
Początek roku to dobry moment, żeby zastanowić się nad swoją przyszłością. Jaki zawód warto wybrać, żeby nie żałować? Specjalnie dla Was postanowiłam to sprawdzić. A może Wy macie swoje przemyślenia dotyczące tego tematu? Podzielcie się opiniami w komentarzach, wszystkie z uwagą przeczytam!
UMIEJĘTNOŚCI JUTRA
Rozwój nowoczesnych technologii i internetu mają ogromny wpływ na rynek pracy. To dzięki nim powstają zawody, które nie istniały jeszcze kilka lat temu. Sytuacja zmienia się bardzo szybko, dlatego planując dla siebie ścieżkę kariery, warto na bieżąco analizować trendy i szlifować umiejętności, które za chwilę mogą być pożądane przez pracodawców. Jakie cechy liczą się teraz najbardziej? Przede wszystkim elastyczność i interdyscyplinarność (z języka angielskiego nazywana multitaskingiem), które pozwalają robić kilka różnych rzeczy jednocześnie. Sama wiem to po sobie: pracując w internecie, muszę mieć pojęcie i o montażu filmowym, i o psychologii. Poza tym ważna jest dziś znajomość języków obcych (najlepiej przynajmniej dwóch), tak zwane myślenie adaptacyjne (pozwalające zmieniać cele względem potrzeb) oraz umiejętność współpracy (potrzebna zwłaszcza w przypadku pracy z ludźmi z różnych kultur). Duże znaczenie ma też obycie z internetem – nie tylko surfowanie po Facebooku, ale też umiejętność obsługi zaawansowanych aplikacji, takich jak Menedżer Reklam czy apki służące to organizacji pracy w agencji reklamowej (Trello, Slack).
1. SMARTFON Xiaomi | 2. KSIĄŻKA “Zawód psycholog”
3. KSIĄŻKA “Photoshop dla e-commerce i social media” | 4. KSIĄŻKA “Content marketing i social media”
JAKI WYBRAĆ ZAWÓD?
Niezależnie od tego, czy właśnie wybierasz kierunek studiów, czy zamierzasz się przebranżowić, warto poznać zawody przyszłości. Kto jest teraz najbardziej poszukiwany na rynku pracy, w związku z czym ma największą szansę na dobrą pensję?
1. Specjalista do spraw IT, programista aplikacji mobilnych
Programiści, testerzy oprogramowania, administratorzy IT, architekci IT, inżynierowie systemowi – pracodawcy poszukują specjalistów, którzy piszą oprogramowanie, tworzą i zabezpieczają systemy informatyczne i czuwają nad bezpieczeństwem danych w firmach i instytucjach na całym świecie.
2. Specjalista do spraw automatyki i robotyki
Inżynieria produkcji nieuchronnie zmierza w kierunku automatyzacji. Maszyny pracują znacznie szybciej, wydajniej i dokładniej niż ludzie, dzięki czemu można wyprodukować więcej w krótszym czasie. Roboty mogą również zrewolucjonizować branżę transportową, na przykład dostarczając paczki czy odbierać telefony w biurze obsługi klienta.
3. Specjalista do spraw marketingu internetowego
Zmiany są widoczne również w świecie reklamy i sprzedaży. Internet ma niemal nieograniczony zasięg. Przedsiębiorstwa, które reklamują się w sieci i sprzedają swoje produkty i usługi online mogą z łatwością docierać do różnych grup klientów w kraju i na świecie. Handel online kwitnie, a to oznacza wzrost zapotrzebowania na specjalistów do spraw marketingu internetowego i social media! Może zamienisz pasję do surfowania po Instagramie w źródło zarobku?;)
4. Bloger, vloger, influencer
Autorzy blogów i vlogów pokazują swoje codzienne życie, zachęcając do zakupu produktów codziennego użytku, kosmetyków, artykułów gospodarstwa domowego, ubrań i kosmetyków. Zamieszczają relacje z podróży, udzielają wskazówek, doradzają w kwestiach wychowania dzieci, planowania budżetu, rozwijania firmy, zarządzania sobą w czasie, dietetyki, sportu. W twórczości internetowej drzemie ogromny potencjał, którego jeszcze nie udało się w pełni odkryć! Mi udało się stworzyć autorski portal. Może teraz kolej na Ciebie? 🙂
5. Biotechnolog
W tej chwili to zawód, który jest bardzo ceniony na Zachodzie, ale jak twierdzą specjaliści, już niedługo również w Polsce będzie zyskiwał na znaczeniu. Wpływ na to będzie miał między innymi rozwój medycyny, farmakologii i ochrony środowiska. Czy tak naprawdę zajmuje się biotechnolog? Opracowywaniem technologii wykorzystywania substancji organicznych w różnych gałęziach przemysłu.
6. Inżynier elektrotechnologii
Może nie brzmi tak atrakcyjnie, jak influencer, ale za to daje możliwości niemałego zarobku. Według prognozy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych zatrudnienie w tej grupie zawodowej wzrośnie od 2012 do 2020 roku o 35 procent. Z czego to wynika? Przede wszystkim z rozwoju technologii. Inżynier elektrotechnologii może zajmować się elektrotechniką, elektroniką, inżynierią oprzyrządowania, telekomunikacyjną bądź komputerową.
7. Analityk big data / Data scientist
Magazyn branżowy Harvard Business Review określił zawód analityka big data mianem „najseksowniejszego zawodu XXI wieku”. Dlaczego tak? Praca ta polega na analizie danych i sugerowaniu na ich podstawie określonych decyzji i rozwiązań. To ma realny wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość: od polityki, przez codzienne zakupy, aż po medycynę.
