Moim słowem-kluczem na ten rok jest rozwój. Aktualna sytuacja w Polsce (związana ze stanem epidemicznym) ogranicza możliwość chodzenia na zajęcia, warsztaty czy kursy, ale jak pewnie wiesz – dla chcącego nic trudnego. Teraz postanawiam inwestować w swoje kompetencje i wiedzę… online. Szukając sposobów na to, co mogłabym robić w domu, zainteresowałam się tematem spotkań Mastermind. Co to takiego i czy naprawdę może pozwolić Ci się rozwinąć na przykład biznesowo? Oto odpowiedź.

Co to są spotkania Mastermind?

Mastermind, to mała grupa osób (właścicieli biznesów czy blogerów) spotykających się regularnie w celu niesienia wspólnej pomocy, dawania rad, motywowania się i przedstawiania swoich talentów pozostałym członkom grupy, by łatwiej i szybciej pomóc im w rozwoju biznesowym. Te spotkania mogą odbywać się “twarzą w twarz”, ale też online, na przykład za pośrednictwem Skype. To super rozwiązanie, które nie tylko oszczędza czas i ogranicza konieczność przemieszczania się po mieście, ale też umożliwia rozwój w takich czasach, jak teraz – kiedy nie zaleca się wychodzenia z domu. Jak można zastosować się do najważniejszej zasady związanej ze stanem epidemicznym, #zostajewdomu, a jednocześnie zainwestować w swoją wiedzę? Właśnie spotkania Mastermind online są najlepszym pomysłem!

Mastermind może być płatny lub darmowy. W pierwszym przypadku płaci się rodzaj abonamentu rocznego czy miesięcznego, a ceny wahają się w zależności od stopnia zaawansowania mentora czy intensywności spotkań. W tej opcji grupy nauczyciel programuje, uczy oraz sprawdza sposób wykonanie zaleconych zadań. Darmowy Mastermind to z kolei grupy stworzone wśród osób chętnych do wspólnej pracy i posiadających podobny poziom zaawansowania biznesowego czy też zbliżone zainteresowania. Członkowie sami ustalają swoje zadania, przedstawiają pomysły i nadzorują ich wykonanie oraz pomagają sobie nawzajem. Jak znaleźć osoby chętne do dzielenia się z Tobą swoją wiedzą za pośrednictwem Skype’a, Slacka czy innej platformy online? Możesz ich poszukać w internecie, na przykład na grupach branżowych na Facebooku, albo rozpytać wśród znajomych lub współpracowników.

1. KSIĄŻKA “Wakacyjny przewodnik po Układzie Słonecznym” O.Koski, J.Grcevich
2. KSIĄŻKA “Mensa. Utrzymuj mózg w formie” Robert Allen | 3. KSIĄŻKA “Mensa. Mentalne wyzwanie”

Dlaczego warto dołączyć do grupy Mastermind?

Rozwój bez wychodzenia z domu

Spotkania Mastermind online umożliwiają dzielenie się swoją wiedzą i zdobywanie nowych cennych umiejętności bez konieczności wychodzenia z domu. Teraz to jeszcze większa zaleta, niż kiedykolwiek! Możesz rozmawiać z osobami znajdującymi się w domowej kwarantannie czy mieszkającymi na drugim końcu świata, a wszystko czego potrzebujesz, to dostęp do internetu.

Wyzwania, motywacja

Regularne spotkania, na których musisz przedstawić swoje osiągnięcia czy pomysły, zawsze motywują do tego, żeby się „ogarnąć”, uporządkować swoje biznesowe sprawy, znaleźć klucz w codziennym chaosie. Już sama konieczność krótkiego wystąpienia przed innymi członkami grupy zmusza do tego, żeby zastanowić się nad swoją listą priorytetów i celem. Wyobraź sobie, że to wszystko możesz mieć bez wychodzenia z domu!

Współpraca

Współpraca to nieoceniony benefit, płynący ze spotkań Mastermind. Możesz na nich znaleźć rozwiązania na każdy gnębiący Cię w pracy problem, ale też poznać osoby, z którymi wymienisz się doświadczeniami i wiedzą. Pomyśl o tym, że Twoje zasoby, wymieniane na takich spotkaniach z innymi, zwiększają możliwość osiągnięcia sukcesu przez każdego z Was. Tu sprawdza się stare dobre przysłowie: co dwie głowy to nie jedna. 

Kontakty biznesowe

Spotkania Mastermind są znakomitym sposobem na tak zwany networking, czyli zawieranie biznesowych kontaktów. Im więcej ich w Twoim zawodowym „portfelu”, tym lepiej! Będziesz wiedział/a, do kogo się uda w razie prawnych wątpliwości lub kogo zaprosić do pomocy przy większym projekcie. Nowe biznesowe znajomości zwiększają też Twoją wiedzę na temat tego co dzieje się aktualnie w Twojej branży czy generalnie, na rynku pracy. Dzięki temu łatwiej Ci będzie podjąć decyzję o kolejnym kroku na zawodowej ścieżce, czyli – innymi słowy – zmienić pracę na lepszą. I znów – te wartościowe relacje możesz nawiązać bez ryzyka związanego z obecnym stanem zagrożenia epidemicznego.

1. KSIĄŻKA DLA DZIECI “Komputery. Algorytmy i kodowanie”
2. KSIĄŻKA “Wielki projekt” Stephen Hawkin | 3. KSIĄŻKA + CD “Angielski dla samouków”

Obustronna promocja

Na spotkaniach Mastermind poznać sobie podobnych miłośników konkretnej tematyki, ale też osoby, które mogą Cię uzupełniać swoimi kwalifikacjami czy zakresem działań. Możesz na nich wypromować swój biznes i pokazać się z najlepszej strony. Nawet obecna sytuacja na świecie nie musi Ci przeszkodzić w zdobyciu nowych klientów i współpracowników.

Uczenie się nowych rzeczy, na przykład strategii biznesowych, technik, narzędzia

Wiedzy nigdy za wiele! Jeśli naprawdę poważnie podchodzisz do swojej kariery czy prowadzonego przez siebie biznesu, na pewno jesteś zawsze ciekawa/y tego, jak można usprawnić różne działania, co zrobić lepiej i w jaki sposób. Ja #zostajewdomu i spędzam czas na dokształcaniu się, czytaniu książek, poradników i artykułów na interesujące tematy (na przykład pozycjonowania artykułów w Google czy wystąpień publicznych). Choćbyś bardzo się starał/a, nigdy nie będziesz w stanie przyjąć całej wiedzy świata. Właśnie dlatego nawet w obecnej sytuacji warto korzystać z pomocy tych, którzy wiedzą to, czego my nie wiemy, w zamian ofiarując nasze doświadczenia. 

Czy Mastermind jest dla Ciebie?

 • Tak, jeśli szukasz ludzi o podobnych zainteresowaniach i stopniu zaawansowania (na przykład w biznesie). Na takich spotkaniach online z pewnością będzie kształcąco i inspirująco.
 • Tak, jeśli chcesz się rozwijać i wyjść poza swoją strefę komfortu. To z pewnością zaowocuje sukcesem w pracy czy w biznesie.
 • Tak, jeśli szukasz sposobu na zmotywowanie się do pracy i realizację postanowień na 2020 rok – pomimo tego, że zaczął się dramatycznie. Jakich postanowień? U mnie to rozwój osobisty, wiedza, sprawniejsze działanie portalu, więcej wystąpień publicznych i szkoleń (zarówno tych, na których będę prelegentką, jak i uczestniczką).
 • Tak, jeśli masz wrażenie, że zawodowo czy biznesowo utknęłaś/utknąłeś w miejscu i nie wiesz, co ze sobą biznesowo zrobić. Na spotkaniach Mastermind na 100% spojrzysz na swoją ścieżkę kariery z nowej perspektywy, będziesz mogła/mógł zainspirować się cudzymi doświadczeniami, a przede wszystkim stworzyć listę własnych celów i potrzeb.
 • Tak, jeśli pomimo konieczności przebywania w domu czy nawet domowej kwarantanny nie chcesz tracić zapału do pracy i rozwoju osobistego. Jeśli rozglądasz się za sposobnością poszerzania wiedzy online.

Jak powinny przebiegać spotkania grupy Mastermind?

 • Grupa powinna być raczej mała, maksymalnie 7 członków. Wtedy łatwiej będzie poświęcić czas każdemu, a spotkanie zyska na jakości.
 • Każde spotkanie powinno mieć swój regulamin, określone zasady. To nie spotkanie towarzyskie – nie ma miejsca na plotki (na to będzie czas później). 
 • Spotkania powinny odbywać się często – przynajmniej raz na 3 tygodnie. Wtedy o niebo łatwiej jest utrzymać regularność, nie wypadać z rytmu i kontrolować postępy.
 • Najbardziej optymalny czas spotkania to 1-2 godziny. Później umysł potrzebuje odprężenia, ie jest tak skoncentrowany i trudniej chłonie nowe informacje. 

Nawet spędzając czas w domu możesz się rozwijać. Spotkania Mastermind odbywające się online to świetna metoda na to, żeby zastanowić się nad swoim biznesem podczas przymusowego pobytu w domu!

 • Moderator powinien zadbać o przebieg spotkania (kolejność zabierania głosu, cele, czas na podsumowanie, itd). Dyscyplinuje i trzyma w ryzach uczestników – dzięki temu jest sprawnie i efektywnie.
 • Spotkanie warto zacząć od podsumowania osiągniętych od ostatniego spotkania celów, a następnie przeanalizować przyczyny i skutki.
 • Każdy uczestnik powinien mieć tyle samo czasu na wypowiedź – na przykład po 20 minut, w trakcie których inni robią notatki, odświeżają swoją wiedzę, inspirują się pomysłami czy rozwiązaniami.
 • W Mastermindzie powinna obowiązywać atmosfera całkowitego zaufania.
 • Fajnie, jeśli poza spotkaniami na Skype będzie też miejsce wzajemnego kontaktu, na przykład tajna grupa na Facebooku.

Sprawdź te adresy:

https://www.facebook.com/groups/cyfrowinomadzi/ 

https://www.spreaker.com/user/marekjankowski/mwf164-mastermind 

https://www.sigrun.com/category/podcast/ 

https://olgasiekierska.com/mastermind-czym-sie-je/ 

https://olgasiekierska.com/grupa-mastermind-sie-zaczelo/