Może stawiasz pierwsze kroki w medytacji i czujesz się skrępowana/y obecnością innych ludzi obok, kiedy praktykujesz. Może nie masz czasu jeździć na grupowe medytacje na drugi koniec miasta. A może po prostu wolisz skupiać się na oddechu sam/a ze sobą, w domowym zaciszu. Jeśli tak, to koniecznie poznaj sprawdzone adresy i osoby, które moim zdaniem skutecznie zachęcą Cię do nawiązania bliższej relacji z medytacją.

1. Iwona Madej-Karetko

Iwona Madej-Karetko to jedna z tych osób, którą w kontekście rozwoju osobistego serdecznie mogę Ci polecić. Nie będę ukrywać: znam ją osobiście i mam do niej pełne zaufanie. Sama regularnie korzystam z jej doświadczeń, mądrości, wrażliwości. Iwona jest nauczycielką jogi, trenerką holistycznej pracy z ciałem. jest niezwykłą i inspirującą kobietą, absolutnie otwarta, rozumiejącą, uwielbiającą towarzyszyć innym w odkrywaniu siebie i otwieraniu się na wewnętrzną moc. Koniecznie zajrzyj na grupę Wrażliwa i pełna mocy, która jest platformą kontaktu z Iwoną. Często wrzuca tam swoje rozmyślania na temat lęku, kobiecej mocy, zaufania do siebie. Medytacje z Iwoną szczególnie chciałabym zasugerować kobietom, które szukają drogi do samych siebie, niepewnym swojego wpływu na rzeczywistość. Jeśli do nich należysz, to gwarantuję Ci: kontakt z tą wspaniałą istotą będzie jak promyk rozświetlający te strefy Twojej duszy, które dotąd tonęły w mroku! Na początek polecam Ci medytację Iwony “Przywitanie ciała”, którą znajdziesz TUTAJ.

ZOBACZ TEŻ >> 11 RZECZY, KTÓRE DOWODZĄ, ŻE WARTO INWESTOWAĆ W ROZWÓJ OSOBISTY

2. Basia Tworek

Basia jest psychologiem i „Ninją Jogi”. Dla wszystkich, którzy chcą się zaprzyjaźnić z energetyzującymi asanami organizuje jogowe obozy, wyjazdy i warsztaty. Nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek albo kompletnie nie masz czasu? Basia przygotowuje też specjalne kursy online i pakiety z nagraniami, dzięki którym będziesz mogła/mógł się rozwijać nawet w domowym zaciszu. Wiele uwagi Basia poświęca też medytacji i skutecznie do niej zachęca, swoim fajnym, ciepłym, wyrozumiałym podejściem. Dzięki temu będziesz się czuł/a OK nawet, jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki z praktykach oddechowych. Co ciekawe, materiały przygotowane przez “Ninję Jogi” wcale nie są drogie – w jej sklepie na stronie internetowej (zajrzyj TUTAJ) wydasz kilkadziesiąt złotych za pakiety z medytacjami porannymi, wieczornymi i wieloma innymi opcjami. Możesz wybrać to, co lubisz najbardziej, kierując się swoimi upodobaniami i potrzebami. Polecam też zaglądać na Facebooka Basi, gdzie dzieli się ciekawostkami dotyczącymi jogi, medytacji i wielu innych aspektów wellness.

“Głęboko wierzę w to, że zmiana zaczyna się w nas i to właśnie z aktu głębokiego współczucia wypływa gotowość do pielęgnowania swojego własnego światła i jakości serca” (Basia Tworek)

1. KSIĄŻKA “Medytacja dla zabieganych” Osho | 2. KSIĄŻKA “Apteka dla duszy” Osho | 3. KSIĄŻKA “Medytacja dzień po dniu” C. Andre | 4. KSIĄŻKA “Księga medytacji” M., R. Dahlke

3. Balakhilya das i inni nauczyciele medytacji, których znajdziesz w Mantra.pl

Mantra.pl to sprawdzony adres, jeśli chodzi o rozwój osobisty i naukę medytacji. Strona regularnie organizuje live’y i medytacje online z takimi osobistościami, jak na przykład nauczyciel medytacji i bhakti jogi, Balakhilya das. Autorzy portalu dzielą się swoją wiedzą, przekonując, że rozwój powinien przebiegać w absolutnym poszanowaniu swojego ciała, w trosce o komfort i zdrowie. Na takie holistyczne podejście składa się odpowiednia dieta, spotkania z ludźmi, którzy nas rozwijają, pielęgnacja ciała zgodnie z ajurvedą. Właśnie dlatego na mantra.pl zaglądam nie tylko po informacje dotyczącą tego, kiedy odbędzie się kolejny wartościowy webinar, ale też chociażby po przepisy na smaczne przekąski. W zakładce WYDARZENIA znajdziesz dokładne daty i godziny spotkań online, poświęconych medytacji. Interesują Cię takie pojęcia jak: mądrości wedyjskie, mantry, medytacje kirtan czy koncerty medytacyjne? Koniecznie zajrzyj i znajdź w kalendarzu czas na wyciszenie.

ZOBACZ TEŻ >> JAK MEDYTOWAĆ, KIEDY NIE POTRAFISZ MEDYTOWAĆ

4. Maciej Wielobób

Maciej Wielobób to ceniony w Polsce nauczyciel medytacji i jogi, głowa szkoły wewnętrznej Otwartej Drogi. Jest autorem poczytnych i lubianych przez pasjonatów rozwoju osobistego książek, a także twórcą warsztatów, na które chętnie zapisują się i początkujący, i bardziej doświadczeni. Maciej Wielobób zna tradycję medytacyjną Indii „od środka” – w końcu jest nauczycielem-inicjatorem oraz uzdrowicielem w tradycyjnych szkołach medytacyjnych. Jego misja to pokazywanie ludziom, w jaki sposób wykorzystywać tradycyjne koncepcje i mentalne narzędzi w życiu codziennym. Jest nauczycielem medytacji w tradycji sufizmu uniwersalnego/otwartej drogi, z uprawnieniami do udzielania inicjacji oraz ordynowania nauczycieli medytacji i rytuałów. Na jego Facebooku znajdziesz linki do sesji medytacji online, które prowadzi. Ale to nie wszystko – na fanpage’u możesz przebierać w cudownych źródłach wiedzy: od przypowieści sufickich po refleksje nauczyciela, na przykład dotyczące roli przebaczenia w ścieżce medytacyjnej.

5. Dagmara Skalska z ProjektEgoistka.pl

Dagmara Skalska to niezwykła Dusza: jest inspiratorką, autorką książek, twórczynią przestrzeni online o przewrotnej nazwie ProjektEgoistka.pl. Jej celem jest przede wszystkim pokazanie kobietom ich wewnętrznej mocy i nauczenie się bycia pozytywnymi egoistkami, które nigdy nie rezygnują z własnego dobra i bezpieczeństwa dla kaprysu innych.  Ja się z tą ideą zgadzam, dlatego polecam Ci działalność Dagmary. Dobrze wie, co robi: ukończyła wiele kursów i szkoleń, w tym między innymi na temat prawidłowego oddychania, metody uzdrawiania przy pomocy energii życiowej czy jogi. Na początku pracowała razem z swoim mężem, coachem i filozofem, który zmarł w 2015 roku na nowotwór. Dagmara nie traci ani energii do pracy, ani ciepłego poczucia humoru, który zjednuje jej rzesze zadowolonych “podopiecznych”. Przykład? Jeden z jej kursów ma wiele wyjaśniającą nazwę “Rozluźniam gumę w gaciach”. Przemawia do Ciebie? 🙂

Momenty, w których otwieramy się na zmianę, jesteśmy gotowi zaryzykować nowe spojrzenie lub też mamy odwagę skonfrontować się z tym, co dla nas trudne, są kluczowe na ścieżce życia. Stanowią kroki milowe!  (Dagmara Skalska)

6. Michał Niewęgłowski z polskiej aplikacji Intu

Możesz też spokojnie zaufać temu, co robi Michał Niewęgłowski, autor pierwszej polskiej (szalenie lubianej!) aplikacji Intu. Ma wiele przydatnych funkcjonalności, które przybliżą Ci, o co w ogóle chodzi w medytacji i dlaczego warto ją praktykować. Ja lubię zwłaszcza losowe zadania, na których trzeba się skupić w określone dni. Sam Michał zaprojektował aplikację, ale więcej ma wspólnego z rozwojem osobistym, niż UX-designem. Od wielu lat jest absolutnym wielbicielem tematyki świadomościowej, od kilkunastu lat prowadzi autorskie warsztaty w Polsce i za granicą. Na jego kursy można się zapisać chociażby w ośrodku „Tu i Teraz”, która jest przestrzenią, jak mówią jej założyciele, sprzyjającą odkrywaniu Wewnętrznej Drogi. Michał zajmuje się też organizacją festiwalu Kazimiernikejszyn w Kazimierzu Dolnym, w którym można skutecznie złapać dystans do codziennych problemów.

1. BIAŁA SZAŁWIA Salvia Alpiana | 2. ŚWIECA ZAPACHOWA Bispol

7. Aplikacje Headspace i Muse

Jeśli chcesz możesz też sięgnąć po inną apkę, czyli bardzo rekomendowaną na świecie Headspace, która nauczy Cię medytacji i przekona do jej praktykowania każdego dnia, bez względu na okoliczności i ilość czasu, jaką dysponujesz. Ja korzystam na co dzień z aplikacji Muse, którą bardzo sobie chwalę! Nazywam ją swoim osobistym asystentem w medytacyjnej praktyce. Możesz z niej korzystać wyłącznie za pośrednictwem telefonu albo z użyciem specjalnej opaski na głowę, która monitoruje ruchy ciała, tętno, oddech czy aktywność umysłową, dając jasne i czytelnie informacje zwrotne. Co to oznacza w praktyce? Że szybciej i skuteczniej nauczysz się kontrolować swoje emocje, wyciszać głowę, relaksować ciało.

A może Ty znasz kogoś jeszcze, kto pomógłby mi na mojej drodze w nauce medytacji? Jeśli znasz kogoś, kogo mogłabyś/mógłbyś z czystym sercem polecić, koniecznie zostaw mi namiar w komentarzu. Będę Ci naprawdę wdzięczna!