Jedna z moich ulubionych modowych zasad: lepiej zainwestować w jedną droższą rzecz dobrej jakości, niż kupować kilka tańszych, które szybko stracą dobry wygląd. Kieruję się nią również przy wyborze jesiennej i zimowej garderoby. Jak rozpoznać, czy dzianina i swetry są warte Waszych pieniędzy? Sprawdźcie moje ulubione, sprawdzone sposoby.

1. PODOTYKAJ

Nie musisz być technologiem tkanin, żeby sprawdzić jej jakość. Wystarczy Ci do tego wyobraźnia i odrobina wprawy. Najprostszy test przeprowadzisz… biorąc wełnę lub dzianinę w palce. Powinny być przyjemne w dotyku, miękkie, ciepłe. Jeśli już w pierwszym kontakcie materiał wydaje się „plastikowy” i nawet po chwili nie wydziela ciepła, daruj sobie zakup. Włókno akrylowe (tańsza podróbka wełny) nie wchłania wilgoci oraz nie przepuszcza pary wodnej, więc zakładając  sweter z takiego materiału, natychmiast zaczynamy się pocić. Przy okazji uważaj: często swetry, które wyglądają na grube i porządne, wcale nie są tak ciepłe, bo… wykonano je ze sztucznych włókien. Nie daj się zmylić – czytaj metki. Więcej o tym za chwilę 🙂

1. SWETER Desiqual | 2. SWETER bonprix | 3. SWETER bonprix | 4. SWETER Medicine

2. CZYTAJ METKI ZE ZROZUMIENIEM

Nie ma lepszej metody sprawdzenia, czy wypatrzone przez nas ubranie jest dobrej jakości, niż czytanie metek i wszywek. To na nich producent informuje o surowcach, syntetycznych domieszkach, sposobie pielęgnacji. Staraj się kupować swetry i kardigany z wełny, czyli naturalnego włókna o właściwościach termoizolacyjnych (dlaczego, już wiesz z poprzedniego punktu). Chociaż są znacznie droższe od swetrów z akrylu, odpowiednio zadbane będę służyć latami – zapewniam Cię, bo w swoim życiu żałowałam już wielu „swetrowych”wydatków 😉 Czytając informacje na metkach będziesz miała pewność, że nie zniszczysz swojego ulubionego ubrania w pralce.

3. OBEJRZYJ TKANINĘ PRZY DOBRYM ŚWIETLE

„Pomacałaś” sweter, przeczytałaś wszystkie informacje, podane na jego metce? Teraz przyjrzyj mu się w dobrym świetle, a najlepiej… pod nie. W ten sposób będziesz mogła się przekonać, czy splot włókien jest wystarczająco ciasny, regularny, schludny. Warto zwrócić przy okazji uwagę na prosty fakt: im luźniejszy jest splot, tym bardziej przewiewny będzie sweter, natomiast im splot gęstszy, tym więcej ciepła zapewni nam ubranie. Co jeszcze możesz sprawdzić NA WŁASNE OCZY? Jak sweter zachowuje się po dłuższym czasie na wieszaku. Jeśli już w sklepie ma powyciągane ramiona, nie ma sensu zabierać go do domu.

4. ZWRÓĆ UWAGĘ NA JAKOŚĆ WYKOŃCZENIA

Jeśli chcesz kupić naprawdę dobre ubranie z dzianiny lub wełny, przyjrzyj się, w jaki sposób są wykończone. O jakości świadczą nawet tak drobne detale, jak obszycie dziurki na guziki (koniecznie trwałe, bez żadnych wystających, prujących się nitek). Sprawdź, czy ściągacze są odpowiednio elastyczne, a szwy proste i mocne. Żeby przekonać się, czy nigdzie się nie rozchodzą, po prostu naciągnij miejsce zszycia i sprawdź je centymetr po centymetrze. Nie spiesz się, szkoda Twoich pieniędzy. Jeszcze jedno, bardzo ważne: odwróć sweter na drugą stronę. Jeśli wewnętrzna strona dzianiny jest gładka i wygląda równie dobrze, jak na zewnątrz, to świetny znak.

1. CZAPKA Pieces | 2. SWETER bonprix | 3. SUKIENKA Calvin Klein

5. DAJ SZANSĘ DOMIESZKOM

Znaleźć sweter, który byłby w 100% wełniany to nie lada wyzwanie. Wbrew pozorom nie wszystkie mieszanki włókien są takie złe. Kilka procent akrylu w składzie nada wełnie sprężystości, poliester zwiększy trwałość ubrania, a elastan – jego elastyczność (przez co nie będzie się zniekształcał na wieszaku).

6. SPRAWDZAJ OZNACZENIA WEŁNY

Często na swetrach dobrej jakości widnieje oznaczenie Woolmark, należące do Woolmark Company. Jest to rodzaj certyfikatu, który mówi o tym, że produkty zostały rygorystycznie przetestowane i nagrodzone znakiem niezależnego zatwierdzenia ich jakości. Wyznacznikiem rodzaju oznaczenia jest zawartość w produkcie żywej wełny, czyli surowca pochodzącego ze strzyżenia z żywych zwierząt.

  • pure new wool to oznaczenie produktu, który zawiera 100% żywej wełny;
  • wool rich blend przeznaczone jest dla produktów zawierających od 50% do 99,9% żywej wełny;
  • wool blend performance dotyczy natomiast produktów zawierających od 30% do 49,9% żywej wełny.

7. NIE DAJ SIĘ ZWIEŚĆ CENIE

Nie zawsze najdroższe swetry są najlepsze jakości. Nierzadko w sieciówkach kupowałam za około 100 zł czy 200 zł sweter z dobrej jakości wełny, który później służył mi długi czas. Najlepiej szukaj ich w liniach premium takich marek jak Reserved czy Zara. Świetne swetry możesz też wyszperać w vintage shopach lub second handach, a także outletach, takich jak TK Maxx. Koniecznie zajrzyj też do szafy babci czy mamy – wełniane sweterki retro są teraz prawdziwym hitem. A chyba nie powiem nic odkrywczego, jeśli zauważę, że KIEDYŚ TO BYŁY SWETRY 😀