MAPA MARZEŃ – TECHNIKA ROZWOJU, KTÓRA POMOŻE CI W REALIZACJI WYMARZONEGO CELU

by Tamara Gonzalez Perea

Zacznij myśleć o marzeniach nie jak o mrzonkach, które nigdy się nie ziszczą, ale jak o celach z datą realizacji! Jeśli chcesz je osiągać, podejdź do zarządzania swoimi myślami i wyobrażeniami tak, jak ustalania domowego budżetu czy porządków w szafie. Pomoże Ci… mapa marzeń. Co się kryje za tym określeniem? Już tłumaczę!

Mapa marzeń – co to takiego jest?

Mapa marzeń, choć przypomina dziecięcą zabawę w wyklejanie, jest skuteczną metodą do osiągnięcia celów, bardzo często wykorzystywaną przez psychologów, psychiatrów, coachów i mentorów. Chociaż wydaje się nierozsądnym pomysłem z pogranicza parapsychologii i wierzeń ludowych, ma solidne podstawy naukowe – dobrze przygotowana, przemyślana mapa pozwala wyodrębnić własne marzenia i potraktować je w kategorii celów.

ZOBACZ TEŻ >> PROKRASTYNACJA, CZYLI PROSTA DROGA DO KOMPLEKSÓW. DLACZEGO ODKŁADAMY ŻYCIE NA PÓŹNIEJ? 

Jak powiedziała w wywiadzie ‚„Zwierciadła” trenerka rozwoju osobistego Beata Markowska: „Mapa marzeń to zamówienie do naszej podświadomości napisane w jej języku, czyli w języku obrazów i emocji. Z kolei dla naszego umysłu racjonalnego mapa marzeń przedstawia się jako niegroźna, czasem infantylna zabawa z obrazkami. Niech i tak będzie. Grunt, że działa!”.

Założeniem mapy jest stworzenie planu na najbliższy rok, a może na życie, za pomocą symboli i archetypów. To nic, co wymagałoby od Ciebie nadludzkiego wysiłku czy artystycznej wyobraźni. Po prostu za pomocą czytelnych znaków tworzysz na kartce papieru obraz tego, jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość, pracę, rodzinę. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej Ci się odnaleźć we własnych marzeniach, uporządkować je, trochę im się przyjrzeć, sprawdzić, które z nich jest dla Ciebie absolutnym numerem 1., a co tak naprawdę od dawna już nie ma dla Ciebie znaczenia. Taka mapa marzeń, którą powiesisz w widocznym miejscu (a niech będzie, że i na lodówce!) będzie też rodzajem duchowej „ściągi” – wystarczy tylko rzut oka na takie dzieło, żeby przypomnieć sobie, nad czym właśnie powinnaś pracować. Wyobraź sobie tylko to uczucie, kiedy kolejna rzecz, zobrazowana na takim obrazku, się spełni!

1. NOTES Design Letters | 2. NOTES Design Letters | 3. EKSPOZYTOR DO ZDJĘĆ Umbra | 4. WIECZNE PIÓRO Lamy

Jak działa mapa marzeń?

Mapa marzeń działa na zasadzie prostej techniki wizualizacyjnej. Pozwala zaprogramować mózg w taki sposób, żeby zaczął dostrzegać w życiu jedynie sprzyjające osiąganiu konkretnego celu okoliczności. Dzięki niej zaczynasz karmić swoją energią i uwagą jeden, konkretnie dookreślony projekt. Mapa marzeń to też sprytny sposób na aktywizowanie swoich działań w kierunku spełniania pragnień. Co to oznacza w praktyce? Że na kartce papieru nanosisz bardzo konkretne znaki, nasycasz nimi swoją podświadomość i dajesz jej do zrozumienia, że tego właśnie od niej oczekujesz, tym samym „programując” ją na działanie w kierunku realizacji upragnionego celu.

