CZYM SĄ RUNY? SPRAWDŹ, JAKA JEST TWOJA RUNA URODZENIOWA I WSPIERAJĄCA

by Tamara Gonzalez Perea

Runy mogą pomóc nam przezwyciężać trudności, a nawet odkrywać to, co z pozoru ukryte przed świadomością. Czym tak naprawdę są te tajemnicze znaki? Jakie jest ich znaczenie i jak prawidłowo ich używać? Sprawdź koniecznie, a może się okazać, że to rozwiązanie, którego szukasz do dawna.

Runy – co to jest? 

Runy to rodzaj alfabetu, który charakteryzuje się dość kanciastymi liniami, w których (w przeciwieństwie do alfabetu greckiego) pojawia się stosunkowo niewiele łuków i obłości. Jedno z najpopularniejszych podań głosi, że alfabet runiczny objawił się Odynowi – najważniejszemu z nordyckich bogów. Był on uznawany za opiekuna wojowników, a także za bóstwo mądrości, poezji i magii. 

Znaki te uznano za święte, a ich znaczenie i zastosowanie znane było tylko nielicznym. Samo słowo “runa” oznacza tyle, co “tajemnica”. Dziś z tych symboli chętnie korzystają również współcześni, zwłaszcza w momentach życiowych rozdroży, w chwilach zwątpienia. Runy można wykonać z różnych materiałów – na przykład zapisując je na glinie, kawałku drewna, materiale, grawerując w metalu, szkle itd. Nośnik nie ma znaczenia, bo liczy się przede wszystkim sam znak, wywodzący się właśnie z alfabetu runicznego.  

Runy można traktować jak klucz, który otwiera najważniejszy skarbiec: Twoją podświadomość.

Każdy znak pisma runicznego posiada swoje znaczenie, jest wyrazem pewnych skojarzeń i symbolizuje szczególny rodzaj energii. To działa dokładnie w taki sam sposób, jak w języku chińskim, w którym ideogram przedstawia pewne pojęcia, obrazy przykładowo drzewo. Innym przykładem może być również karta z talii Tarota, w której każda ilustracja stanowi pewne przesłanie, niesie znaczenie, symbolizuje określone zjawiska. Przy odrobinie wprawy i znajomości znaczenia poszczególnych znaków, można z nich czytać jak z otwartej książki, interpretując poszczególne znaki (obrazy/symbole) lub szukając wyjątkowego sensu w ich układzie, połączeniu.

Alfabet runiczny – co warto o nim wiedzieć?

Alfabet runiczny (czyli inaczej po prostu pismo runiczne czy runy) występuje w wielu odsłonach, a najpopularniejszą z nich jest Futhark. Nazwa ta pochodzi od pierwszych sześciu liter alfabetu: Fehu, Uruz, Þurisaz, Ansuz, Raido, Kenaz. W systemie tym 24 runy uporządkowane są w trzech grupach. 

 • Pierwsza ósemka, Freya (zaczyna się od Fehu, a kończy na Wunjo), jest opisem tworzenia i uporządkowania Wszechświata. Symbolizuje początek wszystkiego, co żywe, czyli spotkanie  wody z ogniem.
 • Druga ósemka, Hagal (zaczyna się od Hagalaz do Sowilo), to symbol wejścia w nowe stadium ewolucyjnego cyklu. To spotkanie siły chaosu z siłą destrukcji, które próbują naruszyć kosmiczny ład i porządek. Ich wzajemne tarcia powodują rozwój i pchają wszechświat do przodu.
 • Trzecia ósemka, Tyra (zaczyna się od Tiwaz do Othala), zajmuje się wszystkimi siłami, które zostały ofiarowane ludziom. Siły te uosobieniem ludzkiej kondycji, a przy tym symbolizują siły transformujące życie.

Do czego służą runy?

Zastanawiasz się, jak wykorzystać niezwykłą moc run? Te znaki mogą stać się dla Ciebie drogowskazem, wskazać pewne energie, możliwości. Raczej nie należy ich traktować jako sposobu na przepowiadanie przyszłości, a raczej jako wsparcie, pomoc, ochronę przed popełnieniem błędu. Jak rozmawiać z runami? Znajdź zbiór run, który najlepiej z Tobą rezonuje, na przykład wykonanych w kamieniu, glinie czy na kawałkach drewna – znajdziesz je w sklepach ezoterycznych, również w internecie, ale możesz też wykonać je samodzielnie. Daj uważność myśli, która w danej chwili ma dla Ciebie najważniejsze znaczenie, a następnie wysyp runy na tkaninę i wylosuj jedną. Podążając za głosem intuicji, a także korzystając z podstawowej wiedzy na temat znaczenia run, odczytaj jej znaczenie. Warto też skonsultować się z osobami zajmującymi się profesjonalnie runami, zwłaszcza jeśli dopiero poznasz świat tych magicznych nordyckich znaków.

Dlaczego intuicja jest kluczowa do właściwego odczytania run? Bo w pokładach naszej podświadomości drzemie skumulowana wiedza uniwersalna oraz doświadczenie, co wielokrotnie powtarzał między innymi psycholog głębi Carl Gustav Jung. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co w podświadomości tak naprawdę się dzieje, wystarczy, że dopuścisz do jej spotkania ze znaczeniem pisma runicznego. To konfrontacja niezwykła, bo zawsze kończy się pewną zmianą w umyśle i sercu, obraniem kierunku, który intuicja podpowiada od dawna, o którym na przykład wolelibyśmy świadomie zapomnieć. Świat symboli (w tym przypadku run) jest tylko “wyzwalaczem” duchowych czy umysłowych energii – wydaje się to logiczne nawet w przypadku osób bardzo twardo stąpających po ziemi.

Wspomniany już przeze mnie Jung pisał wiele o synchroniczności, czyli zjawisko polegające na współwystępowaniu zdarzeń psychicznych i faktów zewnętrznych, które dla danej osoby mają to samo znaczenie. Zjawisko to tłumaczy, dlaczego z pozoru nieistotne wydarzenia wykazują magiczne powiązania między sobą i znaczenie, które możemy odkryć. Aby to zrobić, wystarczy użyć sprawdzonego instrumentu albo „klucza”, który pozwoli sferze podświadomości (gdzie gromadzi się uniwersalna wiedza) zrozumienie danego wzorca. Pismo runiczne, będące symbolem energii oraz wzorów energii, stanowi właśnie taki klucz. Jest to o tyle cudowne rozwiązanie, że korzystanie z runicznego pisma wcale nie jest trudne

[contentblock id=203]

Znaczenie run – 24 runy, których znaczenie warto poznać

Chociaż płynne czytanie ze znaków runicznych i umiejętność ich łączenia w specyficzne sensy wymaga nieco czasu i wytrwałości, zaczyna się od najprostszego zrozumienia poszczególnych symboli. Co oznacza każda z 24 run w alfabecie Futhark? Oto, jak czytać runy.

 1. Fehu: dobrobyt, sława, bogactwo, poczucie bezpieczeństwa, satysfakcja
 2. Uruz: popęd, potencjał, wolność, radość, pasja, energia
 3. Thurisaz: inspiracja, erotyka, wytrwałość, waleczność, przebojowość
 4. Ansuz: bogowie, słowo, mądrość, intuicja, magia, rytuały, wgląd w siebie
 5. Raidho: podróż, rozwój, ruch, zmiana, aktywność, wysokie wibracje
 6. Kenaz: ogień, entuzjazm, zapał, pasja, erotyka, pożądanie
 7. Gebo: ślub lub rozłąka, dar, partnerstwo, związki
 8. Wunjo: szczęście, młodość, radość z życia, energia
 9. Hagalaz: grad, podział, zniszczenie, rewolucja
 10. Nauthiz: cierpliwość, potrzeby, ograniczenia, bariery, zatrzymanie
 11. Isa: cisza, senność, stagnacja, wycofanie, ustąpienie, rezygnacja
 12. Jera: czas zbierania plonów (zgodnie z zasadą: zbierzesz to, co zasiałaś/eś)
 13. Eihwaz: mądrość, wytrwałość, droga do celu, podążanie swoimi drogami
 14. Perthro: przygotowanie, wybór, decyzja, intuicja
 15. Algiz: moc uzdrawiania, szlachetność, poświęcenie, pomaganie innym
 16. Sowilo: słoneczne zwycięstwo, sukces, obfitość
 17. Teiwaz: męstwo, odwaga, zdecydowanie, waleczność
 18. Berkano: kobiecość, płodność, moc, obfitość, miłość, troskliwość
 19. Ehwaz: wierność, lojalność, partnerstwo, oddanie, troska, zrozumienie
 20. Mannaz: człowiek, ego, współpraca, grupa, przyjaźń, uczenie się od innych
 21. Laguz: przypływy i odpływy, cykl życia, zmienność, cykle (również kobiece)
 22. Ingwaz: regeneracja, odpoczynek, odnowienie, regeneracja
 23. Othala: rodzina, tradycja, więzi
 24. Dagaz: nadzieja, światło, powodzenie

Uwaga, podobnie jak w tarocie, znaczenie ma także pozycja danej runy: czytana w pozycji prostej będzie miała inne znaczenie niż wtedy, gdy pojawia się w pozycji odwróconej. Przykład? Runa Fehu w pozycji prostej symbolizuje spełnienie, sukces, zadowolenie z zarobków, przynosi też obfitość, satysfakcję i poczucie bezpieczeństwa. Z kolei runa Fehu w pozycji odwróconej będzie oznaczała odwrotność – czyli nieplanowane wydatki, utratę pieniędzy, niestabilność materialną. Warto ją wtedy potraktować jako ostrzeżenie. 

Jeśli chcesz poznać bardziej rozbudowane znaczenie poszczególnych run z 24-elementowego alfabetu, zajrzyj pod TEN link i rozwijaj definicję każdej runy poprzez kliknięcie w jej nazwę.  

Moja rada? Jeśli chcesz, żeby energia poszczególnych run na Ciebie wpływała, noś je przy sobie jak talizman. To będzie Twoja runa wspierająca rozwój osobisty, właściwe decyzje, intuicję itd. Możesz włożyć do portfela karteczkę z runą Fehu, manifestującą obfitość i pieniądze, umieścić w widocznym miejscu w domu runę Othala, która będzie znakiem rodziny i tradycyjnych wartości albo nosić biżuterię z runą Algiz o mocy uzdrawiającej. Wszystko zależy od tego, jakiej energii w danej chwili potrzebujesz najbardziej. 

1. RUNY AliExpress | 2. RUNY AliExpress

Runa urodzeniowa – jak ją sprawdzić?

Runa urodzeniowa dyktowana jest ruchem planet w kole runicznym. Po co ją sprawdzać? Oferuje nam cenną wiedzę na temat naszego potencjału i osobowości – dokładnie tak samo, jak znaki zodiaku, które też definiują pewne cechy naszego charakteru czy skłonności. Runy urodzeniowe nadają nam także patrona, który jest naszym opiekunem, pomagają nam w ochronie zdrowiu. Dzięki nim możemy odciągnąć pecha z naszego życia i zaprosić do niego szczęście, obfitość, miłość i wszystko inne, czego najbardziej potrzebujemy. Co więcej, runy urodzeniowe pozwalają też dowiedzieć się, jakie talenty są wpisane w naszą osobowość, jak je mnożyć i jak najlepiej z nich korzystać. Ukazuje wszystkie aspekty naszego ja, zarówno te świetliste, jak i bardziej mroczne. Dzięki tym informacjom wiemy nad czym możemy popracować w sobie, aby to było jeszcze lepsze. Runa urodzeniowa działa jak chroniący nas amulet – jest jedna na całe życie. Warto nosić ją w postaci talizmanu, na przykład własnoręcznie wykonanego naszyjnika, o którym wspomniałam już wcześniej. 

Jak sprawdzić, jaką masz runę urodzeniową? To proste:

 • Fehu: od 21 lipca do 4 sierpnia
 • Uruz: od 19 listopada do 3 grudnia 
 • Durisaz od 22 marca do 5 kwietnia
 • Ansuz: od 5 sierpnia do 19 sierpnia
 • Raido: od 6 kwietnia do 20 kwietnia
 • Kenaz: od 20 sierpnia do 3 września
 • Gebo: od 4 września do 23 września 
 • Wunjo: od 24 września do 4 października
 • Hagal: od 24 kwietnia do 5 maja
 • Naudiz: od 4 grudnia do 17 grudnia
 • Isa: od 18 grudnia do 5 stycznia 
 • Jera: od 6 maja do 20 maja
 • Perdo: od 20 października do 3 listopada
 • Iwaz: od 5 października do 19 października
 • Algiz: od 6 stycznia do 19 stycznia
 • Sowilo: od 21 maja do 4 czerwca
 • Tiwaz: od 20 stycznia do 3 lutego
 • Berkano: od 4 lutego do 18 lutego 
 • Ehwaz: od 5 czerwca do 19 czerwca 
 • Mannaz: od 4 listopada do 18 listopada 
 • Laukaz: od 19 lutego do 5 marca
 • Ingwaz: od 6 marca do 21 marca
 • Odala: od 20 czerwca do 5 lipca
 • Dagaz: od 6 lipca do 20 lipca

W tym przypadku również odsyłam Cię do sprawdzenia informacji na wspaniałym portalu Akademiaducha.pl, gdzie w przystępny sposób wytłumaczona jest symbolika poszczególnych znaków w runicznym alfabecie. 

Przeczytaj:

Obejrzyj:

You may also like