Popełniłyście publicznie jakąś gafę i do dziś płoniecie ze wstydu? Po pierwsze, pamiętajcie, że to zdarza się nawet najlepszym – z Pierwszą Damą na czele! Jeśli jednak nie chciałybyście już nigdy więcej wygłupić się w towarzystwie, sprawdźcie listę 15. wpadek, których lepiej unikać.

1. NADMIERNA CIEKAWOŚĆ

Będąc w towarzystwie, unikaj publicznych pytań o cudze wynagrodzenie czy wysokość raty za kredyt. Nie wypytuj też o choroby i nie próbuj się dowiadywać, czy to prawda, że partner rozmówcy postanowił od niego odejść. Nie od dziś wiadomo, że ciekawość to pierwszy stopień do… towarzyskiego piekła 😉 Jeśli chcesz porozmawiać o intymnych sprawach z dobrym znajomym, znajdźcie jakieś ustronne miejsce i odpowiedni czas. A najlepiej po prostu umówcie się na kawę 🙂

2. „NIEWINNE” KŁAMSTEWKA

Niech przypadkiem nie przyjdzie Ci do głowy, by – chcąc zaimponować innym – publicznie opowiadać na swój temat niestworzone historie. Ktoś ze zgromadzonych może znać prawdę i poczuć się zażenowany Twoimi kłamstwami, a nawet zwrócić Ci uwagę. To nie byłoby przyjemne…

3. SPÓŹNIANIE SIĘ

Jedną z najgorszych wpadek, jakie można popełnić, jest spóźnianie się – zarówno na rozmowę o pracę, jak i spotkanie towarzyskie. Niepojawienie się na zasiadanej kolacji czy rodzinnej uroczystości o wyznaczonym czasie jest przejawem braku szacunku wobec organizatora imprezy i innych gości. Jeśli wiesz, że danego dnia będziesz musiał zostać w pracy dłużej, uprzedź o tym odpowiednio wcześniej i przede wszystkim PRZEPROŚ.

4. NIEDYSKRECJA

„A wiecie, że Tomek właśnie rozwodzi się z żoną?”, „Słyszeliście już, że Ania straciła pracę?”… Nie ma nic gorszego, niż wychodzenie przed szereg i informowanie zebranych o rzeczach, o których sam zainteresowany wolałby nie mówić. Tego rodzaju niedyskrecja świadczy o braku dobrych manier i nie tylko może zepsuć atmosferę na eleganckim przyjęciu, ale też sprawić innym przykrość.

5. NIEODPOWIEDNI STRÓJ

Odpowiedni strój świadczy nie tylko o znajomości mody, ale też zasad savoir-vivre. Jeśli na zaproszeniu napisano, że wymagany jest elegancki outfit, nie wkładaj na przyjęcie jeansów. Pamiętaj o podstawowych zasadach dress-code’u – w trakcie kościelnych uroczystości zasłoń ramiona, na wesele nie przychodź w białej sukience, na wigilijnej kolacji nie pojawiaj się w zbyt wyzywającej stylizacji.

6. PRZESADZANIE Z ALKOHOLEM

Co za dużo, to niezdrowo. Chociaż alkohol często towarzyszy wyjątkowym okazjom, to nie powód, żeby nadmiernie z niego korzystać. Jeśli wiesz, że masz słabą głowę i nie bawisz się w nocnym klubie, tylko na biznesowej kolacji, poprzestań na jednej lampce wina. Bełkotanie czy wygłupianie się po kilku „głębszych” to prosta droga do kompromitacji.

7. NIEWYBREDNE ŻARTY

Uważaj na to, co mówisz. Nie wszystkie żarty, na przykład przy stole, mogą być dobrze odebrane. Jak ognia unikaj tych sprośnych czy wulgarnych. Nie śmiej się z cudzego wyglądu czy sympatii politycznych, bo możesz kogoś dotkliwie obrazić. O tym, jak kulturalnie poprowadzić rozmowę na przyjęciu, pisałam TUTAJ.

8. OBGADYWANIE NIEOBECNYCH

Nie mów źle o ludziach, którzy nie są obecni! Oceniając negatywnie ich postępy w pracy czy charakter wcale nie przypodobasz się rozmówcom. Uznają, że jesteś niegrzeczny i na pewno ich również obgadujesz. Naprawdę zależy Ci na takiej opinii?

9. MACHANIE WIDELCEM I PEŁEN TALERZ

Większość najgorszych gaf popełniana jest… przy stole 😉 Łatwo o kompromitację w towarzystwie, jeśli nie potrafisz posługiwać się prawidłowo nożem i widelcem, siorbiesz zupę, bawisz się jedzeniem czy machasz rękoma, strącając cudzy kieliszek. Pamiętaj, żeby jeść powoli, małymi kęsami, nie nakładać sobie na talerz zbyt wiele i nigdy w życiu nie wycierać go chlebem po skończonym posiłku 😉

10. SCROLLOWANIE INSTAGRAMA I FACEBOOKA

Jeśli nie chcesz zostać uznana za niegrzeczną, w trakcie rozmowy nie zaglądaj co chwilę na telefon. Odpisywanie na SMS-y, odświeżanie Facebooka czy sprawdzanie powiadomień na Instagramie jest wyrazem absolutnego braku szacunku dla rozmówcy i zainteresowania dla tego, o czym mówi. Jeśli koniecznie musisz odebrać telefon czy odczytać maila, zrób to dyskretnie, na przykład w toalecie.

11. ZBYT GŁOŚNE ZACHOWANIE

Przekrzykiwanie innych jest niekulturalne, nawet jeśli rozmowa jest emocjonująca. Jeśli koniecznie musisz coś powiedzieć, zasygnalizuj to gestem, ale poczekaj, aż rozmówca skończy wypowiedź. Musisz też wiedzieć, że zbyt głośny śmiech, który zwraca na Ciebie uwagę połowy zgromadzonych na sali, wcale nie świadczy nie o tym, że dobrze się bawisz. Tak robią ludzie, którzy nie potrafią się zachować.

12. PRZECIĄGANIE WYJŚCIA

Dostałaś zaproszenie na przyjęcie organizowane w czyimś domu? Świetnie! Baw się dobrze, ale staraj się wyczuć moment, w którym lepiej zadzwonić po taksówkę 😉 Jeśli widzisz, że większość gości już sobie poszła, a gospodarze zaczynają ziewać, czas do domu 🙂

13. DOTKLIWA KRYTYKA

Organizatorzy imprezy czy spotkania zwykle są przejęci swoim zadaniem. Wbrew pozorom bardzo łatwo zrobić im przykrość. Jeśli chciałabyś tego uniknąć, nie krytykuj miejsca czy menu, które wybrali na zorganizowanie spotkania. Nawet jeśli nie bawisz się dobrze, a jedzenie Ci nie smakuje, zostaw tę informację dla siebie. Zamiast psuć innym nastrój, po prostu opuść przyjęcie.

14. WYJŚCIE PO ANGIELSKU

Uwaga, jeśli jednak zamierzasz skorzystać z mojej rady z poprzedniego punktu, musisz wiedzieć jedno – wyjście bez pożegnania jest najzwyczajniej w świecie niegrzeczne. Znajdź odpowiedni moment, żeby powiedzieć „do widzenia” gospodarzom i podziękować im za trud włożony w organizację spotkania czy przyjęcia.

15. BEZ PRZEDSTAWIENIA

Zabierasz na imprezę nowego partnera czy znajomych zza granicy? Przedstaw ich reszcie gości. Jeśli organizujesz przyjęcie, a wiesz, że nie wszyscy jego uczestnicy się znają, zapoznaj przybyłe osoby z resztą gości. Powiedz o nich coś miłego w kilku słowach – to pomoże przełamać lody 🙂