Te wakacje będą prawdopodobnie trochę inne niż planowaliśmy. Kiedy piszę ten tekst, jeszcze nie wiem, na ile będziemy mogli sobie pozwolić po pandemii koronawirusa i czy dalekie, egzotyczne podróże w ogóle będą wchodziły w grę. Ale nawet jeśli, to warto dać szansę wypadom po Polsce. Takim krótkim, za miasto, kilkudniowym. Potrafią zresetować lepiej, niż najdalsza wyprawa. Zobacz, jakie miejscówki znalazły się na mojej wakacyjnej liście.

1. Międzygórze

Międzygórze to wieś położona w województwie dolnośląskim, w gminie Bystrzyca Kłodzka w Sudetach Wschodnich. To malowniczy zakątek Polski u stóp góry Śnieżnik, który warto wybrać bez względu na to, czy chcesz pobiegać po pagórkach, czy pomedytować na łonie natury. Tu z pewnością odpoczniesz od zgiełku miasta i nacieszysz oczy przepięknymi, zielonymi widokami. Atrakcja nie tylko dla najmłodszych? Ogród Bajek położony na wysokości 780 m n.p.m., pomiędzy górą Toczek a Igliczną, tuż przy żółtym szlaku. Jeśli masz samochód, możesz pojeździć po okolicy i zajrzeć do Dusznik Zdroju (na przykład do Muzeum Papiernictwa), do Kopalni Złota w Złotym Stoku, Bazyliki w Wambierzycach, Polanicy Zdroju czy do Kłodzka. Miłośnicy zwiedzania z dreszczykiem mogą też zajrzeć do Kaplicy Czaszek w Czermnej, a zwolennicy długich pieszych wycieczek koniecznie powinni zarezerwować czas na wizytę w Jaskini Niedźwiedziej i w Błędnych Skałach – to “skalne miasto” z wąskimi uliczkami, powstałymi na skutek procesów wietrzeniowych i erozyjnych.

2. Wetlina 

To kolejna propozycja dla miłośników gór. Tym razem – Bieszczad. Lokalizacja między Ciśniańsko-Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym a Bieszczadzkim Parkiem Narodowym gwarantuje niezapomniane widoki. To miejsce lubiane jest ze względu na to, że jak dotychczas jest mniej tłumnie odwiedzane, niż Tatry. Ja muszę się wreszcie wybrać, żeby poczuć na własnej skórze słynną atmosferę bieszczadzkich nocy pod gołym niebem, przy ognisku, koniecznie z gitarą. Oczywiście najważniejszym punktem pobytu powinny być piesze wycieczki po okolicy, na przykład wdrapanie się na szczyt Smerek, ale możesz też wybrać się na przejażdżkę autem po Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. W okolicy warto rozejrzeć się za drewnianymi cerkwiami bieszczadzkimi, które są prawdziwymi perełkami architektury!

3. Okolice Zamku Czocha

Świetny punkt wypadowy do pieszych spacerów, pływania kajakiem, chodzenia w góry czy odwiedzin w Czechach i Niemczech (jeśli to będzie możliwe tego lata). Zamek Czocha we wsi Sucha na Dolnym Śląsku zlokalizowany jest przy zalewie Leśniańskim, ale masz stąd rzut beretem do Świeradowa Zdroju, Jeleniej Góry, Karpacza. Nie musisz mieć wcale auta – możesz się wybrać na wycieczki po okolicy lokalnym busem czy PKS-em. W okolicy możesz tanio zarezerwować noclegi! Chociaż to miejsce dedykuję przede wszystkim niestrudzonym poszukiwaczom przygód (legendy głoszą, że to właśnie w Zamku Czocha znajdowała się słynna nazistowska Bursztynowa Komnata ze skarbami zrabowanymi nie tylko w Polsce), ale też osobom, które w te wakacje marzą o leżaku w cieniu drzewa i dobrej lekturze.

Zamek Czocha, Szamotuły

1. KIJE DO NORDIC WALKING TecTake | 2. APARAT FOTOGRAFICZNY Panasonic | 3. PLECAK Highlander | 4. KSIĄŻKA “Aktywnie po Polsce” K.Bzowski | 5. MAPA Compass

4. Puszcza Notecka

Międzychód, Sierkaków, Oborniki. W tych miejscach warto wynająć miejsce do spania i wybrać się samotnie, z partnerem/partnerką czy grupą znajomych na niezapomniany i absolutnie relaksujący letni weekend. Krajobraz zielonej puszczy urozmaicają potężne wały wydm, które tworzą labirynt dolin i pagórków. Jedno jest więc pewne: będzie i cicho, i fotogenicznie, jeśli przyjdzie Wam do głowy zrobić trochę zdjęć przyrody. W pobliżu masz liczne zbiorniki wodne, więc nie ma nawet mowy o nudzie. Już teraz zarezerwuj nocleg w drewnianych trójkątnych domkach w lesie, które mi osobiście kojarzą się ze wczasami sprzed lat. Taki rodzaj odpoczynku to coś, o czym marzę tego lata!

5. Polanica Zdrój

Polanica-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, więc najlepiej trafić tu albo przed sezonem, albo tuż po, czyli na przykład na samym początku jesieni. Ale prawdę mówiąc każda okazja jest dobra, żeby przez weekend tu odpocząć i nacieszyć się widokiem sudeckim pejzaży i zahaczyć na przykład o Park Narodowy Gór Stołowych. Bardzo fajnym pomysłem jest wycieczka najpierw do Polanicy Zdroju, a później do Międzygórza, o którym napisałam więcej w punkcie 1., po drodze zaglądając do Dolnośląskiej Jerozolimy (czyli do Wambierzyc) czy do neogotyckiego zamku w Kamieńcu Ząbkowickim. Coś czuję, że te okolice będą moją ulubioną destynacją tego lata!

6. Glamping na Warmii

Marzysz o odpoczynku w zgodzie z naturą, ale w wydaniu premium? Znalazłam dla Ciebie coś specjalnego: trzygwiazdkowy klimatyczny glamping Glendoria, który zajmuje 40 hektarów łagodnych pagórków i pachnących ziołami łąk porośniętych brzozowo-sosnowymi zagajnikami. Teren ten graniczy na zachodzie z małym  jeziorkiem, od wschodniej i północnej strony otoczony jest lasem, a od południa – malowniczymi łąkami. Glamping to połączenie campingu z nowoczesnym hotelem. Z jednej strony masz zapewnioną maksymalną bliskość natury, z drugiej – wszystkie wygody, bez których nie wyobrażasz sobie życia. To opcja jest świetnym kompromisem dla par czy znajomych, którzy nie mogą się zdecydować, czy wolą wyruszyć w dzicz, czy wybrać się do luksusowego SPA.

7. Pojezierze Wielkopolskie

Pojezierze Wielkopolskie to region ponad tysiąca jezior, spośród których największym jest jezioro Gopło (możesz je kojarzyć z legendy o Królu Popielu zjedzonym przez myszy). Chociaż nie z każdym z jezior wiąże się legenda, to praktycznie z każdego blisko jest do innego wartego uwagi miejsca. Wybierz się tu, żeby połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem okolicznych zamków i pałaców. Poza wspominanym Gopłem, warto odwiedzić na przykład Jezioro Bnińskie skąd blisko jest do zamku w Kórniku, bądź Jezioro Świniarskie, niedaleko którego znajduje się dawna stolica Polski – Gniezno. A jeśli zatęsknisz za atmosferą większego miasta, zawsze możesz zahaczyć na smaczną kawę i rogalika marcińskiego do Poznania, na przykład na tętniące życiem i kojarzące się z Berlinem Jeżyce.

8. Jura Krakowsko-Częstochowska

Unikalne miejsce, które każdy powinien chociaż raz odwiedzić. Niech to lato będzie najepszym do tego pretekstem! Co tu warto zobaczyć? Ojcowski Park Narodowy i Dolinę Prądnika, Zegarowe Skały i dolinę Wodącej ze Smoleniem, Góry Sokole, Złoty Potok i Dolinę Wiercicy oraz grzbiet Mirowsko-Bobolicki z dwoma zamkami. Jest co zwiedzać, więc lepiej załóż wygodne buty! Ja przyznam szczerze, że jeszcze nie byłam nigdy w tych okolicach, ale czas najwyższy to zmienić.  Charakterystyczne dla jury wapienne ostańce są gotową scenografią dla niejednego filmu fantasy. Znasz te okolice? Co możesz najbardziej polecić osobie, która ma tylko weekend na wycieczkę?

9. Szlak Stu Jezior

Jeszcze jedno miejsce, dla którego warto wybrać się do Wielkopolski! Przez krainę Stu Jezior biegnie jedna z pierwszych tras rowerowych w Wielkopolsce. Droga wiedzie przez lekko pagórkowaty teren głównie szosami o małym natężeniu ruchu, jest też kilka piaszczystych odcinków. Szlak Stu Jezior ma w sumie 110 km długości i jest połączony z międzynarodowym szlakiem rowerowym wiodącym z Calais do Petersburga, więc jest możliwość aby od razu ruszyć na trochę dłuższą wyprawę. Trasa rowerowa wiedzie między innymi przez Szamotuły i Sieraków, o którym wspominałam już w kontekście wizyty w Puszczy Noteckiej.

10. Domki na wodzie w Mielnie

Zostaw za sobą zgiełk miasta i zresetuj się wreszcie! Już teraz (zanim zrobią to inni) zarezerwuj nocleg w pływających domkach na wodzie, które znajdują się w Mielnie na jeziorze Jamno, w odległości 300 m od morza. Zobacz tylko zdjęcia z tej miejscówki TUTAJ, a natychmiast się zakochasz. Niby nad Bałtykiem znajdziesz tysiące innych opcji na nocleg, ale ten uczyni weekendowy wyjazd czymś naprawdę wyjątkowym.

Międzygórze, Jura Krakowsko-Częstochowska

1. MATA Weekendowo | 2. BUTY DO TREKKINGU Salomon

11. Polska z innej perspektywy – loty balonem

Loty balonem organizowane są nad Jurą, Krakowem, Podbeskidziem, Górnym i Dolnym Śląskiem, a także nad wieloma innymi lokalizacjami. Bez względu na to, gdzie wejdziesz do kosza, będziesz mogła/mógł spojrzeć na kraj z innej, magicznej perspektywy. Ja juz się szykuję na taką atrakcję! Loty możesz zarezerwować na przykład na stronie Balooning.pl, ale też na portalach z fajnymi pomysłami na prezenty. Szukasz najrozsądniejszej cenowo okazji i najlepszych warunków.

12. Kanał Elbląski

Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W 1978 fragment kanału uznano za zabytek techniki, natomiast w 2011 został uznany za pomnik historii. Kanał Elbląski w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Miejscami pływa się nie po wodzie, a po… trawie (TUTAJ zobaczysz, jak to dokładnie wygląda). Myślę, że naprawdę warto to przeżyć!

13. Narew 

Narew nazywana jest polską Amazonką. Z siecią krętych kanalików i olbrzymich połaci bagien stanowi ostoję między innymi bielika i bataliona. Dolina Narwi jest jednym z najważniejszych przystanków migrujących ptaków. Każdy, kto kocha te zwierzęta, powinien tu przyjechać wyposażony w dobry aparat fotograficzny z zoomem!

14. Puszcza Białowieska 

To najstarszy las w Europie i jeden z pierwszych obiektów w Polsce wpisanych na listę UNESCO (miało to miejsce w 1979 r). Możesz tu natknąć się na dziko żyjące stada wilków, łosi, żbików, rysi i żubrów, które tylko w Puszczy żyją w tak dużej liczbie (liczą około 550 osobników). Ze znalezieniem noclegów w Białowieży nie będziesz mieć najmniejszego problemu – właściciele pensjonatów ogłaszają się na każdym możliwym serwisie noclegowym w całkiem rozsądnych cenach. Moim zdaniem warto ich wesprzeć w tych niespecjalnie przyjaznych turystyce czasach!

15. Kotlina Kłodzka

Położone w jej obrębie miasteczka, takie jak Bystrzyca Kłodzka, zachowały oryginalny charakter sprzed wieków – warto to zobaczyć, wyjeżdżając na chwilę z dużego miasta pełnego wieżowców (przynajmniej jak w moim przypadku). W niektórych miejscowościach wciąż można podziwiać gotycką starówkę i XVII-wieczne kamienice. Wraz z pięcioma sudeckimi pasmami, Kotlina Kłodzka tworzy malowniczy region zwany Ziemią Kłodzką.

Te miejsca na pewno wkrótce odwiedzę, chociaż nie wiem, czy wystarczy mi na to jednych wakacji! A może mogłabyś/mógłbyś polecić mi jeszcze inne miejsca? Daj mi znać w komentarzu, dokąd Ty się wybierasz tego lata.