je kochamy i czego możemy się od nich nauczyć. TE rzeczy usłyszał chyba każdy, kto wpadł z wizytą do dziadków.

1. „ZAPNIJ SIĘ POD SZYJĘ, BO CIĘ PRZEWIEJE!”

Może być też wersja „zapnij skafander” albo „gdzie masz szalik?!”. Nieważne, że już kwiecień 😉 Babcia swoje w życiu przeszła i wie, że chodzenie z gołą głową może mieć w przyszłości poważne konsekwencje, więc wykaż się cierpliwością 🙂 A co powiesz na to, żebyś od czasu do czasu to TY zadzwoniła do babci i zapytała, jak się czuje i czy odpowiednio dba o zdrowie? Kiedy tylko możesz, zajrzyj do niej i sprawdź, czy np. nie potrzebuje zakupów albo pomocy przy porządkach domowych.

2. „GŁODNA NIE JESTEŚ?”

Twoja odpowiedź nie ma znaczenia 😉 Możesz powiedzieć „nie, dziękuję”, ale na stole przed Tobą i tak natychmiast pojawi się talerz z kotletem schabowym, tłuczonymi ziemniaczkami i mizerią. Nie masz siły zjeść wszystkiego? „To zjedz chociaż to chude mięsko”. Jeśli mieszkasz w innym mieście, co dwa dni dostajesz telefon z pytaniem: „A głodna tam nie chodzisz?” lub „Może wyślę Ci gołąbki?”. Powinnaś zrozumieć, że babcia po prostu się o Ciebie martwi! 🙂 Zamiast się denerwować i tłumaczyć, że przecież od tygodnia jesteś na diecie białkowej albo podejrzewasz, że masz uczulenie na gluten, zjedz cokolwiek, żeby zrobić jej przyjemność. NAWET odrobinę tego chudego mięska 🙂

Drukowanie

3.  „ZOSTAW TĘ COLĘ, KOMPOT JEST NA STOLE”

Ten tekst to już klasyka. „Nie pij tego sztucznego, herbatki Ci zrobię”. W dzieciństwie nawet mnie złościł, dziś doceniam i sama przestrzegam innych, że od gazowanych napojów zdecydowanie lepszy jest kompot z suszonych jabłek 🙂 Czasem oddałabym wszystko za smak babcinych napojów – w końcu nic tak bardzo nie kojarzy się z beztroskim dzieciństwem. W Dzień Babci pomyśl o tym, że niedługo możesz tęsknić za jej narzekaniem na Twoją miłość do Coca-Coli i… choć raz zamień ją na kompot. Nie tylko dla świętego spokoju! 😉

4. „TO KIEDY ŚLUB?”

Oczywiście wtedy, kiedy masz chłopaka. W zależności od okoliczności, pytanie może się zmieniać. Jeśli jesteś sama, babcia co niedzielę będzie Cię pytać: „To jak, masz jakiegoś kawalera na oku?”, a jeśli jesteś szczęśliwą mężatką, spodziewaj się pytania „To kiedy dzieci?”. Jeśli zaczniesz się złościć, babcia wytłumaczy, że po prostu chciałaby jeszcze dożyć wnuków. Cóż, jak jej nie kochać 🙂 Chociaż raz się nie obrażaj i potraktuj te pytania jak pretekst do rozmowy… o wszystkich ukochanych babci 🙂 Zapytaj, jak to było, kiedy ONA chodziła na randki. Kto wie, może poznasz jakąś pasjonującą, romantyczną historię?

5. „JA W TWOIM WIEKU…”

Szczególnie, kiedy rozmowa dotyczy imprez, mody albo międzyludzkich relacji 🙂 Babcia lubi wspominać, że na Sylwestra chodziła w zagranicznej sukience, lubiła „fajfy”, a jako 27 latka miała już trójkę dzieci. Posłuchaj tych wspominek – okaże się, że niedaleko pada jabłko od jabłoni 🙂 Nie tylko miło spędzisz czas, ale też nauczysz się czegoś wyjątkowego o życiu. W końcu skąd czerpać przykład, jeśli nie od babci? 🙂 Zbyt często zapominamy, że to właśnie ona może być naszym największym autorytetem!

6. „ALE WYROSŁAŚ”

Ten tekst ma kilka wariantów. W zależności od Twojego rozmiaru babcia mówi: „Ale zmizerniałaś, powinnaś więcej jeść” albo „Ty to taka ładna jesteś, niczego Ci nie brakuje”. Chociaż nie ma złych zamiarów, najczęściej sprawia, że zaczynasz się gniewać, bo odczytujesz jej słowa jak krytykę. Niepotrzebnie. Bądź cierpliwa, nawet jeśli na rodzinnej uroczystości mówi: „No chodź tu się pokaż, jaka z Ciebie panna wyrosła”. Chcesz w to wierzyć, czy nie, ale to jedna z tych osób, dla której zawsze będziesz NAJPIĘKNIEJSZA. Doceń to! 🙂

7. „MASZ TUTAJ 15 ZŁ NA CZEKOLADĘ”

Umówmy się: babcia jest najkochańszą istotą na świecie. Nie tylko wie, jak Cię pocieszyć, ale też zawsze się o Ciebie troszczy. Wychodzisz od niej nie tylko z pierogami zapakowanymi w pudełko po lodach, ale i z kieszonkowym na słodycze 🙂 Nawet, jeśli pracujesz i dobrze Ci się wiedzie, babcia i tak wciśnie Ci do kieszeni jakieś pieniądze 🙂 Zrewanżuj się jej i czasem to Ty podaruj jej coś w prezencie. Dzień Babci to doskonała okazja!

Drukowanie