Przykład – własne mieszkanie. Kiedy wizualny obraz własnych czterech kątów znajdzie się na Twojej mapie marzeń (na przykład w postaci wyciętego z magazynku zdjęcia idealnego salonu w Twoim ukochanym stylu boho), Twoja podświadomość zacznie pracować w taki sposób, żeby przybliżyć Cię do tego celu. Będziesz rozglądać się za ofertami tanich mieszkań, a jednocześnie działać w kierunku uzyskania korzystnego kredytu. Być może zaczniesz mówić głośno o swojej potrzebie i okaże się, że ktoś ze znajomych chce sprzedać swoją kawalerkę? Na pewno z każdym dniem będziesz bliższa osiągnięciu zadowalających Cię rezultatów. A kto wie, może w międzyczasie uznasz, że tak naprawdę na Twojej mapie marzeń powinien znaleźć się duży dom? Najfajniejsze jest to, że tworząc taki projekt, nie podpisujesz cyrografu. Swoje marzenia możesz dowolnie modyfikować! Uważaj tylko na skakanie z kwiatka na kwiatek – daj sobie (i swojej podświadomości!) czas, zanim zmienisz zdanie w kwestii własnych marzeń.

[contentblock id=61]

ZOBACZ TEŻ >> 23 RZECZY, KTÓRE ZROBIĘ PO 30.!

Kiedy zrobić mapę marzeń i od czego zacząć?

Każdy moment jest dobry na stworzenie swojej własnej mapy marzeń. Najlepiej jednak, kiedy sam/a poczujesz taką potrzebę, kiedy wypłynie ona z Twojego serca albo będzie wymuszona przez okoliczności (na przykład konieczność zmiany pracy, weryfikację oczekiwań). Ja najbardziej lubię ją robić, kierując się… fazami Księżyca, mającymi wpływ nie tylko na wszystko, co żywe na ziemi, ale też na mój cykl i stan emocjonalny. Kiedy planuję coś nowego, mapę marzeń tworzę w nowiu – mam wrażenie, że wraz z powiększaniem się księżyca moje plany coraz bardziej się konkretyzują. 

Mapa marzeń to najlepszy sposób na to, żeby zdefiniować swoje marzenia, przyjrzeć im się i ułożyć na liście życiowych priorytetów.

Zanim przystąpisz do tworzenia swojej mapy marzeń, postaraj się przez chwilę pomedytować, zapomnieć o obowiązkach zawodowych, o tym co Cię trapi, o ludziach, którzy wymagają od Ciebie określonej postawy. Nawiąż ze sobą duchowy kontakt, łatwiej Ci będzie być szczerą w kwestii własnych pragnień i potrzeb. Marzenia zobrazowane na tej mapie mają być TWOJE, a nie Twojego szefa czy rodziców. Nie masz ochoty podróżować dookoła świata? Tak naprawdę wcale nie chcesz mieć w tej chwili partnera/partnerki? Nie myślisz o skończeniu studiów, tylko o założeniu własnej firmy? Nie wstydź się przyznawać do tego sam/a przed sobą. Tworzenie mapy marzeń to spotkanie z samą sobą – bez fałszu i udawania. Tylko wtedy masz szansę na powodzenie tej misji!

1. TABLICA MAGNETYCZNA Umbra | 2. TABLICA Blomus | 3. MAGNESY Magis | 4. NOŻYCZKI Arabia Finland

Jak zrobić swoją mapę marzeń?

To, w jaki sposób stworzysz swoją mapę marzeń, nie ma większego znaczenia. Możesz ją stworzyć w formie kolażu na komputerze, ale ja polecam Ci zaangażowanie całego ciała – podczas fizycznego wycinania, klejenia, składania, wyrywania tworzy się niewiarygodne skupienie, koncentrujące wszystkie Twoje myśli na jednym celu. 

