Wraz z rozwojem internetu, ale też zmianą w podejściu do seksualności, wyrażającą się między innymi w większej otwartości czy świadomym unikaniu zobowiązań, rozwinął się też słownik pojęć związanych z seksem. Jakie słowa warto znać i jakie zjawiska się za nim kryją? Sprawdźmy. 

Współczesny słownik seksualny, czyli definicje ery Tindera

Jak pewnie wiesz, język jest bardzo plastyczny i szybko dostosowuje się do okoliczności i społecznych potrzeb. Dotyczy to nie tylko zjawisk związanych z modą, urodą czy aranżacją wnętrz, ale też z psychiką, stylem życia czy z seksem. Zwłaszcza w kontekście seksualności dostrzec możemy w ostatnim czasie zawrotne tempo pojawiania się nowych, często slangowych pojęć, które opisują zjawiska nowe, nieznane dotąd na szeroką skalę albo takie, o których jeszcze niedawno mówiło się zupełnie inaczej. Na kształt aktualnej wersji „seksualnego słownika” bez wątpienia ma wpływ zachodnia popkultura, wraz ze swoimi piosenkami, filmami i serialami czy internet, w tym aplikacje randkowe zmieniające nasz sposób postrzegania randkowania, współżycia i budowania relacji. Przykładowo użytkownikom Tindera absolutnie nie trzeba tłumaczyć, czym jest chociażby „ONS”, czyli One Night Stand. Wiedza i oswojenie tego typu terminu ma ogromny wpływ na nasze podejście do seksu: albo pozwala nam opowiedzieć się po stronie osób, które stronią od tego typu zachowań albo śmiało przyznać, że dokładnie takie zjawisko odpowiada naszym potrzebom. Podobnie jak w przypadku każdego innego kontekstu, również w przypadku seksualności język pozostaje więc granicą naszego świata. Jakie słówka dziś wiodą prym w intymnym słowniku?

ZOBACZ TEŻ >> MIŁOŚĆ NA TINDERZE – CZY SZUKANIE POWAŻNEJ RELACJI W INTERNECIE MA SENS?

FWB – Friends With Benefits

FWB to bardzo popularny zwłaszcza na Tinderze skrót, który oznacza mniej więcej tyle, co „związek bez zobowiązań”. Polega na obopólnej zgodzie na to, że dwoje ludzi spotyka się po to, żeby spędzać ze sobą przyjemny czas, opierający się na seksie, ale też na wspólnych posiłkach, rozmowach czy innych aktywnościach.

ONS – One Night Stand

Kolejny popularny na Tinderze skrót, oznaczający tyle, co “randkę na jedną noc”, “jednonocną przygodę”. Umawiając się na spotkanie tego typu, nie możemy mieć oczekiwań, że osoba, z którą się przespaliśmy, kolejnego dnia odbierze nasz telefon. Może to być sposób na rozładowanie stresu, ale też… na unikanie odpowiedzialności, która wiążę się ze zobowiązaniami. 

1. KSIĄŻKA “Sexy zaczyna się w głowie” K. Cwalina-Stępniak i P. Klepacz | 2. KSIĄŻKA „Dochodzę. Odkryj, co sprawia Ci przyjemność” R. Rossi

Sexting

Sexting to pisanie sobie gorących wiadomości, które mogą pełnić rolę preludium do gry wstępnej, ale też zastąpić współżycie (jeśli kończą się na przykład masturbacją osób znajdujących się daleko od siebie).

Catfishing

Catfishing jest zjawiskiem ściśle związanym z internetem. Oznacza podszywanie się pod inną osobę, poprzez między innymi wykorzystanie jej wizerunku i danych personalnych w celu uwiedzenia innej osoby lub po prostu zabawy. 

Ghosting

Ghosting jest coraz popularniejszym trendem w randkowaniu, zwłaszcza w przypadku znajomości zawieranych kompulsywnie, za pośrednictwem internetu czy aplikacji randkowych. Polega na nagłym zerwaniu kontaktu przez jedną ze stron w związku, bez wiadomości tłumaczących decyzję. Nazwa ghosting pochodzi od angielskiego słowa „ghost”, oznaczającego ducha. 

ZOBACZ TEŻ >> 7 RZECZY, KTÓRE ŚWIADCZĄ O TYM, ŻE PIERWSZA RANDKA POWINNA BYĆ OSTATNIĄ

Caspering

Caspering to subtelniejsza wersja ghostingu. Osoba, z którą jesteś zainteresowana/y nie znika z dnia na dzień, ale odpowiada wymijająco, często po kilku/kilkunastu godzinach milczenia. Caspering może dotyczyć osób, które nie chcą, a nawet boją się być tym “złym”. Nie chcą podejmować decyzji o zakończeniu relacji. Ale to tylko wymówki, żeby poczuć się lepiej. 

Benching

Benching określa sytuację, w której ktoś odsuwa Cię na boczny tor, każe Ci „grzać ławkę rezerwowych”. Nie jest w Tobie wystarczająco zakochana, żeby spędzać z Tobą cały swój wolny czas, a jednocześnie nie chce zerwać wszelkich kontaktów. Lubi Cie, ale traktuje bardziej jako jedną z dostępnych opcji. Oznacza to również sytuację, w której osoba bezustannie odwołuje spotkania, ale jednocześnie nie przestaje z Tobą rozmawiać czy wysyłać Ci wiadomości.

Zombieing

Termin „zombeing” nie bez przyczyny jest słowem związanym z pojęciem „zombie”. W tym zjawisku chodzi w końcu o nagłe „zmartwychwstanie” osób, które zerwały z Tobą kontakt, często z dnia na dzień. To próba nawiązania kontaktu po długotrwałym i nagłym milczeniu. 

1. WIBRATOR Lelo | 2. WIBRATOR Lelo | 3. STYMULATOR Satisfyer

Gaslighting

Słowo „gaslighting” pochodzi od tytułu filmu „Gasnący płomień” Georga Cukora z Ingrid Bergman, opowiadającego o małżeństwie, w którym mąż manipuluje żoną, wmawiając jej urojenia. W psychologii określa się tak formę wyjątkowo okrutnej i wyrafinowanej psychicznej manipulacji. To przemoc „w białych rękawiczkach”, bardzo niedosłowna, ale silnie oddziałująca na psychikę ofiary. Na czym polega? To robienie z kogoś „wariata”, wmawianie mu zaburzeń psychicznych albo luk w pamięci; manipulowanie ofiarą w celu wytrącenia jej z poczucia pewności względem własnych uczuć i emocji; dezorientowanie poprzez negowanie faktów i zdarzeń, które miały miejsce; utrudnianie możliwości weryfikacji informacji.

A może Tobie przychodzą do głowy inne „seksualne” bądź „miłosne” definicje, których nie opisałam w swoim mini-słowniczku? Czekam na sugestie w komentarzach!

Obejrzyj: