Eyeliner potrafi podkreślić kształt oka i dodać uroku. Ale tylko nałożony prawidłowo! Jeśli lubicie buszować po internecie, na pewno jednak wpadłyście już na przezabawne memy ilustrujące największe wpadki, jakie można zaliczyć, malując sobie na powiece kocią kreskę. Postanowiłam dziś zebrać wszystkie błędy w jeden krótki poradnik. Od dziś będziecie pomalowane perfekcyjnie!

1. NIESYMETRYCZNE, RÓŻNIĄCE SIĘ KSZTAŁTEM I DŁUGOŚCIĄ KRESKI

To częsty błąd początkujących. Wbrew pozorom zrobienie dwóch identycznych kresek nie jest łatwe, ale jak najbardziej możliwe – wymaga tylko trochę cierpliwości, czasu i przede wszystkim wprawy. Jeśli od niedawna malujesz się eyelinerem, nie zostawiaj makijażu na ostatnia chwilę – nie zdążysz zrobić ewentualnych poprawek. Malując się, kontroluj, czy druga kreska kończy się w tym samym miejscu i ma identyczną grubość oraz kształt, jak pierwsza.

2. ZA GRUBE I ZA DŁUGIE KRESKI

Ciężkie, grube kreski to najczęściej wynik dwóch rzeczy: przekonania, że mocny makijaż a la Twiggy pasuje na każdą okazję i do każdego kształtu oczu oraz… poprawek, które kończą się dodaniem kilku milimetrów szerokości do subtelnej początkowo kreski. Uwaga: szerokie, graficzne „jaskółki” pasują na imprezy – w szkole czy w pracy raczej się nie sprawdzą. Co do poprawek – lepiej zmyć to, co nam się nie udało, niż przesadzić z grubością 😉

1. EYELINER W KREMIE Shiseido | 2. EYELINER Douglas | 3. EYELINER YSL | 4. EYELINER Douglas

3. KRESKI ZACZYNAJĄCE SIĘ OD SAMEGO KĄCIKA OKA

Jeśli nie chcesz optycznie zmniejszyć oczu, przy ich kącikach rysuj delikatne, cienkie kreski, których grubość zwiększa się mniej więcej w 1/3 długości (mierząc od zewnętrznego kącika). Przeciągnij je poza powiekę, kierując je lekko w górę, a także „wykończ” początek kreski, kierując ją w stronę linii rzęs.

4. BRAK ODPOWIEDNIEJ BAZY I KIEPSKI EYELINER

Jak w każdym innym makijażu, również w przypadku kocich kresek najważniejsza jest jakość stosowanych kosmetyków. Kiepski eyeliner będzie się rozmazywał i odbijał na górnej powiece. Trwałość sprawdzonego produktu możesz przedłużyć, stosując bazę pod cienie do powiek oraz odrobinę sypkiego pudru (przed szkicowaniem linii). Nie zapomnij też o przeznaczeniu kosmetyków. Eyeliner w płynie nie nadaje się ani do zacieniowania całej powieki w makijażu typu „smoky eyes” ani do podkreślenia dolnej linii rzęs. Do tego służą kredki i cienie 🙂

1. EYELINER Lancome | 2. EYELINER Guerlain | 3. EYELINER Bobbi Brown | 4. EYELINER Artdeco

5. NIEDOPRACOWANE KOŃCÓWKI

Na efekt końcowy makeupu niebagatelny wpływ ma odpowiednie wykończenie kreski. Nie powinno być zbyt grube ani za cienkie. Skierowane w dół końcówki nadadzą naszej twarzy smutny wyraz, a wyciągnięte za bardzo ku górze – będą wyglądać śmiesznie. Pamiętaj: linia ma się kończyć ostro, bez cienia drżenia ręki 🙂

6. NIEWYMODELOWANE KRESKI

Linie, które są tak samo szerokie na całej długości wyglądają ciężko i wulgarnie. W makijażu oka eyelinerem najważniejsze jest odpowiednie zakończenie kreski oraz jej subtelne przechodzenie w linie rzęs po stronie wewnętrznego kącika.

1. EYELINER NYX | 2. EYELINER NYX| 3. EYELINER Clinique | 4. PŁYN DO DEMAKIJAŻU MAC

7. PRZERWA MIĘDZY BRZEGIEM POWIEKI A LINIĄ

Taki makeup sprawi, że każdy rozmówca będzie patrzył na Ciebie, zastanawiając się: „co tu się wydarzyło?”. Prześwitująca między eyelinerem a rzęsami skóra wygląda nieestetycznie. Podczas nakładania tuszu do kresek, podnieś delikatnie powiekę i pomaluj również sam jej brzeżek lub wetrzyj w nią, na przykład pędzelkiem, czarny cień do powiek. Na koniec pomaluj też rzęsy, żeby nie odcinały się od smoliście czarnego tła.