Czujesz, że musisz zrzucić męczący Cię ciężar? Potrzebujesz się uwolnić od niepotrzebnego napięcia? Poznaj metodę uwalniania według dr Hawkinsa i przekonaj się, czy to faktycznie metoda, która może rozwiązać wszystkie Twoje problemy. 

Co to jest metoda uwalniania Hawkinsa?

Zanim wytłumaczę Ci, czym jest metoda uwalniania według Hawkinsa, przyjrzyjmy się trzem najczęściej stosowanym metodom radzenia sobie z emocjami:

  • wypieranie i tłumienie (opisać)
  • Wyrażanie emocji
  • Ucieczka 

Dla doktora Hawkinsa emocje są przed myślami. Myśli są wyłącznie racjonalizacjami stanów wewnętrznych. Dajmy przykład: Idziesz ulicą, potykasz się o wystającą płytę chodnikową i zaczynasz odczuwać złość, czego efektem jest złorzeczenie na władzę miasta. Według Hawkinsa nie wpadłbyś w taki stan emocjonalny, gdyby nie to, że złość jest twoją wypartą i nieprzepracowaną emocją. Ten stan wewnętrzny szuka zatem racjonalnych powodów dla wyrażenia siebie.

1. KSIĄŻKA D. R. Hawkins “Technika uwalniania”

Skoro emocje tworzą myśli, to logicznym następstwem tego podejścia jest zauważenie, że intelektualne rozważania na temat swoich uczuć jest zwyczajnie nieskuteczne. Hawkins stwierdza, że jeżeli uda nam się uwolnić emocje, to wtedy znikną wszystkie myśli, które są przez nią tworzone. Co ciekawe, dotyczy to również przekonań. Autor „Techniki uwalniania” jest także zdania, że jeżeli uwolni się negatywne emocje, to w ich miejsce zaczynają pojawiać się pozytywne odczucia, która zwiększają ludzki potencjał i pomagają mu we wszystkich życiowych sferach.

Hawkins wychodzi z założenia, że skoro uda Ci się uwolnić emocje, to wtedy znikną wszystkie myśli, które są przez nią tworzone! Proste, prawda?

David R. Hawkins to dr nauk medycznych, znany psychiatra, klinicysta, nauczyciel duchowy i wykładowca. Był dożywotnim członkiem American Psychiatric Association (Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego), a swoją karierę w psychiatrii zaczął w 1952 roku. Zmarł w 2012 roku, ale pozostawił po sobie niezwykły dorobek, w tym książki, które serdecznie Ci polecam na końcu tego tekstu. 

Jak zastosować metodę uwalniania?

Nie wiesz, jak zastosować metodę uwalniania według Davida R. Hawkinsa w praktyce? Oto, jak ja to robię!

Uświadom sobie dane uczucie, pozwól, by się ukazało i pozostań z nim w kontakcie.

Nic w nim nie zmieniaj, nic z nim nie rób – pozwól, aby swobodnie płynęło. Oznacza to po prostu zgodę na to, że to czujesz, i skupienie na uwolnieniu ukrytej za tym energii. Czyli, najpierw pozwól sobie na odczuwanie, bez opierania się temu co czujesz, bez rozładowywania tego uczucia, obawiania się go, potępiania czy moralizowania na jego temat. Oznacza to porzucenie osądów i zdanie sobie sprawy, że to tylko uczucie.

Jesteś z tym uczuciem i odpuszczasz wszelkie wysiłki, aby w jakikolwiek sposób je zmienić. Odpuść też chęć, by mu stawić opór. To właśnie opór powoduje, że uczucie trwa. Gdy przestaniesz stawiać opór lub próbować je zmienić, przejdzie ono w następne uczucie i będą mu towarzyszyć łagodniejsze doznania. Uczucie, któremu się nie opieramy, zniknie, gdy tylko wyczerpie się energia, która je napędza.

1. KSIĄŻKA D. R. Hawkins “Przekraczanie poziomów świadomości”
2. KSIĄŻKA D. R. Hawkins “Siła czy moc”

  •  Kiedy uwolnienie następuje, natychmiast czujemy lekkość i szczęście, niemal jakbyśmy byli „na haju”.
  • Podczas uwalniania ignoruj wszelkie myśli. Skup się na uczuciu samym w sobie, nie na myślach. Myśli nigdy się nie kończą, napędzają się same i płodzą jedynie więcej myśli. Myśli są zaledwie racjonalizacjami umysłu, który stara się wyjaśnić obecność uczuć. Prawdziwym powodem tego, co czujesz, jest nagromadzone napięcie ukryte za emocjami, które napiera, by uwolnić się w danym momencie. Myśli czy zdarzenia zewnętrzne są jedynie pretekstem wymyślonym przez umysł.

Obejrzyj:

Przeczytaj: