Zanim zdecydujecie się na tak ważny krok, jak ofiarowanie żywemu stworzeniu dachu nad głową, sprawdźcie, czy spełniacie wszystkie zasady idealnej adopcji. O czym bezwzględnie należy pamiętać? O co mogą zapytać Was w schronisku? Co Wy sami powinniście wiedzieć, zanim roztoczycie opiekę na czującą i myślącą istotą, która odtąd będzie pokładała w Was zaufanie? Sprawdźcie 5 najważniejszych aspektów.

1. Zastanów się, czy masz czas się nim opiekować

Zanim zdecydujesz się na adopcję zwierzaka, weź pod uwagę swój tryb życia i zastanów się, jak najbardziej lubisz spędzać wolny czas. Oczywiście obecność psa może Cię skutecznie motywować do wstawania o świcie i długich spacerów, ale lepiej tego nie zakładać, jeśli  w weekendy trudno Cię wyciągnąć z łóżka wcześniej, niż przed południem. 

Koniec z organizowaniem sobie życia wyłącznie według swoich preferencji. Od momentu, w którym przyjmiesz pod swój dach żywe stworzenie, będziesz musiała je brać pod uwagę podczas planowania wakacji i dłuższych wyjazdów, ale też na co dzień, kiedy między pracą a wieczorem wpadasz do domu dosłownie po to, żeby przepakować torbę. Obecność zwierzęcia w domu to również potencjalna konieczność odwiedzania weterynarza – na to też musisz znaleźć czas w swoim kalendarzu. 

Jeśli nie przepadasz za aktywnością fizyczną i podróżami, na pewno lepszą decyzją będzie adopcja kota, czyli stworzenia, które potrzebuje zdecydowanie mniej przestrzeni i ruchu, niż wymagający pies. 

Oczywiście wszystko się da zorganizować, jednak musisz wiedzieć, że masz wsparcie. Ja, kiedy wyjeżdżam na dłużej niż jeden dzień, zostawiam swoje trzy koty pod opieką przyjaciół i bliskich, zaufanych współpracowników. Za każdym razem jednak tęsknię i mam wyrzuty sumienia.

ZWIERZĘTA DO ADOPCJI: PIES Filip | KOT Tosia | PIES Gucio | KOT Prince

1. RĘKAWICA DO WYCZESYWANIA Pol-Krusz | 2. UBRANKO DLA PSA/KOTA DKM
3. ZABAWKA DLA PSA/KOTA Royal Vision | 4. PODUSZKA DO LEGOWISKA Szyszka

2. Upewnij się, że Cię na to stać

Nie da się ukryć, że opieka nad zwierzęciem wymaga środków finansowych. Jeśli więc zazwyczaj trudno Ci wiązać koniec z końcem i bywa, że dosłownie nie możesz się doczekać wypłaty czy kieszonkowego, bo portfel świeci pustkami, nie ma sensu brać na siebie takiej odpowiedzialności, jak opieka na zwierzęciem. Nawet te mniej wymagające czasem mogą generować niemałe koszty, wynikające z konieczności wizyt u lekarza (często specjalisty), załatwiania formalności (na przykład związanej z podróżami), zakupów dodatkowych biletów na przejazd z futrzakiem, leków, dobrej jakości karmy, żwirku, środków do pielęgnacji czy akcesoriów. To wszystko kosztuje. Zwróć też uwagę na to, że w trakcie dłuższych wyjazdów będziesz musiała zapewnić zwierzęciu odpowiednią opiekę (to też może się wiązać z kosztami) lub w ogóle zmienić środek transportu na inny (jeśli będziesz chciała zabrać ze sobą pupila). Nie chcę Cię zniechęcać, ale wolę być szczera. W końcu w grę wchodzi żywe istnienie, które za chwilę będzie całkowicie od Ciebie zależne.

