CO TO SĄ MUDRY? POZNAJ UKŁADY ENERGETYCZNE DŁONI, KTÓRE MAJĄ LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI!

by Tamara Gonzalez Perea

Wierzę, że to, co nieprzerwanie robią od tysięcy lat ludzie i efekty czego potrafią wyraźnie dostrzec, może pomóc również Tobie – często wystarczy sobie pozwolić na zrozumienie i akceptację tego, co wydaje nam się początkowo obce czy dziwne. Tak jest z mudrami – układami dłoni, które mają niezwykłe właściwości. Co to są mudry i w czym mogą pomóc? Zapraszam do lektury wpisu, dowiesz się wszystkiego.

Co to są mudry?

Mudra z sanskrytu oznacza tyle, co “gest”, “pieczęć”, “znak”. Jest to symboliczny lub rytualny układ dłoni, często używany w praktyce hinduizmu i buddyzmu. Większość mudr wykonuje się rękami i palcami, często w połączeniu z ruchami nadgarstków, łokci i ramion. W jodze i indyjskich praktykach duchowych mudry były używane od tysięcy lat, nie tylko jako pomoc w osiągnięciu medytacyjnego spokoju, ale też w leczeniu różnych dolegliwości duchowych, psychicznych, ale również fizycznych.

Wydaje Ci się, że to bzdura, bo palce ułożone w określony sposób nie mają prawa wpłynąć na organizm? Cóż, musimy mieć świadomość, że nasze możliwości względem postrzegania energii są ograniczone – w końcu sami naukowcy nie są zgodni co do tego, Naukowcy nadal nie są zgodni co do tego, co stanowi ponad 96% materii we wszechświecie. Ciężko więc w oparciu o naszą wiedzę zrozumieć, jak na poziomie energetycznym działają mudry, wykorzystujące kwanty. Zwolennicy tych gestów przekonują, że dzięki nim subtelna energia wpływa na nasz system nerwowy i mózg, co pomaga nam się skoncentrować, zrelaksować, a nawet poradzić sobie z migreną czy napięciem w karku. Niektórzy twierdzą, że wykonywanie mudrów stymuluje meridiany – te same “trasy energetyczne” w naszym ciele, które pobudzane są na przykład podczas akupunktury (a przecież z jej skutecznością wiele z nas może się zgodzić, prawda?

Jak zrobić mudrę?

Mudry są stosunkowo łatwe do wykonania, nie wymagają wysiłku, a jedynie koncentracji. Można je zrobić podczas medytacji albo przerwy w pracy, na przykład w trakcie siedzenia na krześle. Od czego warto zacząć? Od energetycznego obmycia dłoni – wystarczy potrzeć je o siebie kilka razy z odpowiednią intencją w myślach. Podczas wykonywania mudrów, staraj się wywierać odczuwalny nacisk i nie zmieniaj układu energetycznego co najmniej przez 15 minut (oczywiście wiem, początkowo może być to trudne). Układy na jedną dłoń najlepiej jest wykonywać obiema rękami jednocześnie, to zsynhronizuje dwie półkule mózgu i zbalansuje poziom energii.

Ważne jest uświadomienie sobie, że  intencja, z jaką wykonujemy mudry jest tak samo ważna, jak sam układ dłoni. Podczas całej sesji staraj się oddychać spokojnie,  koncentrując się w myślach na celu, z jakim wykonujesz daną mudrę. Najlepiej, jeśli nikt nie będzie Ci przy tym przeszkadzał i będziesz mogła/mógł pozostać w całkowitej ciszy, wsłuchując się w odgłosy i sygnały, które płyną z Twojego ciała.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wykonywać prawidłowo mudry, polecam Ci zajrzeć do wartościowych filmów na YouTube, na przykład na kanale Macieja Wieloboba. Energetyczne układy dłoni wraz ze zdjęciami, które je ilustrują, znajdziesz też na przykład TUTAJ.

Przykładowe mudry, które możesz bez trudu wykonać

Vayu

Tę mudrę chciałabym polecić Ci na początek, bo jest szalenie skuteczna – działa lepiej niż pigułka przeciwbólowa na bóle głowy i migreny. Jak ją zrobić? Wystarczy zgiąć palec wskazujący w taki sposób, żeby dotykał podstawy kciuka. Kciukiem należy go delikatnie przycisnąć, pozostałe palce prostując. Według medycyny ajurwedyjskiej blokuje “wiatr” w organizmie człowieka, który odpowiedzialny jest między innymi za migreny i bóle artretyczne.

Linga

Linga to mudra, którą warto stosować jako ochronę przed przeziębieniem, chorobami płuc, a także wtedy, gdy chcemy zrzucić nadprogramowe kilogramy lub gdy mamy problemy z jelitami. Żeby wykonać tę mudrę, wystarczy spleść dłonie ze sobą, pozostawiając wyprostowany kciuk prawej ręki.

Kubera

Jak wzmocnić postanowienia i skuteczniej realizować cele? Wykorzystaj do tego mudrę określaną jako Kubera. Połącz koniuszki palców: wskazującego, środkowego i kciuka. Pozostałe palce zwiń do środka dłoni.

Prithivi 

Prithivi (z sanskrytu Matka Ziemia) to mudra, która stymuluje czakrę podstawy i budzi siły życiowe człowieka, sprawiając, że jesteśmy bardziej odporni na niesprzyjające sytuacje, stres, nerwowe napięcie, ale też osłabienie. Wykonanie tej mudry jest proste: palec serdeczny i kciuk łączymy czubkami. Pozostałe palce prostujemy.

Prana

Prana Mudra to układ, który ma dać energetycznego kopa jak filiżanka mocnego espresso. Pobudza do działania, budzi uśpioną energię życiową, pozwala pozostawać w dobrym zdrowiu i witalności. Tę mudrę wykonuje się prawą i lewą ręką. Palec serdeczny i mały należy połączyć z czubkiem kciuka, tworząc w ten sposób okrąg, natomiast palec wskazujący i środkowy należy wyprostować.

Przeczytaj:

Obejrzyj:

Medytacja i mudry by czuć się dobrze w jak największej ilości momentów jest to możliwe. Anna Cichy-Fatyga Yoga

You may also like