
Popełniłyście publicznie jakąś gafę i do dziś płoniecie ze wstydu? Po pierwsze, pamiętajcie, że to zdarza się nawet najlepszym – z Pierwszą Damą na czele! Jeśli jednak nie chciałybyście już nigdy więcej wygłupić się w towarzystwie, sprawdźcie listę 15. wpadek, których lepiej unikać.
1. NADMIERNA CIEKAWOŚĆ
Będąc w towarzystwie, unikaj publicznych pytań o cudze wynagrodzenie czy wysokość raty za kredyt. Nie wypytuj też o choroby i nie próbuj się dowiadywać, czy to prawda, że partner rozmówcy postanowił od niego odejść. Nie od dziś wiadomo, że ciekawość to pierwszy stopień do… towarzyskiego piekła 😉 Jeśli chcesz porozmawiać o intymnych sprawach z dobrym znajomym, znajdźcie jakieś ustronne miejsce i odpowiedni czas. A najlepiej po prostu umówcie się na kawę 🙂
2. „NIEWINNE” KŁAMSTEWKA
Niech przypadkiem nie przyjdzie Ci do głowy, by – chcąc zaimponować innym – publicznie opowiadać na swój temat niestworzone historie. Ktoś ze zgromadzonych może znać prawdę i poczuć się zażenowany Twoimi kłamstwami, a nawet zwrócić Ci uwagę. To nie byłoby przyjemne…
3. SPÓŹNIANIE SIĘ
Jedną z najgorszych wpadek, jakie można popełnić, jest spóźnianie się – zarówno na rozmowę o pracę, jak i spotkanie towarzyskie. Niepojawienie się na zasiadanej kolacji czy rodzinnej uroczystości o wyznaczonym czasie jest przejawem braku szacunku wobec organizatora imprezy i innych gości. Jeśli wiesz, że danego dnia będziesz musiał zostać w pracy dłużej, uprzedź o tym odpowiednio wcześniej i przede wszystkim PRZEPROŚ.
4. NIEDYSKRECJA
„A wiecie, że Tomek właśnie rozwodzi się z żoną?”, „Słyszeliście już, że Ania straciła pracę?”… Nie ma nic gorszego, niż wychodzenie przed szereg i informowanie zebranych o rzeczach, o których sam zainteresowany wolałby nie mówić. Tego rodzaju niedyskrecja świadczy o braku dobrych manier i nie tylko może zepsuć atmosferę na eleganckim przyjęciu, ale też sprawić innym przykrość.
5. NIEODPOWIEDNI STRÓJ
Odpowiedni strój świadczy nie tylko o znajomości mody, ale też zasad savoir-vivre. Jeśli na zaproszeniu napisano, że wymagany jest elegancki outfit, nie wkładaj na przyjęcie jeansów. Pamiętaj o podstawowych zasadach dress-code’u – w trakcie kościelnych uroczystości zasłoń ramiona, na wesele nie przychodź w białej sukience, na wigilijnej kolacji nie pojawiaj się w zbyt wyzywającej stylizacji.
6. PRZESADZANIE Z ALKOHOLEM
Co za dużo, to niezdrowo. Chociaż alkohol często towarzyszy wyjątkowym okazjom, to nie powód, żeby nadmiernie z niego korzystać. Jeśli wiesz, że masz słabą głowę i nie bawisz się w nocnym klubie, tylko na biznesowej kolacji, poprzestań na jednej lampce wina. Bełkotanie czy wygłupianie się po kilku „głębszych” to prosta droga do kompromitacji.
7. NIEWYBREDNE ŻARTY
Uważaj na to, co mówisz. Nie wszystkie żarty, na przykład przy stole, mogą być dobrze odebrane. Jak ognia unikaj tych sprośnych czy wulgarnych. Nie śmiej się z cudzego wyglądu czy sympatii politycznych, bo możesz kogoś dotkliwie obrazić. O tym, jak kulturalnie poprowadzić rozmowę na przyjęciu, pisałam TUTAJ.
8. OBGADYWANIE NIEOBECNYCH
Nie mów źle o ludziach, którzy nie są obecni! Oceniając negatywnie ich postępy w pracy czy charakter wcale nie przypodobasz się rozmówcom. Uznają, że jesteś niegrzeczny i na pewno ich również obgadujesz. Naprawdę zależy Ci na takiej opinii?
9. MACHANIE WIDELCEM I PEŁEN TALERZ
Większość najgorszych gaf popełniana jest… przy stole 😉 Łatwo o kompromitację w towarzystwie, jeśli nie potrafisz posługiwać się prawidłowo nożem i widelcem, siorbiesz zupę, bawisz się jedzeniem czy machasz rękoma, strącając cudzy kieliszek. Pamiętaj, żeby jeść powoli, małymi kęsami, nie nakładać sobie na talerz zbyt wiele i nigdy w życiu nie wycierać go chlebem po skończonym posiłku 😉
10. SCROLLOWANIE INSTAGRAMA I FACEBOOKA
Jeśli nie chcesz zostać uznana za niegrzeczną, w trakcie rozmowy nie zaglądaj co chwilę na telefon. Odpisywanie na SMS-y, odświeżanie Facebooka czy sprawdzanie powiadomień na Instagramie jest wyrazem absolutnego braku szacunku dla rozmówcy i zainteresowania dla tego, o czym mówi. Jeśli koniecznie musisz odebrać telefon czy odczytać maila, zrób to dyskretnie, na przykład w toalecie.
11. ZBYT GŁOŚNE ZACHOWANIE
Przekrzykiwanie innych jest niekulturalne, nawet jeśli rozmowa jest emocjonująca. Jeśli koniecznie musisz coś powiedzieć, zasygnalizuj to gestem, ale poczekaj, aż rozmówca skończy wypowiedź. Musisz też wiedzieć, że zbyt głośny śmiech, który zwraca na Ciebie uwagę połowy zgromadzonych na sali, wcale nie świadczy nie o tym, że dobrze się bawisz. Tak robią ludzie, którzy nie potrafią się zachować.
12. PRZECIĄGANIE WYJŚCIA
Dostałaś zaproszenie na przyjęcie organizowane w czyimś domu? Świetnie! Baw się dobrze, ale staraj się wyczuć moment, w którym lepiej zadzwonić po taksówkę 😉 Jeśli widzisz, że większość gości już sobie poszła, a gospodarze zaczynają ziewać, czas do domu 🙂
13. DOTKLIWA KRYTYKA
Organizatorzy imprezy czy spotkania zwykle są przejęci swoim zadaniem. Wbrew pozorom bardzo łatwo zrobić im przykrość. Jeśli chciałabyś tego uniknąć, nie krytykuj miejsca czy menu, które wybrali na zorganizowanie spotkania. Nawet jeśli nie bawisz się dobrze, a jedzenie Ci nie smakuje, zostaw tę informację dla siebie. Zamiast psuć innym nastrój, po prostu opuść przyjęcie.
14. WYJŚCIE PO ANGIELSKU
Uwaga, jeśli jednak zamierzasz skorzystać z mojej rady z poprzedniego punktu, musisz wiedzieć jedno – wyjście bez pożegnania jest najzwyczajniej w świecie niegrzeczne. Znajdź odpowiedni moment, żeby powiedzieć „do widzenia” gospodarzom i podziękować im za trud włożony w organizację spotkania czy przyjęcia.
15. BEZ PRZEDSTAWIENIA
Zabierasz na imprezę nowego partnera czy znajomych zza granicy? Przedstaw ich reszcie gości. Jeśli organizujesz przyjęcie, a wiesz, że nie wszyscy jego uczestnicy się znają, zapoznaj przybyłe osoby z resztą gości. Powiedz o nich coś miłego w kilku słowach – to pomoże przełamać lody 🙂
w dużym 4,5*hotelu na zagranicznej wycieczce być może nie wypada też spoglądać w oczy na czas grupie Marokańczyków
irytują się, choć jak się zakolegowało już z ochroniarzami dachowymi podczas robienia zdjęć i leżakowało kulturalnie koło uprzejmych gości z logo Us army(…) Foux paux czy nie zdarzyło mi się ‘puścić dymka’ przy alarmie przeciwpożarowym to z pewnością nietrafione spekulacje przygody zabawowo-komediowej.
Jak to się mówi “słoneczko przygrzało chyba palma Ci odbiła” Dobrze że mamy już jesień ! :):)
Protokół zachowań bywa skomplikowany super porady ! ! 🙂
Oj bywa bywa, dlatego warto czasami przypomnieć sobie o podstawowych sprawach 🙂 tak by nam wszystkim żyło się lepiej 😀
staram się uważam Cię za dobrą osobę i słowa porady mają dobrą moc 🙂 nawet że online coś z powyższego zanotuję w pamięci (…) 🙂
Haha czy tylko ja nie pasuje do opisanych wyżej punktów?? Może z jednym w połowie się utożsamiam, ale pozostałe nie są moim dobrym opisem ? Jednak wiem, że dużo osób robi prawie wszystko z Twojej listy!
haha, to koniecznie wyślij im link do mojego wpisu, Kochana! 😉 😛 Cieszę się, że takich wpadek u Ciebie jak najmniej <3
No niektóre niestety się u mnie zdarzają 🙂 Ale znajomi chyba nie są aż tak źli. Już mnie znają.
Co innego, kiedy jesteśmy w grupie najbliższych przyjaciół i możemy pozwolić sobie na więcej 🙂 Ba ja też je popełniam! Ale w grupie znajomych czy na oficjalnych przyjęciach lepiej nie popełniać takich gaf :/
Bardzo prawdziwy post! Zgadzam się z Tobą w 100% 🙂
Dopisujcie do listy swoje przemyślenia! 🙂
Tamara polecasz jakąś aplikację/program komputerowy do robienia kolaży? Twoje są cudowne – chciałabym tworzyć coś podobnego, ale niestety nic nie daje tak pięknego efektu 🙁 Poradź co robić! 🙁
Gosiu, wszystkie kolaże są tworzone w Photoshopie. A odnośnie moich ulubionych aplikacji (nie tylko tych od zdjęć) niebawem pojawi się post na blogu 🙂 Stay Tuned!
Oj tak, niestety najgorsze jest to, kiedy gospodarze aż tyle nie wypili, ile goście i to ich wychodzenie przedłuża się w nieskończoność… Bawią się dobrze, nie chcą by to się skończyło. Jeszcze gorsi są goście, którym ciągle mało alkoholu, namawiają innych do picia i wyśmiewają osoby, które np. alkoholu nie piją wcale.
Tak, znam ten typ i zgadzam się z Tobą całkowicie :/
Polecam jeszcze dodać : “Uważaj pod nogi żeby nie pocałować podłogi” :O xD 😀
Nie ma to jak być w centrum uwagi leżąc na podłodze i zastanawiając się czy warto się podnosić xd
Byłam przeżyłam xD
To wpadka rodem z filmu komediowego! Zdarza się niezwykle rzadko, ale kiedy już jej doznamy długo będziemy ją pamiętać 🙂 Na szczęście z uśmiechem na twarzy!
Świetne porady, każdy powinien je przeczytać 😀 Każdemu może przydarzyć się jakaś gafa 😉
Oczywiście, że tak 🙂 Choć lepiej, żeby było ich jak najmniej!
Doskonały poradnik, świetnie i z humorem przedstawiłaś często pojawiające się gafy 🙂
Dziękuję 🙂 Starałam się! 😀
Bardzo trafny i potrzebny artykuł. Z wymienionych punktów najbardziej doskwiera mi tak powszechne przeciąganie wyjścia. Z moich doświadczeń wegetarianki dodałabym jeszcze zaglądanie do talerza i komentowanie tego co jem, a czego nie.
Współczuje zaglądania do talerza, ja też jestem często pytana i obserwowana podczas jedzenia. Znam ten ból 😉
Po przeczytaniu tych wpadek przypomniałem sobie o wielu znajomych podczas spotkań i imprez. hehehe super jest to opisane 🙂
14 punkt faktycznie nie należy do najmilszych, ale z drugiej strony nie lubię też być na siłę przekonywana do zostania i to zawarłabym jeszcze w tych punktach;)
Przekonywanie do zostania, zjedzenia czegokolwiek, napicia się etc. to chyba nasza polska tradycja 🙂 O ile sama propozycja nie jest niczym złym to rozumiem jak najbardziej, że natrętne przekonywanie może być denerwujące. Słuszna uwaga, choć tak czy siak pożegnać zawsze się wypada 🙂