3. Weź pod uwagę, czy masz wystarczająco dużo cierpliwości

Każde zwierzę, zwłaszcza to ze schroniska, z przeszłością, ma swój charakter. Jeśli decydujesz się je adoptować, musisz być świadoma, że nie zawsze i nie od razu będzie różowo. W końcu już sam pobyt w schronisku musiał być dla niego prawdziwie dramatycznym przeżyciem. Może być tak, że będziesz się musiała wykazać nie lada cierpliwością, żeby zmienić złe nawyki psa czy kota. Na kolejne miejsce pobytu zwierzak może reagować agresywnie czy lękowo. Nie wyobrażaj sobie, że już pierwszego dnia będziesz mogła go bezkarnie przytulać, kąpać, karmić. Koniecznością będzie długi i wymagający od Ciebie cierpliwości proces oswajania.

Najlepiej, jeśli przez kilka pierwszych dni pies czy kot będą miały swoją przestrzeń w domu, własne legowisko z dala od innych domowników. Jakiekolwiek zabiegi pielęgnacyjne najlepiej rozpocząć dopiero po tygodniu, kiedy futrzak nieco się przyzwyczai do nowych właścicieli. Psa, którego dopiero poznajesz, wyprowadzaj na spacer pod pełną kontrolą, w szelkach i na solidnej smyczy, bo może gryźć bądź próbować uciekać. Z czasem możemy pozwalać psu na swobodną zabawę, jednak wyłącznie w ogrodzonej, bezpiecznej przestrzeni – wtedy możesz zacząć uczyć go komend. I jeszcze jedno: masz prawo odmówić głaskania zwierzaka przez obcych ludzi, jeśli widzisz, że wybitnie źle na to reaguje.

4. Masz dzieci i inne zwierzęta?

Pomyśl dwa razy, zanim przygarniesz do domu zwierzę, w którym już są koty, psy czy gryzonie. Licz się z tym, że będziesz je musiała ze sobą odpowiednio adaptować. Ja miałam tak ze swoimi kotami, które przyzwyczajam do siebie, blokując im przejście między pokojami, ale pozwalając stopniowo przyzwyczajać do swoich zapachów i swojej obecności. Psy najlepiej oswajać na neutralnym gruncie, na przykład w parku, gdzie będą mogły się swobodnie obwąchać i nawet zapałać do siebie sympatią. Później można wprowadzić oba psy do mieszkania, wcześniej chowając zabawki czy miski psiego „właściciela” po to, żeby nie zaczął agresywnie bronić swojego mienia. 

Ważne jest też to, czy inni domownicy nie mają alergii na sierść oraz to, jak pies, którego chcesz adoptować, reaguje na dzieci – nie tylko jeśli już je masz, ale też jeśli je planujesz. Najlepiej podpytać w schronisku, jak psiak czy kot reaguje na pieszczoty i obecność maluchów. 

ZWIERZĘTA DO ADOPCJI: KOT Oczko | PIES Chaps | PIES Lady

1. OBROŻA DLA PSA/KOTA Lalazoo | 2. SMYCZ RajPupila | 3. MATA WĘCHOWA DLA PSA/KOTA Lalazoo

5. Odpowiedz sobie na pytanie – dlaczego właściwie chcesz to zrobić?

Ostatnio o ciężkim losie pokrzywdzonych zwierząt robi się coraz głośniej, w dużej mierze dzięki mediom społecznościowym. Dzięki nim łatwiej jest dotrzeć do potencjalnych właścicieli psów i kotów ze schroniska, wzbudzić poczucie litości nad biednymi istotami i chęć pomocy. Zanim wybierzesz się do schroniska po futrzaka, którego wpatrzyłaś w ogłoszeniu bądź w poszukiwaniu nowego towarzysza życia, musisz się zastanowić, jakie właściwie pobudki Tobą kierują. Co sprawia, że chcesz zdecydować się adopcję? Moda, namowy znajomych, a może głębokie przekonanie? Czy to chwilowy afekt? A może nawet, jeśli na spokojnie przeanalizujesz wszystkie trudności, nadal chcesz przygarnąć futrzaka i opiekować się nim na śmierć i życie?

 

Zanim zdecydujesz się przygarnąć zwierzę do swojego domu, weź pod uwagę, że to naprawdę poważna decyzja. Zamierzasz wziąć odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenie.