Czy wiecie, że aż 19 na 20 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem leży… w Polsce? Problem ze smogiem nasila się przede wszystkim w okresie jesiennym i zimowym i nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Jak podaje portalu BusinessInsider.pl, w najnowszym raporcie NFZ dotyczącym przyczyn zwiększonej liczby zgonów wiele uwagi poświęca się właśnie fatalnej jakości powietrza. Chociaż problem ze smogiem jest poważny, własnymi siłami możemy spróbować zminimalizować jego wpływ na organizm, cerę, samopoczucie. Sprawdźcie moje rady!

CZYM JEST SMOG I DLACZEGO MUSISZ SIĘ PRZED NIM CHRONIĆ?

Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje, kiedy powietrze zostanie wymieszane z dużą ilością dymu, spalin i innych zanieczyszczeń. W jego skład wchodzi szereg niezwykle szkodliwych substancji z pyłami zawieszonymi, dwutlenkiem siarki, metalami ciężkimi, benzopirenem i dioksyną na czele. Długotrwała ekspozycja na te toksyczne substancje nie tylko powoduje znaczne problemy z układem oddechowym, ale przyczynia się także do rozwoju wielu nowotworów, a nawet do śmierci, o czym możemy się dowiedzieć z najnowszego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia. Fakty są naprawdę zatrważające: przyjmuje się, że raptem godzina spędzona w bardzo zanieczyszczonym powietrzu jest dla organizmu równie szkodliwa jak wypalenie kilkunastu papierosów jednocześnie (!). Zanieczyszczone powietrze wpływa nie tylko na nasze organy wewnętrzne, ale też skórę, doprowadzając do jej szybszego starzenia się, trądziku, egzem, alergii. Smog również przesusza naskórek i włosy, osłabiając naturalny płaszcz hydolipidowy. Chociaż od skandalicznie złej jakości powietrza nie można uciec, możliwe jest minimalizowanie ryzyka. Ja w swoim poście skupię się przede wszystkim na zabezpieczeniu skóry.

1. KREM DO TWARZY Yonelle | 2. MASKA ANTYSMOGOWA DO BIEGANIA
3. BAWEŁNIANA MASKA ANTYSMOGOWA

JAK CHRONIĆ SKÓRĘ PRZED SZKODLIWYM DZIAŁANIEM SMOGU?

1. W te dni, kiedy zawartość pyłów przekracza bezpieczne dla zdrowia normy, ogranicz do minimum pobyt na świeżym powietrzu. Kontroluj jakość powietrza na przykład na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) lub za pomocą jednej z aplikacji na telefon komórkowy, na przykład Global Air Quality Monitoring & Pollution Forecast PM2.5 AQI | AirVisual.

 2. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz w te dni, kiedy poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest alarmujący, staraj się oddychać przez nos, nie przez usta. Noś maskę przeciwsmogową, która – oczyszczając wdychane powietrze – ma realny wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale też na układ sercowo-naczyniowy. Najlepsza będzie taka, która przylega do twarzy i ma wymienny filtr HEPA, zatrzymujący nawet najmniejsze pyłki. Jeszcze lepiej, jeśli dodatkowo posiada filtr z aktywnym węglem, który zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe, takie jak opary i nieprzyjemne zapachy. Maski chroniące przed smogiem mogą być stylowe. Wystarczy zajrzeć chociażby TUAJ.

1. SERUM Z WĘGLEM BAMBUSOWYM Yoskine | 2. MASKA ANTYSMOGOWA
3. MIEJSKI LOTION DO TWARZY Clarins | 4. OCZYSZCZACZ POWIETRZA

3. Rób dokładny demakijaż jak najszybciej możesz, najlepiej zaraz po powrocie do domu. Najlepsze będą do tego olejki, które są genialne, działając jak „magnes” na wszelkie zanieczyszczenia. O skuteczności metody OCM (Oil Cleansing Method) rozpisywałam się więcej w TYM artykule. Możesz też skorzystać z szybszej metody, na przykład robiąc demakijaż szczoteczką soniczną (więcej na ten temat TUTAJ).

4. Polub się z kosmetykami z węglem aktywnym, który ma działanie absorpcyjne – „wyciąga” zanieczyszczenia i toksyny, nawet te, z którymi nie radzi sobie zwykły żel do demakijażu. Ten składnik znajdziesz w maskach do twarzy (na przykład TAKIEJ), żelu do mycia (TEN jest świetny!), w serum (na przykład TAKIM), a nawet w płynie do płukania ust.

5. W okresie największego zanieczyszczenia powietrza odstaw bardzo intensywne w działaniu toniki ściągające, mleczka i płyny micelarne na bazie alkoholu oraz intensywnie złuszczające peelingi (zwłaszcza gruboziarniste i oparte na kwasach). Bądź troskliwa dla swojej cery – to jedyna bariera, która dzieli Cię przed wszystkimi zanieczyszczeniami w powietrzu!

6. Wybieraj kosmetyki o silnym działaniu antyoksydacyjnym, zabezpieczającym skórę. Najlepsze będę te o skoncentrowanym działaniu (takie jak serum). Najlepsze na smog antyoksydanty to witamina E (do tego uszczelnia płaszcza hydrolipidowy), kwas ferulowy (łagodzi zaczerwienienia i stany zapalne) oraz zielona i biała herbata (nawilża oraz łagodzi uczucie pieczenia). Znajdziesz je między innym w TAKIM, TAKIM czy TAKIM produkcie.

7. Wzmocnij płaszcz hydrolipidowy skóry kosmetykami z ceramidami, które świetnie „łatają” ubytki w naskórku oraz filtrami UV. Zwróć uwagę na takie składniki jak masło shea, fermenty bakterii, probiotycznych, beta-glukan oraz niacynamid (witamina B3). Dobrze stosować je w połączeniu z kwasem hialuronowym, który z kolei zapewnia odwodnionej i przesuszonej skórze tak potrzebne nawilżenie i głęboką rewitalizację. Wybieraj produkty z tak zwanymi systemami anti pollution, tworzące na powierzchni skóry ochronną barierę.

8. A przy okazji pamiętaj: na poziom nawilżenia naskórka ma też wpływ ilość wody, którą wypijasz w ciągu dnia! No właśnie – ile szklanek dziś wypiłaś? 😉 Stosuj dietę bogatą w antyoksydanty. Jedz dużo warzyw i owoców, kaszy, pełnoziarnistego pieczywa, pij zieloną lub białą herbatę.

9. Zdecyduj się na serię profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Najlepsze będą te dotleniające skórę i chroniące przed szokiem oksydacyjnym. Może to być chociażby łagodzący stres komórkowy masaż twarzy z użyciem preparatów bogatych w witaminę C i E albo dotleniająca skórę mezoterapia bezigłowa.