Joga to jedna z moich ulubionych aktywności fizycznych. Nie tylko wzmacnia i stymuluje  do rozwoju ciało, ale też przynosi ukojenie i sprawia, że umysł odpowiednio się „dostraja” i znajduje równowagę. Myślisz, że asany to nuda? Nic bardziej mylnego. Chciałabym Cię przekonać, że istnieją w Polsce szkoły, które prowadzą zajęcia z jogi w nowatorski i ciekawy sposób. Które są naprawdę godne uwagi? Oto moja lista. 

1. STUDIO JOGI IZABELI RACZKOWSKIEJ W GLIWICACH 

Klimatyczne poddasze, małe grupy, bardzo kameralna atmosfera i doświadczeni, certyfikowani nauczyciele jogi. Zajęcia odbywają się tu każdego dnia tygodnia i trwają zazwyczaj około 1 godziny i 15 minut. W ofercie szkoły również wyjazdy, w tym chociażby do Nieprześni czy wakacyjne do Indii! Mnie zaciekawiła opcja warsztatów z jogi hormonalnej. Podoba mi się też, że założycielka szkoły mówi otwarcie: „Każda joga jest fajna i każda uczy czegoś innego” – właśnie dlatego w gliwickim Studio nauczyciele pracują w różnych podejściach, a każdy może znaleźć wariant dla siebie. Już sama strona internetowa, witająca każdego hasłem „ŚWIADOMOŚĆ PRZEZ RUCH” przekonuje, że to wartościowe miejsce. Pierwsze zajęcia są za darmo, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zajrzała do Studia Jogi Izabeli Raczkowskiej w Gliwicach i sprawdziła na własnej skórze, czy to dobry wybór. 

2. CENTRUM JOGI ASANA – FABRYKA KREATYWNOŚCI W ZIELONEJ GÓRZE

W ofercie warsztaty rozwojowe i jogowe, joga regeneracyjna, zajęcia dla początkujących. Do tego wyjazdy, warsztaty, koncerty relaksacyjne i wiele innych aktywności. Z pewnością to Centrum Jogi jest miejsce, inspiracji do twórczych działań w drodze do poznania siebie. Motto szkoły? „Jeśli chcesz być tam, gdzie nigdy nie byłeś, musisz iść drogą, którą nigdy nie szedłeś”. Ja się z tym totalnie zgadzam, dlatego będą w Zielonej Górze, na pewno zajrzałabym pod ten adres. Wiesz co mnie jeszcze przekonuje? Szczere i prawdziwe opinie kobiet, które ćwiczą jogę w zielonogórskiej Fabryce Kreatywności. Jedna z nich napisała: “Są na świecie ludzie, którzy robią to, co w życiu robić powinni, po prostu nie ma dla nich konkurencji, a człowiek uraczony ich profesjonalizmem i ogromną pasją wie, że trafił do mistrza, do wrażliwej, pełnej miłości osoby, która znajduje się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, dzieli się szczerze z innymi swoim doświadczeniem”. Czy trzeba chcieć czegoś więcej?

1. ZESTAW POMOCY DO JOGI Tunturi | 2. LEGGINSY DO JOGI Deha | 3. MATA DO JOGI Tunturi

3. AKADEMIA RUCHU WE WROCŁAWIU 

Nowoczesne miejsce, w którym odbywają się zajęcia zajęcia dynamicznej Ashtanga joga, relaksującej Yin joga, jogę w chustach (Aerial joga) oraz Kundalini joga. Wszystkie odbywają się w małym grupach, w kameralnej atmosferze, jaka sprzyja skupieniu. Szkoła organizuje również wiele ciekawych warsztatów z nauczycielami z całego świata (na przykład ze stania na głowie czy jogi dla wspinaczy!) oraz wyjazdów. Mi wpadła w oko joga w sekwencji księżycowej! Sami założyciele szkoły mówią otwarcie, że to miejsce nie tylko dla tych, którzy chcą poprawić swoją sprawność fizyczną, ale przede wszystkim uspokoić umysł i porządnie się zrelaksować. Szkoła wpisana jest Rejestru Instytucji Szkoleniowych, a funkcjonuje już od 2005 roku. 

