AROMATERAPIA I OLEJKI ETERYCZNE – CZY ZAPACH MOŻE FAKTYCZNIE ZMIENIĆ TO JAK SIĘ CZUJESZ?

by Tamara Gonzalez Perea

Zapachy to magia. Potrafią przywoływać wspomnienia, przenosić nas w miejsca, w których już kiedyś byliśmy. Mogą kojarzyć się dobrze lub źle, każdy odbiera je inaczej. Jedni lubią aromat róży, inni skoszonej trawy, powietrza po deszczu albo… zgaszonej przed chwilą zapałki. Dziś opowiem Ci o tym, jak zapachy potrafią leczyć. 

Czym jest aromaterapia?

Z mocy aromatycznych olejków korzystano już w starożytności. Kleopatra wkładała płatki róż do poduszek, aby ukoiły jej nerwy, Hipokrates zalecał je swoim pacjentom na przeróżne schorzenia, a Egipcjanie wytwarzali perfumy, produkowali leki, a nawet balsamowali nimi zwłoki. Wtedy jeszcze nie nazywano tego aromaterapią, termin ten wiele lat później (na początku XX wieku) stworzył francuski chemik Rene-Maurice Gatefosse, badacz olejków eterycznych. Obecnie „aromaterapia jest idealnie czystą, w pełni naturalną metodą łagodzenia lub usuwania bardzo wielu i bardzo różnych dolegliwości. Wszystkie formy zabiegów polegają na wprowadzeniu do organizmu człowieka wysokiej jakości, czystych, nieprzetworzonych roślinnych olejków esencjonalnych, bez udziału chemicznych nośników czy dodatków.” – świetnie opisuje kosmetolożka Katarzyna Hans dla portalu medme.pl

Olejki pozyskuje się ze wszystkich części roślin. Często jest to żmudny, ale i kosztowny proces, na przykład alby otrzymać 1 kg olejku jaśminowego, potrzeba około 10 milionów kwiatów zerwanych o świcie. Nie tylko zapach jest istotny, ale także ich bogaty skład chemiczny, który można zbadać naukowymi metodami i który ma zbawienny wpływ na wiele schorzeń. Często aromaterapia przenika z medycyny niekonwencjonalnej do konwencjonalnej, kiedy na przykład kupujemy w aptece maść na przeziębienie, taką jak ta

Arometerapia to nie tylko zapach, ale przede wszystkim skład chemiczny olejków 

1. ŚWIECZNIK DO AROMATERAPII Cino | 2. AROMATYZER Stadler Form

Rodzaje aromaterapii, jak stosować olejki?

Aromaterapia ma szeroki zakres zastosowań. Może wykazywać działanie relaksacyjne, przeciwwirusowe, odkażające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Jedne zapachy pobudzają, inne uspokajają, relaksują, ułatwiają zasypianie. Wonie aromaterapeutyczne i olejki mogą wspierać odporność, poprawiać krążenie, przyspieszać gojenie się ran, zwalczać problemy skórne, niwelować dolegliwości bólowe. 

[contentblock id=111]

Aromaterapię możemy wykonać na kilka sposobów: 

  • MASAŻ – masujemy całe ciało albo jego wybrane fragmenty odpowiednio dobranym olejkiem. Mamy tutaj wieloraką korzyść, bo nie dość, że pobudzamy skórę i ciało masażem, olejek dobrze się wchłania, to jeszcze wspieramy ten proces zapachem. Najczęściej dodajemy kilka kropli olejku zapachowego do kremu albo neutralnej oliwki do masażu. Warto zadbać o odpowiednią oprawę: oświetlenie, temperaturę powietrza, relaksacyjną muzykę. 
  • INHALACJE – podgrzewamy olejek (zmieszany na przykład z wodą) i wdychamy jego opary przez około 20 minut. Dla wzmocnienia efektu przykrywamy głowę ręcznikiem w ten sposób. Stosuje się je w przypadku kataru, alergii, ale również pomocniczo na przykład przy problemach z cerą. Jeśli chcesz wdychać zapach dłużej, ale w mniejszym stężeniu albo zależy Ci na przyjemnym zapachu w domu, możesz korzystać z wszelkiego rodzaju dyfuzorów, kadzideł, świeczek zapachowych. Są one namiastką aromaterapii, ale bardzo przyjemną i potrzebną w codziennym życiu. Pamiętaj, że cudowną, naturalną formą aromaterapii jest też posiadanie kwiatów w domu, więcej na ten temat pisałam tutaj
  • KĄPIELE – to możesz zrobić we własnym zakresie, zupełnie samodzielnie. Do wanny z ciepłą wodą dodajemy kilka kropli olejku. Można zadziałać relaksująco albo pobudzająco, o właściwościach poszczególnych zapachów będę pisać za chwilę. 
  • KOMPRESY – nasączamy gazę albo ściereczkę kilkoma kroplami olejku rozpuszczonego w 100 ml ciepłej wody i przykładamy do chorego, obolałego miejsca na przez około pół godziny. Można dodatkowo owinąć kompres ręcznikiem dla wzmocnienia efektu. 
  • BEZPOŚREDNIE ODDZIAŁYWANIE NA SKÓRĘ – olejki możemy dodawać do kremów, toników, maseczek. Pewnie niektóre/niektórzy z Was pamiętają wodę różaną u babci – to aromaterapia w najczystszej postaci!

Jaki olejek do aromaterapii wybrać?

