
Mówi się, że jesień to taka pora roku, że tylko zagrzebać się pod kocem, popijać gorącą herbatę i czytać książki. A ja uważam, że lato i czytanie na plaży, pod drzewem, w hamaku czy w pociągu pędzącym do Koszalina 😉 mogą być równie przyjemne! Oto moja lista najciekawszych tytułów, które koniecznie musicie poznać.
„BECOMING. MOJA HISTORIA”, MICHELLE OBAMA
O tej książce było dość głośno, więc pewnie ją znasz. Jeśli jeszcze nie czytałaś, koniecznie musisz nadrobić. Jak to w biografiach, początek i opowieść o dzieciństwie i dorastaniu, odrobinę się ciągnie, ale później jest ciekawie. Dowiesz się jak wyposażona jest prezydencka limuzyna, jak to jest mieszkać w białym domu, co naprawdę oznacza kampania prezydencka i z czym się wiąże. Możesz też liczyć na sporą dawkę motywacji i cytatów do zapamiętania 🙂 TUTAJ kupisz ją w wersji papierowej, a TUTAJ jako audiobooka jeśli wolisz posłuchać.
A TUTAJ ODROBINA MOTYWACJI ODE MNIE >> JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES, ZACZYNAJĄC OD ZERA? PORADNIK KROK PO KROKU
„WNIEBOWZIĘTE. O STEWARDESACH W PRL-U”, ANNA SULIŃSKA
Praca stewardesy, to nie tylko bujanie w obłokach i zwiedzanie świata. To przede wszystkim ciągłe zmęczenie, zmiany stref czasowych, napięte grafiki. Czy w PRL-u było tak samo jak teraz? Czy stewardesy miały lepiej, czy gorzej od „normalnych ludzi”? O blaskach i cieniach tej pracy przeczytacie we „Wniebowziętych” . Jako bonus duuużo ciekawych zdjęć.
„NIEDORAJDA, CZYLI CO NAM RADZĄ PORADNIKI”, MICHAŁ RUSINEK
Pan Michał Rusinek słynie z ciętego języka i świetnego poczucia humoru. Opowiadał już ciekawych zjawiskach językowych w „Pypciach na języku” , które również polecam. Tym razem zabiera nas do świata poradników. Komentuje te o survivalu, seksie, podrywaniu, o tym jak być Paryżanką i jak nie być 😉 Gwarantuję, że będziesz płakać ze śmiechu! Koniecznie kup chusteczki i „Niedorajdę“.
„WSZYSTKO CZEGO PRAGNĘLIŚMY”, EMILY GIFFIN
Emily Giffin ma dar opowiadania romantycznych historii. Jej książki „wciągają” od pierwszych stron, nie sposób nie identyfikować się z bohaterami i nie żyć przez chwilę ich życiem. „Wszystko czego pragnęliśmy” to opowieść o Ninie i Tomie. Ona należy to wyższych sfer, ma urodę, pieniądze, wspaniałego męża i syna. On samotnie wychowuje córkę i ledwo wiąże koniec z końcem. Co połączy tych dwoje? Czy to co na zewnątrz wygląda idealnie, faktycznie takie jest? Świetna kobieca literatura.
1. Michelle Obama “Becoming” | 2. Anna Sulińska “Wniebowzięte. O stewardessach w PRL-u”
3. Michał Rusinek “Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki” | 4. Emily Giffin “Wszystko czego pragnęliśmy”
„ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI”, B. A. PARIS
Jack i Grace są małżeństwem idealnym. Piękni, młodzi, eleganccy, bogaci. Znajomi uwielbiają przychodzić do nich na proszone kolacje, podziwiać piękny dom, ucinać intelektualne pogawędki. Coś jednak w tym wszystkim nie gra… Dlaczego tak trudno zostać sam na sam z Grace? Dlaczego jest taka niedostępna? Dlaczego właściwie nigdy nie wychodzi z domu? To książka dla czytelniczek o stalowych nerwach, ale zdecydowanie warto!
„MADEMOISELLE OISEAU W ARGENTYNII”, A. DE LA BARRE DE NANTEU, L. BURFITT
Seria książek o Madame Oiseau to przepięknie wydane historie dla młodszych i starszych, idealne do czytania na plaży z dziećmi. Czytania i oglądania, bo ilustracje zrobiły na mnie tak samo wielkie wrażenie jak treść. „Madame Oiseau w Argentynii” opowiada o przyjaźni, miłości, marzeniach i ich spełnianiu. Wraz z bohaterkami, tytułową Madame Oiseau i dziewięcioletnią Isabellą wybieramy się do Argentynii, pięknej krainy, w której dzieją się magiczne rzeczy, ożywają wspomnienia, rozwiązują problemy. Jest ona blisko, łatwo do niej dotrzeć, ale trudno znaleźć drogę powrotną… Co z tego wyniknie? Przeczytaj koniecznie 😉
„JAK URATOWAĆ ŚWIAT”, ARETA SZPURA
Zanim napiszę o czym jest książka, muszę koniecznie przybliżyć Ci postać jej autorki. Areta była współzałożycielką odzieżowej marki streetwearowej Local Heroes. Ich ubrania nosiły między innymi: Rihanna, Miley Cyrus, Kylie Jenner. W pewnym momencie uznała, że ilość odpadów w tej branży i mało ekologiczne sposoby produkcji przytłaczają ją, że nie może dłużej tak funkcjonować i … odeszła. Zainicjowała akcję „tu pijesz bez słomki”, coraz bardziej zaczęła zgłębiać tematykę zero waste, ekologii, ratowania planety przed nami samymi. Owocem tej przemiany jest książka „Jak uratować świat”. To wiedza w pigułce na temat tego, co możemy zrobić, żeby nasza planeta nie przestała istnieć, żeby nasze wnuki miały gdzie mieszkać, co jeść i jak spędzać wolny czas. Warto się edukować, nawet w wakacje!
„WAKACJE 1939”, ANNA LISIECKA
Jak spędzali wakacje ówcześni „celebryci”? Nałkowska, Gombrowicz, Mościcki? Jeździli do Zakopanego, Juraty, Krynicy. Przemieszczali się samochodami, samolotami LOT-u, ale i ekonomicznymi wagonami trzeciej klasy 🙂 Lato było wyjątkowo upalne, słoneczne, ale nad światem wisiały już ciemne chmury II wojny. „Wakacje 1939” to szalenie wciągająca lektura dla miłośniczek historii i nie tylko 🙂 Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, to zapraszam do obejrzenia tego wydania „Pytania na śniadanie”, bo miałam w nim przyjemność rozmawiać z autorką książki.
5. B.A. Paris “Za zamkniętymi drzwiami” | 6. Seria książek o Mademoiselle Oiseau
7. Areta Szpura “Jak uratować świat” | 8. Anna Lisiecka “Wakacje 1939”
Polecam książkę Nicholas Sparks„ Z każdym oddechem “???
Słyszałam, że jest świetna! 🙂
Od razu zamówiłam książkę M.Rusinka bo obserwuję go na fb i jest to erudyta jakich mało. Do tego obdarzony niezwykłym poczuciem humoru i charakteryzujący się wysoką kulturą osobistą.
Książkę o stewardesach ja również polecam, garść historii. Bardzo lubię biografie ciekawych kobiet dlatego polecam książkę Joanny Olczak Ronikier – W ogrodzie pamięci. Książka może nie jest łatwa w odbiorze bo to historia przedwojennego rodu Mortkowiczów- polskich Żydów , znanych wydawców literackich. Ale za to niezmiernie ciekawa i świetnie napisana. Zadziwiające są ludzkie losy opisanych tu osób. Mnie naszła po tej lekturze taka oto refleksja – jak to jest ,że małżeństwa kilku sióstr okazały się bardzo trwałe , szczęsliwe i udane o ile były aranżowane przez rodzinę ?? Te , które wyszły za mąż z wielkiej miłości , wbrew rodzinie skazały siebie i potomstwo na ciężki los.
Cieszę się,że polecasz książki / i tak zaznaczyłam w ankiecie/ , dużo jest też ciekawych wystaw i innych wydarzeń kulturalnych.
Baaardzo dziękuję za ten komentarz i za Twoje polecenia!! 🙂
Za zamkniętymi drzwiami bardzo polecam! Świetna książka trzymająca w napięciu do samego końca!
<33
Nie słyszałam o tych tytułach, ale zachęciły mnie, szczególnie ostatnia pozycja. Planuję napisać magisterkę z reklam i życia z tamtych lat i coś mi mówi, że znajdę tam ciekawe smaczki. Dużo się mówi o przedwojennej polityce, ale zapomina się o kulturze i życiu codziennym tamtych ludzi. No bo heloł, musieli mieć jakieś rozrywki, tak jak i my 😉
Przeczytaj tę książkę koniecznie, jest świetnie, barwnie napisana!
Chyba mamy podobny gust jeśli chodzi o książki. Fajnie zobaczyć kilka tytułów, które już poznałam… I zerknąć na te, które po przeczytaniu tego artykuły – przede mną. ;>
Ale super :)))
Słyszałam o Mademoiselle i coraz bardziej się przekonuje do zakupu, ale obawiam się, że będzie za dziecinna. Co o niej myślisz?
Dla mnie to przede wszystkim super rozrywka, lekka i idealna na lato 🙂
Umiesz czytać? O_o
O dziwo tak
haha 😀 to jest super, że odpisujesz na wszystkie komentarze, nawet tak głupie jak ten powyżej 🙂 Polecenia książkowe wydają mi się ciekawe. Jak skończę obecną lekturę (opowiadania E.A. Poe), to wybiorę coś z Twojej listy.
Edgar Alan Poe! Ambitnie i rewelacyjnie! 🙂 A co do komentarzy – to ważna część mojej pracy. Bardzo lubię takie dyskusje z Wami :)))
A Ty?
“Bóg nigdy nie mruga, Shantaram, Cień Góry” i Ty podobno piszesz książkę też 😉
Mam nadzieję, że kiedyś ją skończę 😉