Chromoterapia to, najprościej mówiąc, terapia kolorami lub koloroterapia. Zakłada ona, że różne barwy mogą wpływać nie tylko na nasz nastrój, ale także na zdrowie fizyczne i psychiczne. Stosuje się ją między innymi jako terapię wspomagającą leczenie depresji, przeziębień czy bólu stawów i kości.  Jak naprawdę działa?

Co to jest chromoterapia?

Chromoterapia znana jest od dawien dawna, już Hipokrates wykorzystywał ją w leczeniu swoich pacjentów. Obecnie terapia kolorami polega na naświetlaniu ciała lampami emitującymi fale świetlne. Barwa to fala elekromagnetyczna o określonej częstotliwości. Nasz zmysł wzroku odbiera ją, a mózg rejestruje w około 20%. 80% drgań dociera do organizmu przez skórę, a następnie zostaje przeniesiona do organów wewnętrznych ciała. Światło jest źródłem bodźców oddziałujących na organy wewnętrzne.

W kosmetyce chromoterapia daje zauważalne efekty, a każdy kolor ma inne działanie. Czerwień poprawia ukrwienie skóry, przyspiesza jej regenerację; niebieski działa kojąco, pomaga w gojeniu ran i oparzeń; żółty stymuluje system ochrony skóry; pomarańczowy wykorzystuje się przy leczeniu cellulitu; zielony odpręża, stymuluje wiązanie wilgoci w komórkach, pomaga zniwelować zmarszczki. A jakie jeszcze działanie mają kolory? Przeanalizujmy je po kolei. 

1. KSIĄŻKA “Energia kolorów” D. Fraser | 2. KSIĄŻKA “Kolorowa rewolucja” D. Thurmann-Moe

Czerwony kolor – jakie ma działanie na ludzki organizm?

Kolor czerwony symbolizuje zdrowie, ciepło, krew, namiętność, płodność, siłę woli, temperament, niebezpieczeństwo, gniew. Stymuluje i pobudza, daje poczucie mocy. Używa się go, żeby dodać energii. W Azji czerwień jest kolorem szczęścia. W niektórych rejonach Indii ojcowie obdarowują córki w dniu ślubu czerwonym (krwawym) sari, które symbolizuje energię seksualną. One natomiast malują przedziałek na włosach i spody stóp tym kolorem. Na czole stawiają czerwoną kropkę. W Chinach czerwień to jeden z pięciu podstawowych kolorów i oczywiście odpowiada ona żywiołowi ognia, jest również kolorem uroczystości.

We współczesnej kulturze czerwień kojarzy nam się z seksualnością. Czerwona szminka, paznokcie, sukienka – to chyba pierwsze co nam przychodzi do głowy kiedy myślimy o seksownym wyglądzie. Ale jeśli poszukamy dalej, to zauważymy, ze to także kolor nauczycieli (chyba każdy kiedyś dostał uwagę na czerwono), rewolucji (po raz pierwszy czerwony sztandar został użyty w czasie powstania w Merthyr, w Walii) a także komunizmu. 

Czerwony kolor płacht używanych podczas korridy wcale nie rozjusza byków. Zwięrzęta te nie rozróżniają kolorów, a drażni je falisty ruch mulety. Czerwień po prostu jest najlepiej widoczna z daleka i świetnie maskuje kolor krwi byka i torreadora. 

Kolor pomarańczowy – jakie ma właściwości?

Pomarańczowy to połączenie czerwieni i żółci (w czasach gdy nie znano jeszcze owocu pomarańczy, nazywano go w Anglii geoluread, czyli żółtoczerwonym). Jest ciepły, wesoły, symbolizuje słońce i zabawę. Wprawia w pozytywny nastrój. Łączy energię fizyczną i właściwości umysłowych. Jest kolorem kreatywności i umiejętności przystosowania się.

Jeśli myśląc o pomarańczowym kolorze stają Ci przed oczami buddyjscy mnisi i ich szaty (zobacz to zdjęcie) to musisz wiedzieć, że wybrali oni tę barwę lata temu z czysto praktycznych względów – po prostu pomarańczowy barwnik był najłatwiej dostępny (pozyskiwało się go z twardzieli drzewa bochenkowego). 