No właśnie, do tej pory opowiadałam o historii aromaterapii, o jej zaletach i zastosowaniach, ale przejdźmy do najważniejszego – KTÓRY OLEJEK NA CO DZIAŁA, który ma jakie właściwości i przede wszystkim – jaki olejek do aromaterapii wybrać dla siebie? Oczywiście nie sposób opisać dokładnie każdy z nich, ale wybrałam kilka najlepszych.

  • Na problemy z zasypianiem – rumianek rzymski, majeranek, lawenda, róża, melisa 
  • Dla wyciszenia, relaksacji – bergamota, szałwia muszkatołowa, róża, melisa, drzewo cedrowe, mandarynka (pomaga w stanach lękowych), majeranek, mięta (olejek miętowy ma łagodniejszy zapach niż mięta pieprzowa), waleriana (valeriana officinalis)
  • Przeziębienia, grypa – anyż, sosna, tymianek, eukaliptus
  • Pobudzająco, w chwilach spadku energii – goździk (przydatny również w przypadku zakażeń w jamie ustnej, bolących zębów), cistus (skalna róża), grejpfrut, trawa cytrynowa, pomarańcza
  • Na problemy skórne – olejek z drzewa herbacianego, jałowcowy, paczulowy, lawendowy

1. OLEJEK ZAPACHOWY Soehnle | 2. OLEJEK ZAPACHOWY Soehnle | 3. OLEJEK Max Benjamin

Ponadto :

  • Cytronella ma moc eliminowania nieprzyjemnych zapachów, świetnie sprawdzi się jako ekologiczny odświeżacz powietrza (zmieszaj kilka kropli z wodą i przelej do butelki ze spryskiwaczem)
  • Olejek geraniowy – wspaniale leczy bardzo suchą i bardzo tłustą skórę, odstrasza insekty, ma działanie antydepresyjne
  • Olejek z oregano jest silniejszym antyoksydantem niż cytrusy i borówka amerykańska. Podczas masażu sprzyja relaksacji i odprężeniu.
  • Rozmaryn pomaga pokonać umysłowe zmęczenie i zredukować lęk
  • Palo Santo ma słodki, tajemniczy zapach. Pomaga w problemach skórnych, ma działanie przeciwgrzybicze, odstrasza owady
[contentblock id=112]

Jak łączyć ze sobą olejki do aromaterapii?

Często mieszamy ze sobą różne olejki, po to by wzmocnić ich działanie. Nie można jednak robić tego „na chybił trafił”. Tylko odpowiednio dobrane aromaty, w odpowiednich proporcjach naprawdę nam pomogą. Oczywiście mowa tutaj o leczniczych miksturach. 

Nie można dowolnie łączyć ze sobą olejków, ich właściwości lecznicze muszą się uzupełniać. 

Na ból głowy najlepsza będzie mieszanka: lawenda – 3 krople, mięta 2 krople, geranium 2 krople, goździk 2 krople, eukaliptus 1 kropla. 

Na silne zmęczenie, pobudzająco – pomarańcza – 4 krople, rozmaryn – 3 krople, jałowiec – 1 kropla, mięta pieprzowa – 1 kropla

Wspomagająco na brak koncentracji – rozmaryn – 5 kropli, lawenda – 2 krople, geranium – 2 krople, pomarańcza – 1 kropla

Jeśli masz ochotę trochę „pobawić się” olejkami i stworzyć kompozycje zapachowe do domu, to zwróć uwagę na tak zwane koło zapachowe, które znajdziesz na przykład tutaj . Zasada jest taka, że najlepiej współgrają ze sobą zapachy z tej samej grupy lub leżącej zaraz obok. Oczywiście możesz testować też inne połączenia, ale im dalej, tym bardziej ostrożnie. A oto kilka ciekawych przykładów zapachów do dyfuzora, którymi możecie „ozdobić” mieszkanie:

Morski: 2 miarki lawendy (na przykład 2 krople), 1 miarka rozmarynu, 1 miarka bergamotki i odrobina mięty lub eukaliptusa 

Leśny: 10 miarek jodły, 8 miarek świerku, 8 miarek jałowca, 4 miarki dzikiej pomarańczy

Jesienny, domowy i otulający: 5 miarek cynamonu, 1 miarka goździka, 1 miarka gałki muszkatołowej

Guma balonowa: cedr eukaliptus, goździk, pomarańcza (proporcje do ustalenia)

[contentblock id=113]

Czy aromaterapie może być niebezpieczna?

Podstawowym kryterium doboru i tym co jako pierwsze bierzemy pod uwagę jest zapach olejku. Jeśli nam się nie podoba, to nie ma mowy o wyciszeniu czy poprawie koncentracji. Warto poszukać wtedy innego. Szczególnie ważne jest to u kobiet w ciąży, które jak wiadomo są szczególnie wyczulone na zapach. 

Poważniejszymi przeciwskazaniami do stosowania olejków są alergie. Pamiętaj, żeby zawsze przed pierwszym użyciem posmarować się na przykład za uchem i odczekać 24 godziny. Jeśli wszystko będzie ok, możesz używać 🙂 Kiedy zamierzasz stosować kurację doustną, zacznij od małych dawek. Jeśli chorujesz na epilepsję, skonsultuj swój wybór z lekarzem. 

Warto pamiętać, że olejki cytrusowe podnoszą wrażliwość na słońce i dlatego po ich użyciu przez 6 godzin powinno się unikać opalania. Najgroźniejszy jest tutaj olejek z bergamotki i limetki. 

Daj znać, jakie są Twoje ulubione zapachy, co kojarzy Ci się pozytywnie, a co trochę mniej. Może masz już jakieś doświadczenia z aromaterapią? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Przeczytaj:

Obejrzyj:

Aromaterapia kliniczna