4. JOGA STUDIO GRZEGORZA NIEŚCIERA W WARSZAWIE

To szkoła, którą osobiście polecam, bo tam właśnie chodzę na zajęcia jogi. Często też z tą szkoła wyjeżdżam na warsztaty. Często organizowane są weekendowe warsztaty z jogą na Podlasiu (we wsi Jaświły), gdzie w pięknych salach na poddaszu można w skupieniu poprawić sposób wykonywania asan, czemu sprzyjają znakomici nauczyciele i liczne pomoce (drabinki, klocki, wałki). Plusem warszawskiej szkoły jogi prowadzonej przez Grzegorza Nieściera  jest klimatyczna sala, dużo pomocy, ułatwiających naukę jogi (jak pasy do wiszeń). No i nie ma co ukrywać – dodatkową zaletą jest lokalizacja – studio mieści się w samym centrum Warszawy, nieopodal metra Politechnika. Założyciel tej szkoły praktykuje od 20 lat i wielokrotnie podróżował do Indii, gdzie uczył się pod okiem najlepszych. To gwarancja tego, że nie zmarnujesz ani minuty.

5. SZKOŁA JOGI JURKA JAGUCKIEGO W SZCZECINIE

Joga dla początkujących i dla zaawansowanych, niedzielne medytacje. To oferuje najdłużej działająca w Polsce (nieprzerwanie od 1981 roku!) szkoła jogi. Oferuje też specjalne zajęcia z jogi dla kobiet ciężarnych, dla dzieci, dla osób anglojęzycznych. W tym miejscu znajduje się też klimatyczna herbaciarnia i gabinet rehabilitacji. Zaletą są także liczne kursy i warsztaty, również wyjazdowe (na przykład nad morzem). Szkoła Jogi Jurka Jaguckiego działa według hasła: „Dla harmonii ciała, oddechu i umysłu” – moim zdaniem nie ma piękniejszego podsumowania tego, PO CO właściwie studiuje się te wszystkie skomplikowane asany. Olbrzymia zaleta szczecińskiej szkoły jogi to poniedziałkowe wspólne praktykowanie zazen, czyli medytacji zen. To nic innego, jak wchodzenie w każdy kolejny tydzień z uważnością, umiłowaniem ciszy, wsłuchaniem się w siebie. Aż zaczęłam żałować, że już nie mieszkam w Szczecinie! 

6. STUDIO NAMASTE YOGA SNY W POZNANIU 

Studio jogi dynamicznej, które oferuje zajęcia w nurcie Vinyasa, Ashtanga, AirYoga, ale proponuje też wstęp do jogi, zajęcia „zdrowy kręgosłup”, Yin Yoga czy tai chi. Plusem są studia masażu (tu oczyścisz nos czy wymasujesz twarz i ciało), strefa relaksu, gdzie można poleżeć w hamaku. Instruktorzy pracujący na ul. Kordeckiego w Poznaniu posiadają międzynarodowe certyfikaty i robią wszystko, żeby uprawianie jogi było dla każdego uczestnika zajęć po prostu… przyjemnością. Kiedy przeglądałam zdjęcia tej szkoły na Facebooku, wpadło mi w oko jedno hasło: “Joga – mowa ciała, która porusza duchem”. Prawda, że trafne? Jeśli jeszcze nie możesz się do tego w żaden sposób odnieść, to koniecznie rozpocznij swoją przygodę z asanami, a zrozumiesz, jak wiele prawdy mieści się w tych kilku słowach.

