CZYM SĄ MANTRY I JAK Z NICH KORZYSTAĆ NA CO DZIEŃ?

by Tamara Gonzalez Perea

Czym tak naprawdę jest cała ta tajemnicza mantra i do czego może Ci się przysłużyć w Twoim życiu? Nawet jeśli na co dzień twardo stąpasz po ziemi, koniecznie powinnaś/powinieneś poznać sekret wibracji dźwiękowej, która skutecznie mnie motywuje, wycisza i czyni szczęśliwszą.

Co to jest mantra?

Mantra to po prostu wibracja dźwiękowa, która działa kojąco na nasz umysł, absorbując go. To tajemnicze słowo narodziło się w starożytnych Indiach z połączenia słówka „man” („umysł”) i „tra”, czyli „wznosić”. Dokładnie tak działa mantra – dźwięk, który dosłownie wznosi nasz umysł ponad materialny, ziemski wymiar. Mantry składają się z sylab zapisanych w sanskrycie (czyli języku świętych ksiąg hinduskich), takich jak Dum, Hrim czy Klim, których nie można dosłownie przetłumaczyć. Sylaby te same w sobie stanowią tak zwane bidż mantry. Najsławniejszą i najważniejszą w Wedach (świętych księgach hinduizmu) jest mantra OM. Dźwięk ten ma odpowiadać  wibracjom całego wszechświata. W Tybecie bardzo popularna jest mantra wielkiego współczucia „Om Mani Peme Hung” (także „Om Mani Padme Hung”). Każdy jej element odgrywa inną rolę w oczyszczaniu umysłu. „Om” ma zmniejszać dumę, „Ma” usuwać zazdrość, „Ni” – pożądanie, „Pad” – niewiedzę, „Me” chciwość, a „Hung” – złość i nienawiść. 

1. PŁYTA Gayantri Mantra | 2. PŁYTA „Hosianna Mantra” Popol Vuh

Jak działa mantra?

Recytowanie mantr możemy traktować jak modlitwę albo jak prosty sposób na to, żeby wyciszyć umysł, dostroić go do wyższych wibracji, oczyścić z niepotrzebnych myśli. Wystarczy regularnie wsłuchiwać się w dźwięk mantr, żeby stopniowo stawać się bardziej radosnymi, lepiej nastawionymi do innych, pozbawionymi niepokoju, bliższymi swojej prawdziwej tożsamości. Co ciekawe, mantry posiadają swoje wewnętrznie zakodowane, „duchowe znaczenie”. Co to oznacza?  Że możesz poczuć dobroczynny wpływ mantry na swoje życie, nie mają wiedzy na temat jej znaczenia czy bóstwa, do którego pierwotnie kierowano określoną mantrę. 

Mantry to dźwięki, które leczą – udowodnili to nawet fizycy kwantowi!

Jako twardo stąpająca po ziemi osoba czujesz się przekonana/y? Pomyśl o czysto fizycznych aspektach! Intonowanie mantry to skuteczne narzędzie, które nie tylko wpływa na umysł, ale też pozwala wyregulować oddech. Dźwięk generujemy podczas wydychania powietrza, przez co sam odgłos mantry może być substytutem długiego wydechu. A co za tym idzie, bez kontroli oddychania nie będzie możliwe wydawanie jednostajnego i długiego dźwięku. 

Czy to naprawdę działa?

Czy recytowanie mantr działa? Cóż, łatwiej ci będzie przyjąć, że tak jest, jeśli przyznasz, że sam/a jesteś rodzajem wibracji, na którą składają się Twoje myśli, emocje i życiowe doświadczenia. Według ajurwedy świat to nic innego jak elektryczna, dźwiękowa wibracja. Jak podkreśla w wywiadach zajmujący się ajurwedą dr Swaroop Verma: “Tysiące lat temu już to opisano. Ale dopiero teraz zostało potwierdzone przez fizyków kwantowych. Oni nazywają to „kwantową fluktuacją”.

W tym kontekście łatwiej zrozumieć, że wewnętrzne przeobrażenia mogą się dokonać wyłącznie za sprawą innej wibracji. To proste – jeśli nie jesteś w stanie wgrać w swój “twardy dysk” nowego programu poprzez świadomość, wykorzystaj właśnie energię mantr. 

Poprzez emisję odpowiedniego tonu dźwiękowego można roztrzaskać szkło, wyleczyć tkanki albo… oczyścić umysł z niepotrzebnych, toksycznych myśli

Nadal nie wierzysz? Tu również odwołam się do fizyki. Powszechnie wiadomo, że poprzez emisję wysokiego tonu dźwiękowego (takiego jak chociażby sopran) można roztrzaskać szkło! Naukowcy znaleźli już zastosowanie odkryć dotyczących fal dźwiękowych na polu medycyny (wykorzystują na przykład dźwięk o wysokiej częstotliwości, aby przyśpieszyć zrastanie kości oraz wykorzystują go do stymulacji komórek, a nawet przecinania tkanek bez użycia skalpela w skomplikowanych operacjach). Czy nadal opierasz się temu, że emisja konkretnego dźwięku pozostaje bez wpływu na zdrowie Twojego ciała i umysłu? Dr Swaroop Verma podkreśla w wywiadach, że “Hanna Tantra, specjalistka od jogi tantrycznej, wyleczyła swój guz właśnie dźwiękami medytacji”. Tłumaczy też:

“Różne dźwięki wpływają na różne części ciała. W ajurwedzie wyróżniamy pięć elementów: woda, drewno, ziemia, powietrze i ogień. Każdy z nich związany jest z innym organem ciała i innym dźwiękiem mantry. A te z kolei mają powiązania z konkretnymi samogłoskami: a, e, i, u, y. Za ich tworzenie odpowiedzialne są też odmienne płaty mózgu. Dlatego też wymawianie różnych dźwięków wpływa na inne części ciała. I na zachowanie człowieka. Na przykład wysokie dźwięki nas pobudzają, stajemy się bardziej aktywni niż zwykle. Przeciwnie działają niskie dźwięki”.

[contentblock id=122]

Jak medytować z mantrą?

Mantrę można intonować indywidualnie albo w grupie – w zależności od tego, co bardziej do Ciebie przemawia. Możesz te dwie metody dowolnie łączyć, na przykład pracując z mantrami na zajęciach grupowych i powtarzając je w domowym zaciszu. Najlepiej powtarzać mantry trzy razy dziennie po 108 razy lub raz dziennie, ale przez dłuższy okres, na przykład trzech miesięcy.

Niezależnie od okoliczności, najważniejsza jest koncentracja. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę, wygasić komputer, wyłączyć telefon, znaleźć komfortową pozycję i skupić uwagę wyłącznie na oddechu i dźwięku. Niech nie zwiedzie Cię wewnętrzny perfekcjonista – wystarczy próbować, ale (podobnie jak w przypadku medytacji czy jogi) postępy są wynikiem regularnej praktyki i odrobiny cierpliwości. W intonowaniu mantr też z czasem możesz zostać mistrzynią/mistrzem, wystarczy tylko dać sobie na to szansę. 

1. PŁYTA Om Udgatar | 2. PŁYTA Om i misy

  1. Na początek możesz wypróbować medytację z wykorzystaniem oddechu. Na czym to polega? Wystarczy intonować mantry na głos podczas wydechu, a podczas wdechu – powtarzać ją w umyśle. Robiąc wydech wypowiedz na głos mantrę: Gauranga, wydłużając sylaby: GoooRaaaAnnnGaaa. Z wdechem dokładnie w ten sam powtórz ją w umyśle. Długość oddechu zależy od Twoich predyspozycji – z czasem i praktyką z całą pewnością się wydłuży. Pamiętaj jednak, że to nie są wyścigi.

[contentblock id=124]
  1. Jednym z najprostszych sposobów medytacji z mantrą jest tak zwana japa joga (dżapa joga), czyli technika, w której używa się korali nazywanych japa mala. Korale te składają się ze 108, 54 lub 27 koralików i jednego korala głównego. Podczas medytacji trzyma się je w prawej ręce między palcem środkowym a kciukiem. Medytację zaczyna się od korala głównego – trzymając go między palcami wypowiada się mantrę, a następnie przesuwa palce na pierwszy mały koralik i intonuje kolejną mantrę. Korzyści jakie płyną z tego duchowego ćwiczenia do lepsza koncentracja, obniżony poziom stresu, zwiększona cierpliwość czy większa empatia.
  2. Kolejną metodą medytacji z mantrą jest kirtan. Polega on na intonowaniu mantry przez więcej niż jedną osobę. Zwykle jedna osoba prowadzi medytację, a inni powtarzają za nią. Kirtan może również odbywać się z wykorzystaniem instrumentów muzycznych.
  3. Warto posłuchać, co podpowiada dr Swaroop Verma, który pracował między innymi w ośrodku Shri Ayurveda, Yoga & Tantra Center w Indiach: “Jeśli ktoś ma problemy z trawieniem, to powinien powtarzać sobie mantrę Haaaagnnn, Haaaagnnn – mantra czasami składa się tylko z jednego słowa. Dźwięk „ha” schodzi do naszego brzucha i wpływa na układ trawienny”
[contentblock id=123]

Przetestuj też inne mantry: 

  • Ah – pomaga zapamiętywać sny, najlepiej praktykować tę mantrę tuż przed pójściem spać
  • Om Namaha Sivaya – wspomaga proces oczyszczania umysłu
  • Om Namo Narayanaya – pomaga odzyskać siły i harmonię
  • Om Mati Muje Saledu – ma zapewnić opiekę bóstw animistycznych
  • Dźai Maha Majaki Dźai – pozwala oczyścić umysł i przygotować go na przyjęcie energii
  • On Namo Bhagawate – pomaga zagłębić się we własne wnętrze
  • Om Ami Dała Hri – oczyszcza ze wszystkich negatywnych emocji.
  • Om Ah Hum Wadżra Guru Padma Siddhi Hum – potężna mantra niosąca pokój, uzdrowienie i ochronę. Należy ją powtarzać półgłosem lub żarliwie recytować.
  • Hare Kriszna Hare Kriszna Kriszna Kriszna Hare Hare, Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare – oczyszczająca modlitwa wyznawców Kriszny

Przeczytaj:

Obejrzyj:

You may also like