Możesz wydzierać z przeczytanych już gazet zdjęcia bądź pojedyncze litery, malować farbami czy tworzyć rysunki/notatki za pomocą flamastra na brystolu. Uważaj! Nie słuchaj podszeptów ego, które podpowiadają Ci, że nie potrafisz rysować, nie masz talentu, że to, co robisz jest brzydkie. Wartość artystyczna nie jest tu najważniejsza. Mapa marzeń to Twój duchowy szkicownik, nie musi być doskonały!

Tworząc mapę marzeń, zapomnij o oczekiwaniach innych ludzi. Skup się na tym, czego TY potrzebujesz.

Mapę marzeń wypełniaj tylko tym, co Tobie przyjdzie do głowy i co dla Ciebie jest ważne. Naklejaj i rysuj tylko takie symbole i obrazki, które absolutnie do Ciebie przemawiają, które nie drażnią Cię żadnym szczegółem. To muszą być symbole trafiające prosto do Twojego serca i w 100% dla Ciebie zrozumiałe. Analogie mogą być zupełnie odległe – na przykład przyklejasz zdjęcie aktorki tylko dlatego, że w lubianym przez Ciebie serialu odgrywała postać twardej bizneswoman, jaką chciałabyś się stać w najbliższej przyszłości. A może wklejasz zdjęcie swojego brata, bo jest dla Ciebie wzorem sportowego mistrzostwa? To też jest OK!

W pracy nad mapą marzeń możesz kierować się własną intuicją, tworząc dowolne kompozycje i układy z obrazków, łącząc je w grupy czy eksponując w dowolnym odstępie od siebie. Jedną z najpopularniejszych metod jest wykonywanie mapy marzeń na tak zwanej siatce bagua. Co to takiego?

[contentblock id=59] 

Czym jest siatka bagua?

Siatka bagua to pojęcie zaczerpnięte z chińskiej filozofii feng shui. Dzieli ona daną przestrzeń na 9 pól, z których każde odpowiada za inne wartości. Tworząc mapę marzeń na dużym arkuszu papieru, możesz na przykład stworzyć obszar odpowiadający za :

 • bogactwo i pieniądze
 • Sławę i mądrość
 • miłość, partnerstwo
 • autorytety, inspiracje
 • Zdrowie i dobre samopoczucie
 • dzieci, twórczość, hobby
 • Wiedzę i medytację
 • Karierę i pracę
 • podróże, przyjaciół, klientów

To, co najważniejsze, to sposób wypełniania poszczególnych pól. Musisz sięgnąć po obrazki, które mają dla Ciebie jak najbardziej pozytywne konotacje, ale które w dosłowny sposób obrazują to, czego chcesz. Pragniesz związku? Znajdź zdjęcie pary, z którego bije dokładnie taka energia, o jakiej marzysz w relacji. Chcesz zarobić dużo pieniędzy? Zamiast wklejać wizualne przedstawienia banknotów, pokaż na swojej mapie, NA CO chcesz je wydać (dom, samochód, egzotyczna podróż) – to lepiej zadziała na Twoją podświadomość, która nie do końca rozumie sens pieniędzy samych w sobie 🙂

Kiedy praca będzie gotowa, zawieś swoją mapę marzeń nad łóżkiem czy w innym widocznym miejscu i patrz na nią jak najczęściej. Za jakiś czas będziesz mogła/mógł zweryfikować swoje postępy w realizacji planów! Nie trzymaj jej na dnie szafki czy w książce, do której rzadko zaglądasz. Mapa marzeń działa wtedy, kiedy jak najczęściej możesz sobie przypominać, co się na niej znalazło!

[contentblock id=60]

Przeczytaj:

 • „Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne” Reinwarth Alexandra
 • „Mapa pragnień. Holistyczne narzędzie do spełniania marzeń” LaPorte Danielle
 • „Mapa marzeń” Koprowska – Głowacka Anna
 • „Twórcza wizualizacja” Gawain Shakti 
 • „Twoja mapa marzeń” Sęp Karina

You may also like