7. CENTRUM JOGI W GDAŃSKU

Dlaczego właśnie ta szkoła? Po pierwsze, przekonuje mnie przede wszystkim jej motto: „Joga nie jest tylko treningiem, jest również pracą nad sobą”. Po drugie – znakomite referencje, jakie dały temu miejscu moje znajome, mieszkające w Trójmieście. Tu możesz wybrać grupę o odpowiednim stopniu zaawansowania i trenować pod okiem doświadczonej nauczycielki, w absolutnie przyjaznej atmosferze. Szkoła organizuje też wyjazdowe warsztaty w Sulęczynie. Nauczycielka jogi, Diana Katarzyna Sochacka, mówi, że dla niej joga „to nieustanna praca nad sobą, zagłębianie zarówno swoich ograniczeń jak i możliwości”. Bardzo, ale to bardzo chętnie pozwoliłabym, żeby ktoś z takim podejściem pokierował moimi jogpwymi doświadczeniami, więc jeśli tylko masz możliwość, to wybierz się do gdańskiego Centrum Jogi koniecznie!

8. FABRYKA ENERGII WE WROCŁAWIU

Ciekawe miejsce dla każdego, kto chce trenować jogę ze względu na zdrowie i kondycję. Ogromną zaletą są zajęcia organizowane od 7:00 rano do 21:00. Dzięki temu nawet najbardziej zapracowani znajdą możliwość, żeby praktykować jogę. Założyciele z dumą podkreślają, że wzorowali się na podobnych szkołach, działających na Zachodzie: we Francji, Włoszech czy w Anglii. Co przemawia za wyborem tego miejsca, poza dogodnymi godzinami? Dwie klimatyzowane sale, profesjonalna recepcja, sklep z akcesoriami jogowymi. Fabryka Energii jako jedyne miejsce we Wrocławiu oferuje poranne zajęcia jogi dynamicznej, regeneracyjnej, a także jogę dla kręgosłupa oraz jogę kobiet w ciąży.

1. BUTELKA NA WODĘ Z FILTREM Yoko Design | 2. PIŁKA GIMNASTYCZNA HMS
3. ROLLER DO MASAŻU Lifefit | 4. PODSTAWKA DO ĆWICZEŃ Lifefit

9. YOGA INTERNATIONAL W KRAKOWIE

To szkoła jogi, która połączona jest z centrum ajurwedy. Dzięki temu możesz zadbać o siebie kompleksowo, pielęgnując nie tylko ciało, ale też duszę. W ofercie nie tylko „radosna, przystępna i żywa kompozycja kilku stylów i tradycji” jogowych, ale też konsultacje ajurwedyjskie w zakresie stylu życia i żywienia oraz zajęcia z ajurwedy na co dzień. Dlaczego warto? Joga i ajurweda mogą skutecznie wspierać aktywność zawodową czy sportową. Pomagają radzić sobie ze stresem i napięciami oraz zredukować jego wpływ na organizm poprzez obniżenie poziomu kortyzolu – hormonu stresu. Założyciele szkoły Yoga International dodają też: „Joga i ajurweda pomogą w dokonywaniu właściwych wyborów poprzez rozwój świadomości. Inspirują do pełnej uważności i samoobserwacji, które stają się narzędziami w odczuwaniu wewnętrznej radości i harmonii”. Na mnie to działa, a na Ciebie?

10. PORTAL YOGI – WSZĘDZIE TAM, GDZIE CHCESZ 

Ciekawy portal, który pozwala Ci praktykować jogę tam, gdzie chcesz – w domu, czy w podróży. Czekają tu na Ciebie wartościowe treści, czołowi polscy nauczyciele, grupa wsparcia online. Nauczysz się jogi samodzielnie, krok po kroku, z wiarygodnego źródła i w swoim tempie. Ja przepadam za takimi rozwiązaniami, zwłaszcza wtedy, gdy totalnie nie mam czasu wybrać się na zajęcia. A co Ty o tym myślisz?


Jak widzisz, joga może świetnie rezonować z Twoim stylem życia. Wystarczy znaleźć taki rodzaj zajęć, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom, ekspresji, oczekiwaniom. Mam nadzieję, że na tej liście znalazłaś miejsce dla siebie. A może znasz inne adresy, którymi chciałabyś się ze mną podzielić? Koniecznie dopisz je w komentarzu pod tym postem!