Początek roku to dobry moment, żeby zastanowić się nad swoją przyszłością. Jaki zawód warto wybrać, żeby nie żałować? Specjalnie dla Was postanowiłam to sprawdzić. A może Wy macie swoje przemyślenia dotyczące tego tematu? Podzielcie się opiniami w komentarzach, wszystkie z uwagą przeczytam!

UMIEJĘTNOŚCI JUTRA

Rozwój nowoczesnych technologii i internetu mają ogromny wpływ na rynek pracy. To dzięki nim powstają zawody, które nie istniały jeszcze kilka lat temu. Sytuacja zmienia się bardzo szybko, dlatego planując dla siebie ścieżkę kariery, warto na bieżąco analizować trendy i szlifować umiejętności, które za chwilę mogą być pożądane przez pracodawców. Jakie cechy liczą się teraz najbardziej? Przede wszystkim elastyczność i interdyscyplinarność (z języka angielskiego nazywana multitaskingiem), które pozwalają robić kilka różnych rzeczy jednocześnie. Sama wiem to po sobie: pracując w internecie, muszę mieć pojęcie i o montażu filmowym, i o psychologii. Poza tym ważna jest dziś znajomość języków obcych (najlepiej przynajmniej dwóch), tak zwane myślenie adaptacyjne (pozwalające zmieniać cele względem potrzeb) oraz umiejętność współpracy (potrzebna zwłaszcza w przypadku pracy z ludźmi z różnych kultur). Duże znaczenie ma też obycie z internetem – nie tylko surfowanie po Facebooku, ale też umiejętność obsługi zaawansowanych aplikacji, takich jak Menedżer Reklam czy apki służące to organizacji pracy w agencji reklamowej (Trello, Slack).

1. SMARTFON Xiaomi | 2. KSIĄŻKA “Zawód psycholog”
3. KSIĄŻKA “Photoshop dla e-commerce i social media” | 4. KSIĄŻKA “Content marketing i social media”

JAKI WYBRAĆ ZAWÓD?

Niezależnie od tego, czy właśnie wybierasz kierunek studiów, czy zamierzasz się przebranżowić, warto poznać zawody przyszłości. Kto jest teraz najbardziej poszukiwany na rynku pracy, w związku z czym ma największą szansę na dobrą pensję?

1. Specjalista do spraw IT, programista aplikacji mobilnych

Programiści, testerzy oprogramowania, administratorzy IT, architekci IT, inżynierowie systemowi – pracodawcy poszukują specjalistów, którzy piszą oprogramowanie, tworzą i zabezpieczają systemy informatyczne i czuwają nad bezpieczeństwem danych w firmach i instytucjach na całym świecie.

2. Specjalista do spraw automatyki i robotyki

Inżynieria produkcji nieuchronnie zmierza w kierunku automatyzacji. Maszyny pracują znacznie szybciej, wydajniej i dokładniej niż ludzie, dzięki czemu można wyprodukować więcej w krótszym czasie. Roboty mogą również zrewolucjonizować branżę transportową, na przykład dostarczając paczki czy odbierać telefony w biurze obsługi klienta.

3. Specjalista do spraw marketingu internetowego

Zmiany są widoczne również w świecie reklamy i sprzedaży. Internet ma niemal nieograniczony zasięg. Przedsiębiorstwa, które reklamują się w sieci i sprzedają swoje produkty i usługi online mogą z łatwością docierać do różnych grup klientów w kraju i na świecie. Handel online kwitnie, a to oznacza wzrost zapotrzebowania na specjalistów do spraw marketingu internetowego i social media! Może zamienisz pasję do surfowania po Instagramie w źródło zarobku?;)

4. Bloger, vloger, influencer

Autorzy blogów i vlogów pokazują swoje codzienne życie, zachęcając do zakupu produktów codziennego użytku, kosmetyków, artykułów gospodarstwa domowego, ubrań i kosmetyków. Zamieszczają relacje z podróży, udzielają wskazówek, doradzają w kwestiach wychowania dzieci, planowania budżetu, rozwijania firmy, zarządzania sobą w czasie, dietetyki, sportu. W twórczości internetowej drzemie ogromny potencjał, którego jeszcze nie udało się w pełni odkryć! Mi udało się stworzyć autorski portal. Może teraz kolej na Ciebie? 🙂

5. Biotechnolog

W tej chwili to zawód, który jest bardzo ceniony na Zachodzie, ale jak twierdzą specjaliści, już niedługo również w Polsce będzie zyskiwał na znaczeniu. Wpływ na to będzie miał między innymi rozwój medycyny, farmakologii i ochrony środowiska. Czy tak naprawdę zajmuje się biotechnolog? Opracowywaniem technologii wykorzystywania substancji organicznych w różnych gałęziach przemysłu.

6. Inżynier elektrotechnologii

Może nie brzmi tak atrakcyjnie, jak influencer, ale za to daje możliwości niemałego  zarobku. Według prognozy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych zatrudnienie w tej grupie zawodowej wzrośnie od 2012 do 2020 roku o 35 procent. Z czego to wynika? Przede wszystkim z rozwoju technologii. Inżynier elektrotechnologii może zajmować się elektrotechniką, elektroniką, inżynierią oprzyrządowania, telekomunikacyjną bądź komputerową.

7. Analityk big data /  Data scientist

Magazyn branżowy Harvard Business Review określił zawód analityka big data mianem „najseksowniejszego zawodu XXI wieku”. Dlaczego tak? Praca ta polega na analizie danych i sugerowaniu na ich podstawie określonych decyzji i rozwiązań. To ma realny wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość: od polityki, przez codzienne zakupy, aż po medycynę.

8. Lekarze, dietetycy, trenerzy

Coraz bardziej pożądane na rynku pracy stają się zawody związane z szeroko pojętym ludzkim zdrowiem, od lekarzy i pracowników usług medycznych po fizjoterapeutów i trenerów osobistych. Polacy coraz chętniej uprawiają sport i dbają o sylwetkę, więc na mojej liście nie mogło zabraknąć wskazywanego przez ekspertów specjalistów z zakresu dietetyki.

1. KALENDARZ KSIĄŻKOWY | 2. CYFROWY NOTATNIK Bamboo | 3. IPHONE XS | 4. Macbook Air

PASJA KONTRA PIENIĄDZE

Pamiętaj, że nikt nie przeżyje życia za Ciebie! Nie ma sensu nauka programowania, jeśli naprawdę nie cierpisz komputerów i liczb. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy praktycznie każdy ma szansę przekuć pasję w źródło zarobku. Jestem tego najlepszym przykładem 🙂 Jak podejść do tego mądrze? Zastanów się, co najbardziej lubisz robić. Załóż kanał na YouTubie z propozycjami ćwiczeń, sprzedawaj wykonaną przez siebie biżuterię na stronie internetowej, oferuj swoje usługi graficzne, prowadź bloga z własnymi przepisami. Pracuje wytrwale, publikuj regularnie i rozwijaj swoje umiejętności, a kto wie – być może w niedalekiej przyszłości uda Ci się osiągnąć duży sukces! Co ważne, nie spodziewaj się, że będziesz wykonywała jeden zawód przez całe życie – bardzo prawdopodobne, że będziesz nawet kilkukrotnie musiała przystosować się do nowego zawodu. Warto być na bieżąco z wynikami badań i raportami dotyczącymi sytuacji na rynku pracy. Źródłem informacji mogą być na przykład dane publikowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (sprawdź TUTAJ) lub na branżowych portalach (TUTAJ).