8. Lekarze, dietetycy, trenerzy
Coraz bardziej pożądane na rynku pracy stają się zawody związane z szeroko pojętym ludzkim zdrowiem, od lekarzy i pracowników usług medycznych po fizjoterapeutów i trenerów osobistych. Polacy coraz chętniej uprawiają sport i dbają o sylwetkę, więc na mojej liście nie mogło zabraknąć wskazywanego przez ekspertów specjalistów z zakresu dietetyki.
1. KALENDARZ KSIĄŻKOWY | 2. CYFROWY NOTATNIK Bamboo | 3. IPHONE XS | 4. Macbook Air
PASJA KONTRA PIENIĄDZE
Pamiętaj, że nikt nie przeżyje życia za Ciebie! Nie ma sensu nauka programowania, jeśli naprawdę nie cierpisz komputerów i liczb. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy praktycznie każdy ma szansę przekuć pasję w źródło zarobku. Jestem tego najlepszym przykładem 🙂 Jak podejść do tego mądrze? Zastanów się, co najbardziej lubisz robić. Załóż kanał na YouTubie z propozycjami ćwiczeń, sprzedawaj wykonaną przez siebie biżuterię na stronie internetowej, oferuj swoje usługi graficzne, prowadź bloga z własnymi przepisami. Pracuje wytrwale, publikuj regularnie i rozwijaj swoje umiejętności, a kto wie – być może w niedalekiej przyszłości uda Ci się osiągnąć duży sukces! Co ważne, nie spodziewaj się, że będziesz wykonywała jeden zawód przez całe życie – bardzo prawdopodobne, że będziesz nawet kilkukrotnie musiała przystosować się do nowego zawodu. Warto być na bieżąco z wynikami badań i raportami dotyczącymi sytuacji na rynku pracy. Źródłem informacji mogą być na przykład dane publikowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (sprawdź TUTAJ) lub na branżowych portalach (TUTAJ).
Zmotywowałaś mnie tym wpisem! 🙂
Bardzo się cieszę i TRZYMAM KCIUKi!
Ja swój plan na ten rok już mam – będę specjalistą social media 🙂
Świetny pomysł i super praca 🙂 Kibicuję!
Programista jest bardzo dobrym zawodem z dwóch względów:
1) Dobrze płatne
2) Można pracować zdalnie i mieszkać jednocześnie np w tropikach
Jest tylko jedna wada – to na prawdę trzeba lubić, żeby się nie wypalić
Zdecydowanie ta praca wymaga specjalistycznych zdolności matematyczno-analitycznych 🙂 Ale jeśli dysponujemy takimi talentami to jak najbardziej to praca XXI wieku i warto rozwijać się w tej branży 🙂
Patrząc na większość propozycji wnioskuję, że skręcam w dobrą uliczkę. Interesują mnie nowe technologię, piszę bloga, rozkręcam swoje IG i myślę nad własną aplikacją 😉
Tak trzymaj! Umiejętności i doświadczenie, które rozwijasz na pewno zaprocentują 🙂
Cieszę się, że biotechnolog znalazł się w tym wpisie! 🙂 Przez to, że jest to kierunek interdyscyplinarny wiele osób nie do końca potrafi zrozumieć, że to nie to samo co chemik, biolog czy farmakolog. Ja zgłoszenie na studia biotechnologiczne złożyłam impulsywnie w ostatnim dniu rekrutacji, potem zaczęłam studiować z myślą zmiany kierunku po roku, a potem … totalnie się w tym zakochałam! Ogrom wiedzy i przeplatanie się wszystkich nauk ścisłych sprawia, że nie czuję się “zaszufladkowana”. Dodatkowo rzeczywiście Polska może stać się bardzo ważnym rynkiem biotechnologicznym na świecie (a przynajmniej w Europie) – po pierwsze ze względu na to, że nasz kraj jest na przedsiębiorców stosunkowo tani, po drugie paradoksalnie to, że Polska jest trochę za takimi krajami jak np. Niemcy jest zaletą dla inwestorów – nie mamy mocno “usztywnionej” gospodarki, co daje im dużo większe możliwości.
Świetny i wymagający kierunek 🙂 Trzymam kciuki za sukcesy i mam nadzieję, że będzie tak jak piszesz 🙂
Bardzo ciekawy temat Tamaro….myślę że im więcej możliwości otwierają się człowiekowi w dzisiejszym świecie aby ułatwił jego życie jak na przykład internet i social media, rozwój Technologii i Medycyny,życie multi culti i Języki obce,tym bardziej tworzą się nowe kierunki studiów i pracy. Wzrasta też poziom i standardy wobec nowych kwalifikacji.To wszystko oznacza rozwój człowieka.Ja chociaż studiowałam Języki obce,które nie powiem bardzo mi pomagają w realizacji dalszych planów , wybrałam ostatnio zupełnie inny kierunek nowych studiów. I tak to jest kierunek medyczny….to prawda że człowiek nie musi uprawiać jeden zawód przez całe jego życie bo on jest po prostu capable of doing everything.
Wszystko zależy od naszej motywacji, chęci, czasami szczęścia i sytuacji. Wybór jest ogromny, a uczyć/ studiować możemy się teraz nawet we własnym domu za pomocą komputera i internetu. Kiedyś tak nie było, warto korzystać z nowych technologii! Trzymam za Ciebie i Twój nowy kierunek bardzo mocno kciuki, by Twoje cele zostały zrealizowane i przyniosły dużo sukcesów! :*
Uwielbiam to, bardzo ciekawe. Mieszkam w Szkocji, ucze sie polskiego. Marzy mi sie, dobra prace znalesc, ze ma przyslosc. Catherine Holmes
Moja Droga, trzymam kciuki i życzę powodzenia!! 🙂 Pozdrawiam serdecznie