„Napompowane” usta, brwi jak od szablonu czy nienaturalnie podkreślone policzki często kojarzą się z zabiegami medycyny estetycznej. Na szczęście można je wykonać umiejętnie – tak, żeby poprawić to, co nam przeszkadza, ale nadal wyglądać naturalnie. Na co zwrócić uwagę, wybierając się do lekarza? Od czego w ogóle zacząć myślenie o ewentualnej korekcie tego, co spędza Ci sen z powiek? Podpowiadam, bo dobrze wiem, że rośnie zainteresowanie tego rodzaju korektami, a efekty są niejednokrotnie opłakane…

1. Nie przesadzaj

Pamiętaj o tym, że lepsze jest wrogiem dobrego. Delikatnie powiększone usta, zminimalizowana dysproporcja między górą i dolną wargą czy subtelnie podkreślone brwi dodadzą Ci uroku. Bądźmy ze sobą szczere – chociaż ostatnio przekonywałam Was do defektów, które warto w sobie pokochać jako swoją wizytówkę, czyli coś, co nas wyróżnia z tłumu (w TYM artykule), wiem dobrze, że niektóre drobiazgi potrafią nam spędzać sen z powiek. 

Jeśli naprawdę nie możesz na siebie patrzeć do lustra z powodu garbka na nosie albo podwójnego podbródka, z którym nic nie możesz zrobić i jeśli wiesz, że chodzi o tę jedną rzecz, a nie niskie poczucie własnej wartości, możesz się zdecydować na zabieg. Ale kiedy osiągniesz wymarzony efekt, przystopuj z chęcią zmian. Zanim uznasz, że Twoje usta są znowu za małe,  a nos nie tak prosty jakbyś chciała, zobacz swoje zdjęcia sprzed pierwszego zabiegu. Radź się też przyjaciółki albo zaufanego lekarza, którzy dobrze Ci doradzą i popatrzą z dystansu, krytycznie, na Twoje uwagi, które mogą być wyolbrzymione właśnie brakiem akceptacji siebie czy nawet depresją. 

1. KSIĄŻKA “Zrobieni. Co może medycyna estetyczna w Polsce” Piotr Zachar | 2. MASAŻER ULTRADŹWIĘKOWY Moc Urody | 3. DERMA ROLLER Sampar

2. Wybieraj sprawdzone gabinety

Jak pewnie wiesz, gabinet gabinetowi nierówny. Dziś coraz łatwiej jest bezkarnie oferować nawet takie usługi, jak powiększanie ust, botoks czy inne zabiegi, które mogą odcisnąć znaczne piętno na Twojej urodzie. Nie rezerwuj wizyt przez Groupon, kierując się ceną. Pamiętaj, że chcesz dokonać znaczącej ingerencji w swój wygląd. Najważniejsze są opinie i rekomendacje. Większość zabiegów medycyny estetycznej powinna być wykonywana wyłącznie przez lekarza, który posiada certyfikat potwierdzający jego umiejętności i doświadczenie. Gwarantuje to bezpieczeństwo i skuteczność terapii, a Ty możesz być pewna, że znajdujesz się w rękach profesjonalnego specjalisty. Istnieją metody i możliwości, skrojone z myślą o kosmetologach, na przykład depilacja laserowa. Są jednak zabiegi, których nie można wykonać prawidłowo i bezpiecznie w warunkach gabinetu kosmetycznego, a potencjalne powikłania są nieprzewidywalne. Tak jest chociażby z liposukcją.

3. Słuchaj lekarza

Jeśli specjalista mówi Ci, że żądana przez Ciebie ilość kwasu hialuronowego to zdecydowanie za dużo w Twoim przypadku, zaufaj mu. Lekarz dobiera metody i plan zabiegów na podstawie analizy, wywiadu, swoich doświadczeń i znajomości materiału, z jakim pracuje. Dobry specjalista medycyny estetycznej nie skupia się wyłącznie na „pojedynczej zmarszczce”. Przeciwnie, twarz postrzega i traktuje jako anatomiczną całość, składającą się z różnym elementów. Rolą doświadczonego lekarza jest uważne wysłuchanie pacjenta, zaproponowanie mu najlepszego rozwiązania i poinformowanie o skutkach ubocznych. Jak ognia unikaj ludzi, którzy będą Cię zachęcać do wykupowania kolejnych zabiegów czy większej ilości wypełniaczy, jeśli nie są Ci potrzebne bądź zupełnie o nich nie myślałaś.

