Kwiaty kocham od zawsze, ale ostatnio stały się moją wielką pasją. Chciałabym również Was zarazić miłością do nich. Nawet mieszkając w środku wielkiego miasta można stworzyć sobie prywatną dżunglę. A zacząć polecam od najprostszych w uprawie roślin, powoli,  spokojnie, małymi kroczkami.

1. ZAMIOKULKAS ZAMIOLISTNY 

Roślina, która wiele zniesie i wiele wybaczy. Właściwie hoduje się sama, od czasu do czasu trzeba ją tylko podlać. Przeżyje w ciemnych pomieszczeniach, nie „umrze” jeśli zapomnisz o nawadnianiu przez kilka tygodni (wodę magazynuje w liściach i ogonkach liściowych). Nie przepada za spryskiwaniem liści, pod wpływem wody pojawiają się na nich żółte plamki. Rośnie powoli, tylko kilka listków rocznie, ale osiąga duże rozmiary. Kupić ją możesz tutaj. Niestety jest niebezpieczna dla zwierząt, więc jeśli masz w domu kota, to zastanów się gdzie postawić zamiokulkasa, żeby nie został zjedzony. A tutaj możesz sprawdzić, które rośliny są toksyczne dla zwierząt (w szczególności właśnie kociaków). 

 • Podlewanie: rzadko 
 • Nasłonecznienie: może stać w cieniu
 • Czy jest bezpieczna dla zwierząt? nie 

1. DONICZKA SAMOPODLEWAJĄCA Eva Solo | 2. KWIETNIK WISZĄCY Umbra

2. ALOESY 

Kolejna roślina dla zapominalskich. Ona też wybacza długie okresy suchości. Wyróżniamy ponad 300 rodzajów aloesu, ale najbardziej popularny to aloes zwyczajny Aloe Vera lub aloes drzewiasty Aloe Arborescens czyli ten, który kojarzymy z parapetów babć. Ich liście zawierają cenny miąższ, bogaty w w witaminy A, C, E i z grupy B, sole mineralne (między innymi potas, wapń, magnez, fosfor, siarkę, cynk, molibden, miedź), kwasy organiczne (w tym cynamonowy, bursztynowy), wielocukry, glikoproteidy (aloektynę) oraz stymulatory biogenne. Dzięki niemu aloes ma właściwości bakteriobójcze, regenerujące błonę śluzową, przeciwzapalne oraz pobudzające układ odpornościowy.

 • Podlewanie: rzadko 
 • Nasłonecznienie: duże nasłonecznienie, zimą koniecznie na oknie
 • Czy jest bezpieczna dla zwierząt? nie 

3. KLIWIA CYNOBROWA 

Kliwia zachwyca urodą nie od dziś. Jej nazwa pochodzi od imienia lady Clive, hrabiny Northumberland, która była patronem ogrodnictwa i w jej ogrodzie po raz pierwszy zakwitła Kliwia. A kwitnie pięknie (wiosną i jesienią), na pomarańczowo. Lepiej zniesie lekkie zaniedbania w pielęgnacji niż zbyt mocne podlewanie. Nie lubi zmieniać miejsca zamieszkania, a jeśli ją przestawiasz, to zapamiętaj, z której strony padało na nią światło i w nowym miejscu ustaw ją dokładnie tak samo. Nie przesadzaj jej zbyt często, bo jest miłośniczką ciasnoty – lubi mieszać w małej doniczce. 

 • Podlewanie: rzadko 
 • Nasłonecznienie: jasne miejsca
 • Czy jest bezpieczna dla zwierząt? nie 

4. FIGOWIEC SPRĘŻYSTY CZYLI FIKUS

W naturalnych warunkach jest drzewem, więc przygotuj się na dość dużą i szybko rosnącą roślinę. Zawczasu zastanów się, czy będziesz miała wystarczająco dużo miejsca dla niego. Fikus lubi przebywać w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, w średnio nasłonecznionych pomieszczeniach (w cieniu będzie rósł wolniej). Podlewamy dwa razy w tygodniu, a zimą maksymalnie raz. Kiedy jest młody, musisz przesadzać do raz w roku, później już rzadziej. Lubi zraszanie liści i przecieranie ich mokrą szmatką. Kupisz go na przykład tutaj

 • Podlewanie: średnio często
 • Nasłonecznienie: półcień
 • Czy jest bezpieczna dla zwierząt? nie  

Kupując figowca koniecznie weź pod uwagę to, że urośnie do dużych rozmiarów!

5. SUKULENTY 

Sukulenty to grupa roślin, które potrafią gromadzić wodę w liściach, korzeniach i łodygach. Pochodzą z miejsc, w których zmuszone są do przeżycia długich okresów suszy, więc na pewno przetrwają też Twój pobyt na urlopie. Idealnie nadają się do małych mieszkań, bo nie zajmują dużo miejsca. Lubią ciepłe i słoneczne stanowiska, ale zimą warto dać im trochę odpocząć i przenieść do chłodniejszego pomieszczenia (około 15 stopni Celsjusza).  Sprawdź takie sukulenty jak Sansevieria, Ceropegia woodii albo Echeveria Glauca

 • Podlewanie: rzadko
 • Nasłonecznienie: stanowisko ciepłe i słoneczne
 • Czy jest bezpieczna dla zwierząt? Zależy która odmiana – przed zakupem sprawdź tutaj

1. DONICZKA MUSZLA Ferm Living | KONEWKA Philippi

6. KAKTUSY 

Kaktusy to też sukulenty. Gromadzą wodę w łodygach, dlatego nazywamy je sukulentami łodygowymi. Są dość dużą rodziną, dlatego poświęcam im osobny punkt. Od innych sukulentów odróżnia je areola – miejsce, z którego wyrastają ostro zakończone ciernie, często błędnie nazywane kolcami. Są one po prostu przekształconymi liśćmi. To chyba najłatwiejsze w uprawie rośliny, ale im też musisz poświęcić choć odrobinę uwagi. Przede wszystkim należy pamiętać, że zima jest dla nich okresem odpoczynku. Nie podlewamy ich wtedy, nie nawozimy, stawiamy w chłodnym miejscu. Dopiero w marcu zaczynamy niezbyt obficie podlewać. Doniczka powinna być mała, bo podobnie jak Kliwie, zdecydowanie lubią ciasnotę.

 • Podlewanie: rzadko
 • Nasłonecznienie: stanowisko słoneczne 
 • Czy jest bezpieczna dla zwierząt? tutaj również sprawdź przed zakupem konkretny gatunek, ale warto od razu założyć, że ze względu na ciernie, trzeba być z nimi ostrożnym

Mój patent na przesadzanie kaktusów: użyj do tego kuchennych szczypców, którymi złapiesz roślinę na samym dole i nie poranisz sobie rąk. 

7. SKRZYDŁOKWIAT 

To istny pogromca zanieczyszczeń powietrza, pisałam o tym w tym artykule przy okazji wyjaśniania terminu skogluft. Lubi obfite podlewanie, więc jeśli jesteś zapominalska, to wyposaż się w taki nawilżacz glebowy, który zadba o stały dopływ wody. Wprawdzie skrzydłokwiat potrafi informować o tym, że chce pić, od razu zauważysz „klapnięte” liście, które po podlaniu błyskawicznie się uniosą, ale wiadomo – przezorny zawsze zabezpieczony. Pamiętaj, że roślina ta lubi półcień, co oznacza, że latem należy go chować przed słońcem, a zimą zapewnić jak najlepszy dostęp do światła (na przykład parapet). 

 • Podlewanie: często
 • Nasłonecznienie: półcień
 • Czy jest bezpieczna dla zwierząt? nie

8. NOLINA, CZYLI STOPA SŁONIA 

Pochodzi z Meksyku, a więc jest odporna na suszę. Magazynuje wodę w łodydze. Podlewamy ją rzadko, wtedy kiedy ziemia mocno już wyschnie, ale obficie. Jest rośliną długowieczną, rośnie powoli, a najczęściej spotykane okazy mają od 30 do 60 cm. Przesadzamy ją co 2, 3 lata, jeśli będziemy robić to częściej, nie wykształci charakterystycznego zgrubienia w dolnej części. Mój trik? Żeby zapamiętać kiedy rośliny przesadzać, nawozić, czy podlewać oraz jakiej dokładnie pielęgnacji potrzebują, możesz założyć notes, w którym będziesz wszystko zapisywać albo nakleić naklejkę z tyłu doniczki i tam robić notatki

 • Podlewanie: rzadko 
 • Nasłonecznienie: jasne, słoneczne stanowisko
 • Czy jest bezpieczna dla zwierząt? tak

9. ZIELISTKA 

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, znana bardziej jako NASA, zaliczyła Zielistkę do roślin, które mają znaczny wpływ na oczyszczanie powietrza z formaldehydu, ksylenu, toluenu, amoniaku. Jeśli dodamy do tego, że jest ona banalnie prosta w uprawie, rośnie nawet w kiepskiej glebie, to będzie to oznaczało, że po prostu warto ją mieć w swojej dżungli 😉  Jest to roślina, która po kilku latach traci atrakcyjny wygląd, więc zamiast przesadzać, można ją po prostu rozmnożyć (w tym filmiku zobaczysz jak to zrobić). Może rosnąć w łazience, na balkonie, a nawet w ogrodzie. W wrześniu zabierz ją do domu, bo nie przeżyje przymrozków. Nie musisz się obawiać o zdrowie swoich kotów, bo jest dla nich całkowicie bezpieczna, a nawet charakteryzuje się podobnymi właściwościami jak kocimiętka. 

 • Podlewanie: umiarkowane, lubi zraszanie 
 • Nasłonecznienie: półcień
 • Czy jest bezpieczna dla zwierząt? tak

10. MONSTERA 

Ta mocno „instagramowa” i modna od pewnego czasu roślina w naturze występuje od Meksyku, przez Gwatemalę i Kostarykę, aż do Panamy. Kiedy rośnie dziko, płoży się i wspina po drzewach, dlatego jeśli chcemy, żeby rosła do góry, koniecznie musimy zapewnić jej solidne podtrzymanie w postaci stelażu albo drabinki – podpory. Dziurawe liście to ochrona przed silnym wiatrem. Monstera nie lubi mocno nasłonecznionych stanowisk, dlatego dobrze się czuje daleko od okien. Lubi za to dość obfite podlewanie i przecieranie liści wilgotną szmatką. A po liściach łatwo możemy też poznać jeśli coś jest nie tak: ciemne plamy sygnalizują zbyt duże przeciągi i niskie temperatury, żółknące i brązowiejące liście to oznaka zbyt intensywnego podlewania, a blade i przypalone na końcach to zbyt słoneczne stanowisko. 

 •  Podlewanie: obfite 
 • Nasłonecznienie: półcień, cień
 • Czy jest bezpieczna dla zwierząt? nie 

Przeczytaj:

A jakie Ty rośliny lubisz? Poradź, jaką powinnam koniecznie dokupić do swojej domowej dżungli i zdradź mi swoje patenty na pielęgnację. Czekam na Twoje ogrodnicze wskazówki w sekcji komentarzy!