No właśnie. Golić się czy nie – oto jest pytanie. A odpowiedź? Jest tylko jedna: wszystko zależy od Ciebie. Nie od trendów na Instagramie, od tego, czego chce Twój facet albo co lansują okładki gazet. Ja wolę gładkie nogi i pachy, dlatego zdecydowałam się na depilację laserową. A jeśli Ty traktujesz włoski jak manifest albo nie golisz się, bo tak Ci wygodnie – bądź sobą. Zobacz, co myślę o usuwaniu owłosienia w TYCH miejscach.

1. Przedramiona

Wiele kobiet, nawet tych, które zdecydowały się na depilację laserową nóg, pozostawia włoski na rękach. To jest OK, jeśli nie masz z nimi problemu. Jeśli skórę na przedramionach pokrywa jasny meszek, sprawa jest prosta. A co w przypadku długich i ciemnych włosów? Decyzja należy do Ciebie! Do ewentualnej depilacji tej partii najlepszy jest wosk lub po prostu laser. Przy okazji pamiętaj, że nawet ten nowoczesny nie „chwyci” jasnego owłosienia. Jeśli nie masz ochoty golić przedramion, mogę Cię uspokoić, że nie jesteś sama, a na dowód tego pokażę Ci TO ZDJĘCIE Candice Swanepoel, czyli słynnej modelki Victoria’s Secret, która (jak widzisz) wcale nie czuje takiej potrzeby, a nawet wygląda bardzo zmysłowo. 

2. Twarz

Twarz kobiety w naturalny sposób pokryta jest włoskami. Największa ich ilość często znajduje się na dole policzków i nad górną wargą. Jasny meszek, widoczny na przykład pod światło, to coś najbardziej naturalnego na świecie. Jeśli Twoją zmorą są ciemne, pojedyncze włoski (które mogą być związane z zaburzaniami hormonalnymi), możesz je usunąć dla lepszego samopoczucia. Lepiej od golenia żyletką sprawdzi się wosk bądź laser – masz mniejsze szanse na odrastanie jeszcze mocniejszych włosków. Uwaga: zwróć uwagę na włoski wyrastające z pieprzyków. Takie należy skracać (bez wyrywania). Nie nadają się także do depilacji laserowej. Wie o tym między innymi Ariana Grande, która boryka się właśnie z takimi wyrastającymi z pieprzyków na twarzy włoskami (przyjrzyj się na TYM ZDJĘCIU). Zresztą, jeśli twierdzisz, że tylko Ty jesteś taka niedoskonała, wpisz w Google „celebryci zbliżenie”, a zobaczysz, że owłosienie na twarzy pięknych kobiet jest totalnie naturalną i częstą sprawą. 

1. BIUSTONOSZ Tommy Hilfiger | 2. BIUSTONOSZ Calvin Klein | 3. DEPILATOR Sapir

3. Okolice intymne

Depilacja klasyczna, francuska, brazylijska, hollywoodzka, a może 100% natury? Wszystko zależy od tego, co TY lubisz. W okolicach intymnych możesz usuwać włoski tylko z pachwin czy linii białej (o tym za chwilę), postawić na całkowitą depilację albo… nie robić nic. Niektórzy specjaliści twierdzą, że depilacja tej strefy jest ważna ze względów higienicznych, inni – że to wymysł XX wieku. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak Ty się z tym czujesz. 

Ciekawostka? Aktorka Cameron Diaz w swojej książce “Ja, kobieta. Jak pokochać i zrozumieć swoje ciało” zaleca pozostawienie w spokoju włosków łonowych, które nazwała „tą cudowną kurtyną, która otacza nasz delikatny kwiat”. Przeciw depilacji jest też między innymi modelka plus size Ashley Graham, która mówi otwarcie w wywiadzie, że to jej wybór, który jak najbardziej pasuje jej facetowi.

4. Głębokie bikini

A co z tak zwanym głębokim bikini, czyli depilacją okolic pupy? Wiele kobiet się na nią decyduje, ale nie masz takiego obowiązku, zwłaszcza jeśli depilacja woskiem czy laserem jest dla Ciebie strasznie bolesna, a Tobie nie przeszkadza zupełnie fakt, że TAM znajdzie się kilka włosków 😉 Nie sądzę, żeby ktokolwiek, kto będzie miał szczęście poznać Cię bliżej, w ogóle brał je pod uwagę i się nad nimi zastanawiał.

5. Pachy

O goleniu pach od dziesiątek lat trwają intensywne dyskusje. Pod koniec lat 70. Włoskami w tym miejscu chwaliła się piosenkarka Patti Smith, na czerwonym dywanie w 1999 roku – Julia Roberts. Potem nastałą era zupełnie gładkich pach, co jakiś czas jednak gwiazdom zdarzały się małe wpadki (jak Beyonce w 2008 roku). Coraz częściej porzucanie depilacji w tej partii ciała jest wyrazem buntu przeciwko reżimowi dostosowywania się wobec kanonów piękna. Znane kobiety, podkreślając swoje feministyczne zacięcie, z dumą prezentuje światu włosy pod pachami. Należą do nich między innymi: Miley Cyrus, Madonna i jej córka Lourdes, wspomniana przeze mnie wcześniej Bella Thorne, Michelle Rodriguez, Halsey, Lola Kirke. Niektórych nadal to szokuje, inni wykorzystują motyw w reklamach. Jednym z najciekawszych projektów była tegoroczna letnia kampania marki, która (nomen omen) sprzedaje maszynki do golenia, czyli Billie Razor. Zdjęcia prezentujące piękne modelki z włosami pod pachami, na nogach czy w okolicy bikini mają przekonywać, że depilacja nie jest obowiązkiem, a wyborem. Fantastyczne przesłanie miała też kampania Vogue z udziałem Gigi Hadid z 2017 roku, w której modelka udowodniła, że włosy pod pachami mogą być… sexy!

6. Brzuch

Tak zwana linia biała między pępkiem a wzgórkiem łonowym to miejsce chętnie depilowane przez kobiety. Często rosną na nim ciemniejsze włoski, które wyglądają nieestetycznie nawet w dwuczęściowym stroju kąpielowym bądź na siłowni. To miejsce warto ogolić, jeśli Twoją zmorą są coraz mocniejsze, wrastające w skórę włoski. Z tego powodu najlepsza metoda to działający długofalowo laser. Jednak musisz wiedzieć, że włoski na brzuchu z dumą eksponowała już między innymi Alicia Keys czy Cardi B.

7. Nogi

Coraz więcej nowoczesnych feministek, nawet wśród gwiazd, wypowiada wojnę… wojnie z owłosieniem. A właściwie kapitulację. Pozwalają włoskom rosnąć tak, jak je natura stworzyła. Czy to dobry pomysł? Tak, jeśli aktualnie się z nikim nie spotykasz i nie masz ochoty się „pindrzyć”. Tak, jeśli jest zima i chodzisz w spodniach. Wreszcie – tak, jeśli po prostu czujesz się z tym OK, bez względu na porę roku i długość nogawek. Jakiś czas temu burzę wywołała piękna Bella Thorne, która wrzuciła na swój Instagram TAKIE STORY, w którym zaprezentowała swoją kompletnie owłosioną łydkę, komentując zdjęcie: „OK, ogolę” 😀 

1. DEPILATOR IPLLescolton | 2. PODRĘCZNA MASZYNKA Sphynx | 3. SPRĘŻYNA DO DEPILACJI Sephora

Bez względu na to, na jaki rodzaj depilacji się zdecydujesz (bądź czy w ogóle z niej nie zrezygnujesz), decyzję podejmij autonomicznie bądź (w przypadku sfer intymnych), po mądrej i pełnej wyrozumiałości rozmowie z partnerem. Pamiętaj jednak, że jeśli żaden facet nie powinien stawiać Ci warunku, że albo on, albo włoski, które lubisz i z którymi dobrze się czujesz.