4. Nie poprawiaj wszystkiego naraz

Podciągnięte złotymi nićmi policzki, wypełnione kwasem hialuronowym usta, botoks wstrzyknięty w czoło, wolumetria żuchwy? OK, ale zastanów się, czy dobrym pomysłem jest zafundowanie sobie tych wszystkich zabiegów jednocześnie. W efekcie możesz stracić swój charakterystyczny rys i zacząć przypominać lalkę. Jeśli decydujesz się na pełne usta, zostaw naturalne policzki, a nawet maleńkie zmarszczki wokół oczu. Całość będzie wyglądała zdecydowanie bardziej harmonijnie i naturalnie. Powrót do natury to trend, któremu od dłuższego czasu są wierne gwiazdy Hollywood i wszystko wskazuje na to, że zabiegi medycyny estetycznej będą w najbliższym czasie wykonywane tak, żeby właśnie zapewnić maksymalnie naturalny efekt. 

1. URZĄDZENIE DO MIKRODERMABRAZJI Novamed | 2. KREM DO TWARZY Natura Siberica | 3. ELIKSIR DO TWARZY Vianek | 4. KSIĄŻKA “Piękno bez tajemnic” Marcin Amroziak

5. Poprawiaj, ale nie zmieniaj

Miarą dobrze wykonanego zabiegu medycyny estetycznej nie jest nienaturalna, szokująca, a przez to często groteskowa zmiana w wyglądzie, lecz przeciwnie: poprawa, odmłodzenie, zaakcentowanie tych szczegółów, które były lub są atutami naszych pacjentów – tak mówi dr Karolina Wójcicka z Kliniki Bella Estetica, działającej we Wrocławiu oraz w Polanicy-Zdroju. Jeśli usłyszymy: „jak ładnie wyglądasz, wróciłaś z wakacji?; zmieniłaś krem?” itd., to znaczy że nasz lekarz stanął na wysokości zadania. Za kolei pytanie: „Robiłaś coś z twarzą?” świadczy o tym, że nie ma sensu podawać namiarów na lekarza swoim przyjaciółkom. 

6. Pamiętaj, że zabiegi medycyny estetycznej to nie konieczność

Zabiegi medycyny estetycznej nie są zabiegami ratującymi zdrowie czy życie, dlatego powinny być zawsze przeprowadzone w stanie optymalnego zdrowia, po wcześniejszym wykluczeniu przeciwwskazań. W trakcie wywiadu lekarskiego lekarz musi ocenić ogólny stan pacjenta, uzyskać informacje o chorobach współistniejących i przebytych, przyjmowanych lekach, ciąży, karmieniu piersią. 

Pamiętaj też, że mocno ingerujące w wygląd bądź potencjalnie niebezpieczne zabiegi powinny być ostatecznością. Przykładowo, zanim umówisz się na liposukcję, wypróbuj kilka sesji ujędrniającej karboksyterapii, na zmarszczki zastosuj laser emerge (zamiast ostrzykiwać je botoksem), a kształt nosa popraw wypełnieniem z kwasu hialuronowego, zanim oddasz się pod nóż chirurga plastycznego. 

Nie mówię, że zabiegi medycyny estetycznej są złe – wszystko jest dla ludzi. Najfajniej jednak, jeśli podchodzisz do nich jak do sposobu na podkreślenie swojej absolutnej boskości, kobiecości, zmysłowości; jeśli bezwarunkowo siebie kochasz i cenisz, ale racjonalnie uznajesz, że z tym konkretnym defektem dobrze się rozprawić pod okiem specjalisty. Jeśli nie akceptujesz siebie i myślisz, że w życiu nie wychodzi Ci, bo nie masz tak pięknych ust, jak koleżanka, której skrycie zazdrościsz sukcesów – zabiegi u chirurga plastycznego mogą się stać ciągiem rozpaczliwych prób pokochania siebie. Prób, którym nie będzie końca, dopóki nie znajdziesz się na ścieżce do swojego serca i zrozumienia, jaka jesteś wspaniała bez względu na to ziemskie „opakowanie”.