Martwi Was, że znajoma jest niemiła, sąsiadka nie odpowiada Wam na przywitanie, a do tego okazało się, że koleżanka z pracy obgaduje Was za plecami? Cóż, każdy z nas chciałby być lubiany – w końcu jesteśmy istotami społecznymi. Jednak zamiast wpadać w depresję za każdym razem, kiedy ktoś krzywo na Was spojrzy, zastanówcie się, czy bycie lubianym przez każdego jest możliwe i… czy na pewno tego byście chciały.

CO INNI POWIEDZĄ

Każdy z nas w głębi duszy chciałby czuć się członkiem jakiejś grupy. W końcu nikt z nas nie jest samotną wyspą, a elementem archipelagu 😉 Akceptacja otoczenia daje nam poczucie bezpieczeństwa i radości, dzięki niej nabieramy pewności, że nic złego nam nie grozi. To naturalne, że cudza sympatia sprawia nam przyjemność – problem zaczyna się wtedy, kiedy zaczynamy uzależniać od niej poczucie własnej wartości. Jeśli przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, od wyjazdu do innego miasta po kupno czerwonego swetra, zachodzisz w głowę, co powiedzą o tym Twoi znajomi, natychmiast powinnaś zmienić podejście. Licz się ze zdaniem innych, ale przede wszystkim bierz pod uwagę swoje marzenia czy potrzeby. Od lat powtarzam słowa mojej mamy: NIKT NIE PRZEŻYJE ŻYCIA Z CIEBIE. Co z tego, że koleżance nie podoba się Twoja nowa fryzura? Ważne, jak Ty się w niej czujesz!

1. KSIĄŻKA Regina Brett “Jesteś cudem” | 2. KSIĄŻKA Regina Brett “Bóg nigdy nie mruga”

DLACZEGO MAM TAK MAŁO LAJKÓW?!

Sprawę komplikują dodatkowo media społecznościowe. To tam jak w soczewce skupia się ludzka uwaga, a sensem życia wielu osób jest zdobycie jak największej ilości obserwatorów i serduszek pod zdjęciami. Dzięki temu mamy poczucie, że jesteśmy atrakcyjni, popularni i lubiani. Oczywiście, że pozytywne reakcje pod postem o nowej pracy są miłe, ale czy brak 200 lajków pod Twoim selfie oznacza, że nie jesteś ładna? NIC Z TYCH RZECZY! Nie możesz brać do siebie braku zainteresowania innych w social mediach, a tym bardziej uzależniać od niego samopoczucia. Powinnaś wiedzieć, że na popularność postów na Facebooku ma wpływ wiele czynników, z algorytmem samego portalu na czele. Od czasu do czasu odłóż na półkę telefon, idź na samotny spacer i zapytaj samą siebie, co lubisz i jakie masz w życiu cele. Jeśli uważasz, że tracisz kontrolę nad sytuacją, a media społecznościowe doprowadzają Cię do depresji, skontaktuj się z psychologiem. To nic wstydliwego.

PUŁAPKA FAŁSZYWEGO UŚMIECHU

Amerykański dziennikarz Sydney J. Harris mawiał: „Zaskakujące jest jak wiele ludzi idzie przez życie nie uświadamiając sobie, że ich uczucia względem innych ludzi są w dużej mierze determinowane przez uczucia wobec samego siebie, a jeśli nie czujesz się komfortowo ze sobą, nie możesz czuć się komfortowo z innymi. Co to właściwie oznacza? Ludzie podświadomie wyczuwają, czy ktoś próbuje im się przypodobać i zwykle nie darzą takich osób ani sympatią, ani szacunkiem. Sztuczny uśmiech czy przymilanie się odbierane są negatywnie. Jeśli stosujesz takie techniki w obawie przed utratą akceptacji, możesz paradoksalnie zniechęcić do siebie innych. Jeśli chcesz być lubiana, przede wszystkim… bądź sobą. Zachowuj się naturalnie, nie udawaj nikogo, daj się poznać taką, jaką jesteś. Spróbuj polubić siebie, zaakceptować wady. Żyj dla siebie! Ludzie automatycznie zobaczą w Tobie szczerą i prawdziwą osobę, którą warto poznać. A jeśli nie – cóż, ich strata 😀

CZY ZNANI LUDZIE MAJĄ ŁATWIEJ?

Kiedy byłam młodsza, bardzo zależało mi na akceptacji innych. Długi czas czułam się „odrzutkiem”, z którego śmiały się inne dzieci. Dziś wiem, że od popularności w szkole zdecydowanie cenniejsze były te nieliczne przyjaźnie, które wtedy zawiązałam. Mogę Cię też wyprowadzić z błędu, jeśli myślisz, że popularnym osobom jest łatwiej 😉 W swojej pracy wielokrotnie spotykam się z cudzą niechęcią, zazdrością czy brakiem sympatii. Co więcej, mogę potwierdzić zasadę, że im bardziej spektakularne robisz rzeczy, z tym większą ilością „hejterów” się spotykasz 🙂

3. KSIĄŻKA Tatiana Mindewicz-Puacz “Luz. I tak nie będę idealna”
4. KSIĄŻKA Joseph Murphy “Potęga podświadomości”

RATUNKU, CO ROBIĆ?!

Jak sobie radzić w chwilach, kiedy masz wrażenie, że ktoś jest dla Ciebie niesympatyczny? Przypomnij sobie kilka podstawowych zasad.

  • Miej wokół siebie ludzi, którzy lubią i akceptują Cię bez względu na wszystko – oni w chwilach zwątpienia przypomną Ci, jaka jesteś wspaniała. Nie muszą Cię kochać wszyscy – wystarczy kilkoro oddanych przyjaciół i najbliższa rodzina.
  • Zaakceptuj siebie, ze wszystkimi swoimi wadami – mając poczucie, że jesteś najlepszą wersją siebie, będzie Ci łatwiej znieść krytykę innych
  • Zrozum: bycie lubianym przez wszystkich nie jest możliwe. Czy wszyscy ludzie na świecie tak samo kochają kolor różowy, nurkowanie, ciastka z kremem i serial „Walking Dead”? Wyobraź sobie, że NIE 🙂
  • Dla własnego dobra naucz się wyznawać zasadę WHO CARES (z ang. kogo to obchodzi) 🙂 Komuś nie podoba się Twoja sukienka, kolor włosów, kierunek studiów? Daj spokój, to naprawdę nie ma znaczenia.
  • Weź pod uwagę, że nie wszyscy ludzie wokół muszą być Twoimi przyjaciółmi. Nie musisz uwielbiać się z każdym swoim współpracownikiem, szefem, współlokatorem czy z ekspedientką ze sklepu kosmetycznego. Wystarczy, że Wasze stosunki będą poprawne. Przyjazny nie oznacza przyjacielski!

 5. KSIĄŻKA Regina Brett „Twój dziennik”