Najwyższy czas! Polskie ustawodawstwo wreszcie na poważnie zajęło się tematem zalewających nas zewsząd śmieci, których każdy z nas produkuje rocznie 360 kg odpadków różnego rodzaju. Jak prawidłowo segregować odpadki, żeby sensownie chronić środowisko i nie ‚zapracować” na finansowe kary?

Segregacja odpadów – dlaczego to takie ważne?

Śmieci to jeden z najważniejszych problemów środowiskowych zarówno w Polsce, jak i na świecie. W naszym kraju produkuje się ich rocznie 135 milionów! Co najgorsze, aż 87% odpadków jest składowanych na wysypiskach, a nie przetwarzanych w celu pozyskania surowca nadającego się do dalszego wykorzystania. Według szacunków, metan wytwarzający się w takich miejscach zdecydowanie bardziej wpływa na efekt cieplarniany, niż… przedostający się do atmosfery dwutlenek węgla. 

Co ciekawe, kłopotem są nie tylko śmieci wytwarzane przez nas samych, Polaków, ale też… zwożone z zagranicy. W 2018 padł niechlubny rekord w ilości odpadków, które dotarły do naszego kraju między innymi z Wielkiej Brytanii, Szwecji bądź Włoch. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wylicza, że było ich aż 434,4 tysięcy ton! To o 60 tysięcy ton więcej, niż rok wcześniej o prawie trzy razy tyle, co w 2015 roku! Wśród nich znalazły się nie tylko odpady poprodukcyjne z tak zwanej bursztynowej listy (żużel czy szlamy), ale też odpady niebezpieczne, takie jak rtęć i metale ciężkie. Pół biedy, jeśli są prawidłowo utylizowane. Jednak nieodpowiednio składowane, mogą doprowadzić do skażenia środowiska. Skąd w ogóle pomysł na przewożenie śmieci przez granice? To proste: trafiają tam, gdzie oferuje się ich zagospodarowanie poprzez odzysk lub recykling… taniej.

1. POJEMNIKI MWGroup | 2. KSIĄŻKA “Nieznośna kwoka” Tomasz Siwiec | 3. WORKI DO SEGREGACJI Jan Niezbędny

Jak radzić sobie ze śmieciami?

Z 10 milionów ton śmieci zaledwie kilka procent jest poddawanych odzyskowi. Dlatego tak ważna są wszelkie zmiany na poziomie ustawodawstwa, regulujące dramatyczną sytuację. Całe szczęście, Polska idzie w ślady Unii Europejskiej, pracując nad zmianami. W życie weszły niedawno nowe systemy selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Mają ułatwić utrzymanie czystości, odzyskiwanie surowców i ochrona środowiska naturalnego. W większości miast jesteśmy zobowiązani do segregowania odpadków, dzieląc je na 5 różnych pojemników, przeznaczonych na: szkło, papier, tworzywa sztuczne i metal, odpady zmieszane oraz odpady roślinne. 

  • Do pojemnika na szkło wrzucamy butelki i słoiki po napojach i żywności
  • Do pojemnika na papier wrzucamy opakowania z papieru, kartonu, tektury; katalogi, ulotki, gazety, czasopisma, papier biurowy, zeszyty, książki, papier pakowy, torby papierowe
  • Do pojemnika na tworzywa sztuczne i metal wrzucamy odkręcone i zgniecione butelki, nakrętki, plastikowe opakowania produktów spożywczych, kartony po napojach, opakowania po kosmetykach i środkach czystości, torby, reklamówki, folie, puszki aluminiowe, puszki po konserwach, folia aluminiowa, metale kolorowe, zakrętki od słoików
  • Do pojemnika na odpady roślinne wrzucamy odpadki i obierki warzyw i owoców, gałęzie drzew i krzewów, trawę, liście, kwiaty, trociny, kora drzew
  • Do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy wszystko, co nie podlega segregacji. 

Uwaga, jeśli nie wiesz, do jakiego pojemnika wrzucić odpadek, lepiej wrzuć go do pojemnika na odpady zmieszane, niż do niewłaściwego pojemnika na odpady selektywne. Pamiętaj, że w przygodzie z segregacją śmieci może Cię czekać sporo niespodzianek. Żeby bardziej Ci to uzmysłowić, wybrałam 11 rzeczy, które mogą Cię zmylić. 

Co wrzucasz do złego pojemnika?

1. Zatłuszczone styropianowe opakowanie po jedzeniu na wynos wrzuć do odpadów zmieszanych, a nie do tworzyw sztucznych

2. Szkła okiennego i lustra nie wrzucaj do pojemnika na szkło. Powinny być zabezpieczone i zgłoszone do odpadów wielogabarytowych lub potłuczone i wrzucone do odpadów zmieszanych.

3. Leków nie wrzucaj do pojemnika na odpady zmieszane. Powinny trafić do specjalnego pojemnika na przeterminowane leki (szukaj w pobliskiej aptece lub zapytaj w urzędzie gminy). Leki wyrzucamy bez opakowań kartonowych i ulotek. 

4. Zepsutych pralek i zmywarek nie traktuj jako śmieci wielkogabarytowych. Powinny być zawiezione do PSZOK-u, czyli do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

5. Resztek mięsnych nie wrzucaj do pojemnika bio, tylko do odpadów zmieszanych. 

6. Zużytych baterii nie wrzucaj do kosza na śmieci metalowe i tworzywa sztuczne. Poszukaj specjalnego pojemnika na baterie w sklepie elektronicznym bądź oddaj większą ilość uzbieranych baterii do do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

7. Kartonów po sokach i mleku nie wrzucaj do pojemnika na papier, tylko na tworzywa sztuczne.

8. Zużyte ręczniki papierowe i chusteczki powinny się znaleźć w pojemniku na odpady zmieszane, a nie w koszu na papier. 

9. Ziemi nie wrzucaj ani do pojemnika bio, ani pojemnika z napisem „zielone” (odbiór od marca do listopada). Powinna trafić do kosza na odpady zmieszane.

10. Ubrań i innych tekstyliów nie wyrzucaj do śmieci. Najlepiej oddać je do PCK. Rzeczy lepsze jakości trafią do potrzebujących, a zniszczone zostaną przerobione na przemysłowe czyściwo. 

11. Potłuczonych kieliszków też nie wyrzucaj do kosza na szkło. Ich miejsce jest w kuble na odpady zmieszane.

1. KOSZ DO ŚMIECI MWGroup | 2. KOSZ NA ŚMIECI Meliconi | 3. ZESTAW POJEMNIKÓW Heidrun

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, co wrzucić do jakiego pomnika, skorzystaj ze świetnego rozwiązania, które przygotował warszawski Urząd Miasta. Dzięki wygodnej w użyciu wyszukiwarce „Segreguj na 5” poznasz nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie, które przydadzą się w każdym innym mieście w Polsce 🙂 Brawo za ten pomysł, który zdecydowanie ułatwia życie!

O tym, jak prawidłowo selekcjonować odpadki, dowiesz się też ze strony internetowej, przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska (http://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac).