Terapia to znakomity sposób na rozwiązanie wiele życiowych trudności, nie tylko uzależnień, depresji, zaburzeń psychicznych. Terapia może też pomóc odzyskać Ci wiarę w siebie, zwiększyć poczucie własnej sprawczości czy zamknąć za sobą konkretne etapy w życiu. Warto wspomóc ją czytaniem odpowiednich książek. Jakie są warte uwagi? Oto 8 wartościowych moich zdaniem tytułów.

1. Clarissa Pinkola Estés – “Biegnąca z wilkami”

“Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estés to jedna z najważniejszych książek, jakie może w swoim życiu przeczytać kobieta. To podręcznik, który pomoże Ci krok po kroku odnaleźć w sobie pełnię kobiecości i powrócić do swojej dzikiej natury, czyli wszystkiego co szczere, naturalne, spontaniczne, twórcze. Ta książka pomogła nie tylko mnie, ale też wielu moim przyjaciółkom, czytelniczkom czy uczestniczkom moich warsztatów “Moc Afrodyty” przeprowadzić jakościową zmianę, która przy okazji nie krzywdzi bliskich czy innych osób w naszym otoczeniu. Clarissa Pinkola Estés pisze z perspektywy poetki, psycholożki, ale też badaczki podań, legend, mitów i baśni – i właśnie do bajek i powtarzanych z pokolenia na pokolenie opowieści odwołuje się w swojej książce, rozkładając je na czynniki pierwsze i analizując ich znaczenie w odniesieniu do psychologii kobiety. Wierz mi, że czytając “Biegnącą z wilkami” będziesz potrzebowała pod ręką zakładek (albo kwiatów i liści) do zaznaczania najważniejszych stron oraz notesu i ołówka – te kultowa książka pełna jest treści, którą warto zapamiętywać i powtarzać sobie każdego dnia. Zdecydowanie jest to lektura, która może nie tylko wspomóc terapię, ale też stanowić do niej fantastyczny, motywujący i otwierający serce wstęp. 

ZOBACZ TEŻ >> OCZYSZCZAJĄCA MOC PŁACZU – JAKIE EMOCJE UWALNIAJĄ ŁZY?

1. KSIĄŻKA “Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie” A. Adamowicz, J. Godecka | 2. KSIĄŻKA “Gdziekolwiek jesteś bądź” J. Kabat-Zinn

2. Bessel van der Kolk – “Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy”

Książka Bessela van der Kolka, badacza, psychiatry i klinicysty, jest szczególna z wielu względów – również dlatego, że stanowi idealne połączenie intymnych opowieści o poszukiwaniu właściwych metod pomocy ludziom borykającym się z traumami ze współczesnym kompendium wiedzy na temat traumy. Dzięki lekturze tej książki możemy “podejrzeć” jak wygląda praca ze straumatyzowanymi pacjentami, jakie metody są w jej przypadku najskuteczniejsze i co wobec takich problemów ma do zaproponowania neuronauka. W rezultacie van der Kolkowi udało się stworzyć pozycję kompletną pod każdym względem, godną polecenia nie tylko terapeutom, ale też osobom cierpiącym na zaprzeszłe traumy czy tym, którzy po prostu chcą zrozumieć perspektywę na przykład swoich przyjaciół, cierpiących z powodu sytuacji, jakie wydarzyły się w ich życiu przed laty. Cytat na zachętę? Dla mnie najważniejszy jest ten: “”Gdy czujesz, że ktoś cię słucha i rozumie, zmienia się twoja fizjologia, gdy umiesz rozpoznać i wyrazić złożone uczucia, twój układ limbiczny rozjarza się niczym żarówka i doznajesz olśnienia. Jeśli jednak spotykasz się z milczeniem i niezrozumieniem, twój duch upada.”

3.  Alexander Lowen – „Lęk przed życiem”

“Lęk przed życiem. O byciu w pełni sobą” to według wielu ekspertów (jak i zdaniem samego autora) najlepsza książka Alexandra Lowena, znanego amerykańskiego psychoterapeuty, twórcy Analizy Bioenergetycznej. Najważniejszym zadaniem tej pozycji jest zwrócić uwagę czytelnika na to, jak ważny jest kontakt z własnym ciałem i zrozumienie tego, co na bieżąco się z nim dzieje. W końcu to właśnie w organizmie odkładają się wszystkie przeżyte na przestrzeni życia emocje, traumy, doświadczenia, a pracując z ciałem możemy uleczyć to, co wymaga naszej uwagi. Tę książkę polecam nie tylko ja, ale też psycholog Joanna Olchowik, która w entuzjastycznej recenzji “Lęku przed życiem” napisała tak: “Gorąco polecam tym wszystkim , którzy szukają zrozumienia siebie, swojej historii i kontaktu z własnym ciałem. W tej książce wiele słów łączy się z moją historią. Znalazłam tutaj drogę do pracy nad sobą i odkryłam niezwykłe dla mnie możliwości pracy terapeutycznej z pacjentem”. Ty też sięgnij po tę pozycję, jeśli czujesz się zmęczona/y bezustanną walką ze wszystkim, co się w Twoim życiu wydarza, jeśli chcesz czuć się bardziej spełniona/y i pogodzona/y ze sobą. Gwarantuję Ci, że nie pożałujesz ani minuty spędzonej na analizie tej książki Lowena. 

4. Viktor E. Frankl – „Człowiek w poszukiwaniu sensu” 

Od razu Ci powiem, że to nie jest łatwa lektura. Ale na pewno lektura, która może wiele w Twoim życiu zmienić na lepsze. Mówi się, że to jedna z tych pozycji, które od czasów Freuda należą do absolutnej czołówki literatury psychoterapeutycznej. W przeciwieństwie do Freuda, Frank twierdzi, że życiem człowieka w większym stopniu niż popędy seksualna rządzi potrzeba znalezienia sensu. Książkę otwiera zresztą dramatyczna opowieść o czasie, jaki autor “Człowieka w poszukiwaniu sensu” spędził w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, kiedy to rozpaczliwie próbował odnaleźć jakikolwiek powód do tego, żeby się nie poddać. Nie chciałabym sugerować, że tak traumatyczne doświadczenie, jak przeżycie Auschwitz jest wartościowe, bo motywuje do życia, ale na pewno mogę zwrócić Twoją uwagę na to, o czym pisze Frank: optymizm jest jak woda i chleb, którymi trzeba się karmić, żeby móc następnego dnia wstać z łóżka. Przeżyłeś coś, co prawie Cię zabiło? jak pisze autor “Człowieka w poszukiwaniu sensu, „To nie poszło na marne, bo żadna siła na ziemi nie odbierze ci tego, czego doświadczyłeś”. Jeśli potrzebujesz takiego przeświadczenia, zajrzyj do tej lektury, dowiedz się czym jest opisywana przez Frankla logoterapia i zmień perspektywę na taką, która Ci pomaga, zamiast zatruwać Twoją rzeczywistość.

ZOBACZ TEŻ >> CZY MOŻNA NAUCZYĆ SIĘ OPTYMIZMU? JAKI SENS MA PRACA NAD OSOBOWOŚCIĄ

3. KSIĄŻKA “Jak mniej myśleć” P. Petitcollin | 4. KSIĄŻKA “Rok pełen inspiracji” R. Brett | 5. KSIĄŻKA “Nawyki warte miliony” B. Tracy

5. Kay Redfield Jamison – „Niespokojny umysł” 

Kolejna książka, którą warto przeczytać, jeśli jesteś w terapii bądź planujesz się na nią udać? “Niespokojny umysł. Pamiętnik nastrojów i szaleństwa” Kay Redfield Jamison. To pozycja ważna przede wszystkim dlatego, że nie jest pisana z perspektywy chłodnej ekspertyzy, a osobistych przeżyć autorki, terapeutki, badaczki i osoby chorej na psychozę maniakalno-depresyjną. To trochę podręcznik, a trochę pamiętnik – idealny mariaż dla każdego, kogo odstręczają formułki z encyklopedii, ale kto nie ma ochoty czytać wynurzeń, z których nic nie wynika. Ta książka pozwala uporządkować myśli, podjąć racjonalne decyzje, nabrać zaufania do lekarzy i innych specjalistów, radzić sobie w chwili kryzysu i zwątpienia. Chociaż psychoza maniakalno-depresyjna nie dotyczy mnie osobiście, mam w bliskim otoczeniu ludzi, którzy od lat borykają się z tą chorobą. I właśnie ze względu na nich przeczytałam tę książkę od deski do deski. 

ZOBACZ TEŻ >> TERAPIA – KIEDY WARTO POROZMAWIAĆ Z KIMŚ Z ZEWNĄTRZ?

6. David R. Hawkins – „Siła czy moc”

“Siła czy moc” Davida R. Hawkinsa to nauczyciel duchowy, terapeuta, klinicysta, autor słynnej Techniki Uwalniania, która jest skuteczna bez względu na to, czy jesteś bardziej religijną, czy zapatrzoną w możliwości nauki osobą. Książkę “Siła czy moc. Ukryte determinanty ludzkiego zachowania” poleca wielu moich znajomych psychoterpautów, coachów czy mentorów – to po prostu pozycja obowiązkowa, jeśli chcesz odkryć w sobie wewnętrznego nauczyciela, który przeprowadzi Cię przez ważny proces zmian. Ważnym założeniem tej pozycji jest rozkład poziomów mocy w relacjach ludzkich, który odsłania różnie między mocą a siłą, a także ich odpowiednimi jakościami. David R. Hawkins opisuje w książce “Siła czy moc. Ukryte determinanty ludzkiego zachowania”, wystarczająco zrozumiałym językiem, rewolucyjne odkrycia naukowe, które poszerzają naszą wiedzę o możliwościach ludzkiego umysłu i naszym wpływie na podejmowane z spontanicznej reakcji decyzje. Z lektury dowiesz się, co ma wspólnego praca mięśni z rozpoznawaniem prawdy i fałszu czy jak wykorzystać Mapy Świadomości w życiu codziennym, sporcie czy biznesie. 

7. David R. Hawkins – „Doświadczanie rzeczywistości”

Jeśli oglądałaś/eś TEN film, w którym opowiadam o pracy z wewnętrznym krytykiem, na pewno wiesz, że ego to struktura osobowości, którą warto mieć pod kontrolą, żeby nie robiła z Twojego życia jednego wielkiego bałaganu albo nie zmuszała Cię do robienia rzeczy, na które taka naprawdę nie masz ochoty. W książce “Doświadczanie rzeczywistości” David R. Hawkins, wspomniany już punkt wyżej terapeuta i pisarz, tłumaczy, że ego nie należy traktować ani jak wroga, ani jak śmiertelne niebezpieczeństwo. Jak je oswoić, żeby pomogło w rozwoju duchowym? Skąd uzyskać pewność, że zmierzamy we właściwą stronę? Jak unikać błędów i pułapek samodoskonalenia? Warto przeczytać, żeby zająć się w efektywny sposób tymi właśnie obszarami. Jak pisze we wstępie sam autor, “materiał do tej książki zebrany został z wykładów, rozpraw i dialogów z uczniami, gośćmi i poszukiwaczami duchowymi z całego świata, wywodzącymi się z różnych środowisk duchowych i religijnych, mających świadomość na różnym poziomie”. Książka stanowi trzecią część “trylogii”, razem z opisaną przeze mnie wyżej książką “Siła czy moc” oraz z “Oko w Oko z Jaźnią”, też oczywiście wartą Twojej uwagi. I to dosłownie – bo tytułów Hawkinsa nie da się czytać bez odpowiedniego skupienia. 

ZOBACZ TEŻ >> DUCHOWE PSEUDORECEPTY, CZYLI DLACZEGO AFIRMACJE NIE DZIAŁAJĄ?

8. Bert Hellinger – „Porządki miłości czyli Być sobą i żyć swoim życiem”

Jeśli interesujesz się nowatorskimi metodami psychoterapeutycznymi, na pewno słyszałaś/eś o Bercie Hellingerze, autorze słynnej metody ustawień rodzinnych i teorii “wiedzącego pola”. Książka „Porządki miłości czyli Być sobą i żyć swoim życiem” to flagowa pozycja jego autorstwa. Polecam ją przede wszystkim tym, którzy zainteresowani są ustawieniami, ich przebiegiem, sensem, konsekwencjami. Ze względu na to, że narosło wokół nich sporo mitów, warto zajrzeć, żeby przekonać się, jak jest naprawdę. Po lekturze “Porządków miłości” będziesz mieć szersze pole rozumienia, czym jest pojednanie i kiedy może pomóc Ci uzdrowić Twoje (i nie tylko Twoje) problemy – zarówno w rodzinie, jak i w większej grupie, na przykład narodowości.

A może Ty znasz książki z zakresu rozwoju osobistego, duchowości czy psychologii, które mogłabyś/mógłbyś mi polecić? Jeśli masz taką pozycję wartą uwagi, koniecznie napisz mi o niej w komentarzu pod tym wpisem!