Kolor żółty – co warto wiedzieć o jego działaniu?

Żółty to kolor intelektu i percepcji. W dawnych czasach był to kolor symbolizujący życie i radość. Miał jednak moment wizerunkowego kryzysu w średniowieczu kiedy to stał się symbolem tchórzostwa. Obecnie żółty najbardziej kojarzony jest z poczuciem własnej wartości i tego, jak siebie postrzegamy. Jest to kolor osobowości i ego. Psychologicznie rekomendowany w stanach przygnębienia, przesilenia, melancholii. Pobudza do twórczego myślenia. Biznesmeni powinni nosić żółte krawaty dla większej pewności siebie (albo przynajmniej z żółtymi akcentami). 

Dlaczego taksówki w Nowym Jorku są żółte? John Hertz zamówił kiedyś na Uniwersytecie Chicagowskim badanie, które miało ustalić jakiego koloru samochody będą najlepiej zauważalne. Wygrał żółty, dlatego uruchamiając firmę Yellow Cab Company, wszystkie taksówki kazał pomalować na ten kolor. 

Kolor zielony – właściwości i symbolika

Najbardziej oczywiste skojarzenie to natura. To w niej mamy zieleń we wszystkich odcieniach. Ale jest to także to kolor postępu, rozwoju, niedoświadczenia, nowego życia. W Średniowieczu uważany był za pechowy i przyciągający złe moce. Dziś bardziej kojarzony z dobrobytem i pieniędzmi (w końcu to kolor Dolarów). 

Zieleń to także spokój i relaks, w jej otoczeniu odpoczywamy. W marketingu często wykorzystywany jest przez firmy, które chcą być kojarzone ze zdrowiem, ekologią, naturą. Jeśli chcesz być uznawana/y za osobę spokojną, łagodną, to zakładaj stylizacje z zielonymi akcentami (płaszcz, koszula). 

1. KSIĄŻKA “Historia kolorów” G. Evans | 2. KSIĄŻKA “O leczeniu energią kolorów, kryształami i kamieniami” E. Cayce

Kolor niebieski – jak może na Ciebie wpłynąć?

W psychologii uznawany jest za bardziej uspokajający od zielonego. Jest to kolor relaksujący umysł, oczyszczający go. Co ciekawe, ma różne znaczenie w różnych kulturach i o ile u nas wzbudza raczej pozytywne emocje, to na przykład w Iraku jest kolorem żałoby, a w hinduizmie wojny. W języku angielskim mamy także powiedzenie „feeling blue”, które oznacza bycie przygnębionym, smutnym. 

W stylizacjach warto wykorzystać niebieski, a szczególnie jego błękitny odcień, kiedy zależy nam na podkreśleniu profesjonalizmu, kiedy chcemy wzbudzać zaufanie. Jest dress code’owo bezpieczny i dozwolony nawet tam, gdzie należy przestrzegać sztywnych reguł doboru ubioru (niebieska koszula to zawsze dobry pomysł). 

Kolor fioletowy – co symbolizuje i jak na nas działa?

Powstaje z połączenia czerwieni i niebieskości. Bywa nazywany kolorem władzy, kojarzony z bogactwem, wpływami, dostojeństwem. Psychologicznie związany ze świadomością duchową, leczeniem, połączeniem ducha i ego. W biznesie uznawany za barwę przepychu, luksusu. Fioletowy to kolor, który świetnie łagodzi objawy stresu i pomaga się wyciszyć. Zaleca się go dla ludzi nerwowych, cierpiących na bezsenność. Pomaga się skoncentrować i opanować emocje. 

Fiolet upodobali sobie ezoterycy, dlatego utożsamia się go z tajemnicą i magią. Kojarzy się z ludźmi szukającymi sensu życia, badającymi zagadnienia istnienia, życia po śmierci i samej śmierci (zresztą w Tajlandii jest też kolorem żałoby i wdów). 

Wierzysz w magię i leczniczą moc kolorów? Obserwujesz u siebie zmianę nastroju w zależności od tego jakie barwy Cię otaczają? Daj znać w komentarzach, jestem bardzo ciekawa jaką rolę odgrywają kolory w Twoim życiu. 

Przeczytaj: