Idealnie dobrany podkład to nie tylko podstawa dobrego wyglądu, ale przede wszystkim baza całego makijażu. Nieodpowiedni będzie podkreślał mankamenty cery, postarzał, szybko się ścierał albo przypominał maskę. W sklepach znaleźć możecie całe mnóstwo różnego rodzaju podkładów, od klasycznych w płynie, przez mineralne po sztyfty i musy. Niby wszystkie możemy bez problemu wybrać ten idealny, ale… ciągle miewamy z tym problem. Ja sama odkryłam, jaki rodzaj produktu najlepiej odpowiada moim potrzebom po dłuuugich latach poszukiwań. Dziś spróbuję zrobić małe podsumowanie i podpowiedzieć Wam, jak dopasować kosmetyk do typu cery i jego odcienia. Zobaczcie moje sprawdzone i dziecinnie proste sposoby!

1. Określenie rodzaju cery

Pierwsza, najważniejsza rzecz: dobrać rodzaj podkładu do typu skóry. Na szczęście producenci dosłownie prześcigają się w wymyślaniu coraz nowocześniejszych formuł – takich, które mogą sprostać największym wymaganiom i problematycznym cerom. To akurat bardzo dobra wiadomość! W końcu podkład ma być jak „druga skóra”: niewidoczny, ale maskujący niedoskonałości; matujący, ale jednocześnie dodający blasku; odporny na ścieranie, a przy tym niezapychający porów. I właśnie dzięki innowacyjnym technologiom, coraz więcej takich receptur można znaleźć w drogeriach. Moja rada? Nawet, jeśli już dawno temu znalazłaś podkład-ideał, przejrzyj ofertę sklepów, poczytaj, co obiecują nowoczesne podkłady i eksperymentuj. Kto wie, może będziesz wyglądała jeszcze lepiej! 🙂

1. PODKŁAD Benefit | 2. PODKŁAD Estee Lauder | 3. PODKŁAD Dior | 4. PODKŁAD bareMinerals
5. PODKŁAD MINERALNY Sephora

No dobrze, mamy półki uginające się pod ilością podkładów. Ale jakie wybrać do konkretnego typu cery? Generalnie, do tłustych i mieszanych świetne będą mineralne podkłady w pudrze albo kosmetyki o działaniu matującym. Zazwyczaj są lekkie, mają formuły pozbawione olejków. Ważne, żeby dawały pudrowe wykończenie, ale dobrze rozświetlały. Do skóry suchej lepsze są nawilżające kosmetyki w płynie bądź kremie, które nie tylko upiększają, ale też pielęgnują cerę, nie podkreślając łuszczącego się naskórka czy drobnych zmarszczek mimicznych. Cerze normalnej potrzebna jest naprawdę niewielka ilość podkładu, na przykład wymieszanego z kremem bądź kosmetyk typu BB (blemish balm) lub CC (color & correct). Dodatkowo podczas zakupu podkładu warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje i „umiejętności”. Nowoczesne kosmetyki działają antybakteryjnie, przeciwzmarszczkowo, posiadają filtry UV, a nawet chronią przed smogiem. Dzięki temu, że są wielofunkcyjne i multiutalentowane, pomagają ograniczyć ilość aplikowanych na twarz produktów. Super? Oczywiście! 🙂

ZOBACZ TEŻ >> MOJE 5 SPOSOBÓW NA TRWAŁY MAKIJAŻ 

Jakie rodzaje podkładów będą najlepsze do Twojego typu cery?

ZOBACZ TEŻ >> PĘDZLE DO MAKE-UP’U – JAKIE WYBRAĆ I KTÓRY DO CZEGO SŁUŻY? 

2. Wybór idealnego odcienia

A co z wyborem idealnego odcienia podkładu? Mam na to swój sposób! Wybierz trzy odcienie podkładu, które według Ciebie są najbardziej zbliżone do koloru Twojej cery. Każdy z nich nałóż na linii żuchwy (nie na wewnętrznej stronie przedramienia, jak możesz czasem zobaczyć na Instagramie kosmetycznych maniaczek!). Teraz porównaj, najlepiej w dziennym świetle, jak wyglądają w połączeniu z odcieniem skóry na szyi. W ten sposób uzyskasz pewność, że kupujesz perfekcyjnie pasujący produkt! 🙂 Pamiętaj, że jeden odcień nie będzie Ci towarzyszył przez cały rok. Latem prawdopodobnie będziesz potrzebowała ciemniejszego, zimą – jaśniejszego i chłodniejszego. Preferencje mogą się też zmieniać pod wpływem innych czynników, na przykład kiedy jesteś zmęczona albo chora.

3. Idealna tonacja

Stopień jasności podkładu to jeszcze nie wszystko. Zabawa nadal trwa! 🙂 Ważna jest również  tonacja kosmetyku. Jeśli chcesz ukryć przebarwienia, wybierz produkt z żółtym pigmentem lub neutralny. Różowy będzie lepszy do cer szarych, zmęczonych (nigdy dla różowiących się cer!). Nie zapomnij jednak, że podkład to nie cudotwórca 😉 Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, bo masz spore problemy z niedoskonałościami, sama warstwa podkładu może nie wystarczyć. Zaopatrz się w odpowiednią bazę, użyj korektora, a na koniec „zafiksuj” makijaż pudrem utrwalającym.

1. PODKŁAD Sephora | 2. PODKŁAD Clinique | 3. PODKŁAD Clinique
4. WIELOFUNKCYJNY SZTYFT DO MAKIJAŻU Fenty Beauty

4. Moje sztuczki

  • Pamiętaj, że jeśli nie możesz zdecydować się na jeden z dwóch odcieni podkładu, zawsze wybieraj ten jaśniejszy. Zapewne i tak delikatnie się utleni w kontakcie z powietrzem, a i tak dodasz do niego i bronzer, i róż.
  • Staraj się minimalizować ilość używanego podkładu. Ja już się nauczyłam, że skóra czuje się lepiej pod odrobiną podkładu mineralnego, niż pod warstwą gęstego produktu, który niepotrzebnie ją obciąża. Jeśli nie musisz się malować – zrezygnuj z podkładu. Cerę normalną lub suchą możesz potraktować kremem CC i minimalną ilością korektora.
  • Twórz zgrane duety! Na to, jak podkład będzie zachowywał się na skórze, wpływ ma również kosmetyk, jaki wcześniej na nią aplikujesz. Jeśli wybierz mocno matujący podkład, zrezygnuj z kremu o matujących właściwościach – możesz zafundować sobie uczucie nadmiernego ściągnięcia. Z kolei płynny nawilżający podkład nałożony na odżywczy krem może zniknąć po godzinie.
  • Przed zakupem warto poprosić w drogerii o próbki i przetestować je w domu, w dziennym świetle i w błysku flesza z telefonu. Tak na wszelki wypadek ; )
  • Uwaga: na to, jak podkład wygląda na buzi wpływa również metoda jego nakładania. Koniecznie zajrzyj do mojego wpisu o sposobach aplikacji podkładów!

ZOBACZ TEŻ >> 5 TECHNIK NAKŁADANIA PODKŁADU – KTÓRA JEST NAJLEPSZA?