Jakiś czas temu na Instagramie pytałam Was o to, jakie są Wasze ulubione miejscówki w Polsce. Komentarze zainspirowały mnie do napisania krótkiego postu o tym, gdzie latem warto wybrać się na weekend! Tym razem miasta omijamy szerokim łukiem, a wytchnienia (i natchnienia!) szukamy na łonie natury albo w jej pobliżu. Jeśli uważacie, że inne lokalizacje zasługują na wyróżnienie, koniecznie dajcie znać w komentarzach pod tym artykułem!

1. POLANA IZERSKA

Polana Izerska położona jest w Sudetach Zachodnich na wysokości 965 metrów n.p.m., niedaleko Świeradowa Zdroju, znanej uzdrowiskowej miejscowości. W jej centralnym punkcie znajduje się schronisko Chatka Górzystów – budynek, który jest pozostałością po założonej tu jeszcze w XVII wieku osady. Można tu zarezerwować nocleg w kilkuosobowym pokoju za około 30 zł za dobę albo wybrać się na spacer ze Świeradowa, żeby ponapawać się przepięknymi widokami i… zjeść słynne na całą Polskę naleśniki biszkoptowe z twarogiem i jagodami prosto z krzaczka. Prawdziwą atrakcją dla romantyków jest Izerski Park Ciemnego Nieba, czyli obszar wolny od zanieczyszczenia nadmiarem światła, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie gwiazd. 

2. OKOLICE MIKOŁAJEK

Mikołajki były moją pierwszą wakacyjną destynacją w tym roku i bardzo żałuję, że nie wybrałam się tam wcześniej 🙂 To urokliwe miasteczko położone jest na Mazurach, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, na jeziorem Tałty i Jeziorem Mikołajskim. To raj przede wszystkim dla tych, którzy kochają aktywny wypoczynek. Jeśli należysz do tego grona, koniecznie wypożycz sprzęt wodny albo rower. Znajdujący się w pobliżu Mazurski Park Krajobrazowy to lasy, torfowiska, rzeki i jeziora, która ukoją twoje zmysły i pozwolą na najprzyjemniejszy relaks na łonie natury.

1. KREM PRZECIWSŁONECZNY Naif | 2. NERKA Bag Street | 3. MAPA TURYSTYCZNA Piętka | 4. CZAPKA Z DASZKIEM New Era

3. CISNA W BIESZCZADACH

Tego lata wybierz się w Bieszczady, jeśli dotąd nie miałaś okazji. Przekonasz się na własnej skórze, dlaczego te góry są synonimem wolności i ucieczki od cywilizacji. Za kierunek możesz wybrać chociażby miejscowość Cisna. To jeden z przystanków Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która kursuje na trasie Majdan-Przysłup. To doskonałe miejsce wypadowe do pieszych wycieczek w kierunku Połonin, Wetliny czy Ustrzyków Górnych. Możesz też wybrać się do Baligrodu, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowa atrakcja: ekologiczna Chata z Gliny czy do łemkowskiej Chaty Nad Wisłokiem, położonej na styku Bieszczad i Beskidu Niskiego, której właściciele prowadzą (jak sami podkreślają) „domową turystykę”.

4. DROGA KASZUBSKA

Droga Kaszubska to wybudowana w latach 60. na odcinku Kaszubskiego Parku Krajobrazowego trasa dla zmotoryzowanych. Droga przebiega przez kaszubskie wsie: Chmielno, Zawory, Ręboszewo, punkt widokowy „Złota Góra”, Brodnicę Dolną, Ostrzyce i Wieżycę. Szlak kończy się na zbiegu drogi z Wieżycy z szosą Kościerzyna – Żukowo. To idealny pomysł, jeśli planujesz krotki, nawet jednodniowy wypad na Kaszuby, lubisz przemieszczać się autem albo skuterem. Po drodze możesz się zatrzymać i nacieszyć oczy pięknymi widokami, zjeść obiad, popływać (na przykład w Garczu), pospacerować czy zobaczyć coś ciekawego (chociażby Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów). 

5. PUSZCZA NOTECKA

Puszcza Notecka to potężny leśny kompleks, urozmaicony wydmami, tworzącymi labirynt dolin i pagórków, sięgających średnio nawet 20 metrów wysokości. Można tu dojechać z Poznania w niespełna godzinę. Jeśli szukasz pomysłu na koniec lata, zarezerwuj nocleg w Sierakowie albo Międzychodzie, gdzie znajduje się największe skupisko jezior, określanych jako „miły akcent w morzu piasków”. W tym urokliwym miejscu możesz odpocząć od codzienności i pooddychać naprawdę czystym powietrzem.

6. WYSPA WOLIN

Wolin to przybrzeżna wyspa, oddzielona od stałego lądu cieśniną Dziwną i Zalewem Szczecińskim oraz cieśniną Świną od strony wyspy Uznam. Dlaczego warto się tu wybrać? Chociażby po to, żeby podziwiać malownicze wybrzeże klifowe, Pasmo Wolińskie z najwyższym punktem wyspy znajdującym się na wysokości 116 metrów n.p.m, liczne drobne wysepki czy znane kąpieliska (na przykład Międzywodzie). Do innych ciekawostek turystycznych należy Skansen Centrum Słowian i Wikingów, czyli rekonstrukcja zabudowań wczesnośredniowiecznego Wolina czy Cmentarzysko Kurhanowe z IX-XI wieku, również idealne dla fanów historii. Miłośnikom natury polecam spacery po Wolińskim Parku Narodowym, w którym zieleń i bliskość morza idealnie wpływają na nastrój.

7. WYDMY W ŁEBIE

Rozległe ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to największa, unikatowa na polską skalę, atrakcja Łeby. Ta prawdziwa, piaszczysta pustynia znajduje się między Morzem bałtyckiem a Jeziorem Łebsko. Wydmy, przemieszczane za pomocą podmuchów wiatru, mogę osiągać wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Największą jest Łącka Góra, ze szczytu której rozpościera się niezwykły, bajkowy widok, nazywany „polską Saharą”. Wydmowy szlak wynosi 5 kilometrów, a bilety wstępu nie są drogie – dzieci i emeryci płacą 2 zł, a dorośli – 4 zł.

1. PLECAK adidas | 2. APARAT FOTOGRAFICZNY Fujifilm | 3. BUTY Kappa

8. OKOLICE JELENIEJ GÓRY

Prosto znad morza znów kierujemy się w góry, by tutaj, w otoczeniu naprawdę urokliwych pejzaży, odnaleźć spokój i naładować baterie na całą jesień. Fajnym pomysłem jest wybranie jednego miejsca jako bazy wypadowej. Weź pod uwagę Jelenią Górę, miasto z klimatyczną starówką, otoczone Górami Izerskimi, Pogórzem Izerskim, Górami Kaczawskimi, Rudawami Janowickimi i Karkonoszami. Wycieczkę zacznij od spaceru po Cieplicach, czyli malowniczej uzdrowiskowej dzielnicy, wejdź na górę Chojnik, gdzie czekają na Ciebie ruiny zamku, a następnie wybierz się dalej – w góry. Jeśli ani Ty, ani Twoi znajomi nie boicie się sportowych wyzwań, do Jeleniej Góry koniecznie zabierzcie ze sobą rowery!

9. KASPROWY WIERCH I INNE SZCZYTY TATR

Wiem, że latem Tatry są bardzo oblegane, ale umówmy się – urody nie odbierze im żaden tłum 😉 Jeśli jesteś typem sportowca, którym niestraszne wycieczki w góry, wybierz się pieszo (i z dobrym ekwipunkiem!) na Kasprowy Wierch czy Giewont. Możesz też zdecydować się na inne kierunki: Czerwony Staw czy Czarny Staw Gąsienicowy. Bazę noclegową powinnaś znaleźć, nawet w środku sezonu, w Zakopanem i okolicach, na przykład w Kościelisku albo Poroninie.

10. ŚLADAMI CERKWI NA PODLASIU

Takich cerkwi, jak te na Podlasiu i dalej, na wschodniej ścianie Polski, nie ma już prawie nigdzie. Dlatego wykorzystaj wolne, żeby zobaczyć na własne oczy te kolorowe, drewniane, unikatowe budynki. To właśnie w tym regionie splatają się ze sobą kultury i religie. Warto zajrzeć między innymi do Żerczyc, Milejczyc, Drohiczyna, Siemiatycz, Starego Kornina. Jeśli kochasz wyjątkową architekturę, wybierz się też do Bielska Podlaskiego, gdzie czeka na Ciebie drewniana cerkiew św. Michała Archanioła z niebieską elewacją czy do Hajnówki, gdzie atrakcją jest Sobór Świętej Trójcy.