INTUICJA – JAK ĆWICZYĆ TWÓJ NAJLEPSZY SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

by Tamara Gonzalez Perea

Steve Jobs powiedział kiedyś: „Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. Miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją”. Zgadzam się z tym w stu procentach, dlatego w dzisiejszym poście opowiem trochę więcej o tym jak ćwiczyć intuicję i podążać za wewnętrznym głosem. 

Czym jest intuicja?

Znasz ten moment, kiedy coś jakby od środka podpowiada ci, że osoba, którą właśnie poznajesz jest nie do końca uczciwa? Mimo, że pięknie się uśmiecha i mówi dość wiarygodnie, to masz ochotę uciekać. Albo przeciwnie – zdobyła Twoje serce już w pierwszych sekundach rozmowy i wiesz, że można będzie z nią konie kraść? A głos, który przez dwa tygodnie bezgłośnie „krzyczał”, żeby nie inwestować pieniędzy w nowy biznes?Nie posłuchałaś/łeś i teraz żałujesz… Ten głos to właśnie INTUICJA. To opinie i uczucia, które pojawiają się samoistnie, poza świadomością. Niektórzy nazywają to „szóstym zmysłem”. Jest cicha, delikatna, nie „huczy” w naszej głowie tak jak „racjonalne” myśli. 

Intuicja jest czymś podobnym jak u zwierząt instynkt – z tym, że zwierzę za instynktem musi podążać, BO nie potrafi inaczej, a my możemy wszystko przemyśleć, przeanalizować, zastanowić się i skonfrontować z tak zwanym zdrowym rozsądkiem. Nie zawsze działa to na naszą korzyść, rozum nie we wszystkich sytuacjach jest dobrym doradcą. 

Joseph Murphy, autor książki „Potęga podświadomości” uważa, że najgłębsze warstwy podświadomości kryją nieskończoną mądrość, nieskończoną moc, niewyczerpane uzdolnienia i możliwości, które czekają tylko na to, by je rozwinąć i przejawić. Psychiczne moce w naszych umysłach naprawdę istnieją, trzeba tylko dopuścić je do głosu.

Intuicja to wewnętrzny głos. Jest cichy, delikatny, nie huczy w głowie tak jak racjonalne myśli. 

[contentblock id=165]

Jak ćwiczyć wyczucie według naukowców?

Kurt Tapperwein, autor „Superintuicji” doradza, żeby w każdej możliwej chwili ćwiczyć swoje przeczucia. Zgadywać która winda przyjedzie pierwsza, spróbować zgadnąć kto dzwoni nie patrząc na ekran telefonu itd. Wyłączyć wtedy myślenie i posłuchać impulsu, wewnętrznego głosu. Zauważa, że odkąd zaczniemy rozwiązywać swoje zadania nie przez rozmyślanie, ale przez podświadomość, nie będziemy ferować żadnych rozstrzygnięć, ale zaczniemy podejmować trafne decyzje. Wymienia siedem zasad drogi ku spełnieniu. Są to: 

 • „ja jestem ja” – wiem, kim rzeczywiście jestem, 
 • „związek mentalny ze swoim ja” – wchodzę w styczność ze swoją jaźnią poprzez trening świadomości lub medytację, 
 • „jestem samym sobą” – w całości jako ja, 
 • „transformacja następuje dzięki przypomnieniu sobie swojej prawdziwej tożsamości” – utożsamiam się z samym sobą
 • „mogę wejść w stan oświecenia” – mogę przypomnieć sobie wszelką wiedzę, 
 • „pozbyć się ja, być całkowicie samym sobą” – doświadczam oświecenia, żyję zgodnie z samym sobą, 
 • „życie osoby spełnionej” – jestem w swoim naturalnym bycie, żyję jako osoba spełniona.

W ten sposób udaje się wyćwiczyć intuicję i osiągnąć harmonię podświadomości. Tepperwein twierdzi, że tych siedem zasad pomaga osiągnąć doskonałość. Sprawiają, że żyjemy w zgodzie z intuicją, która zawsze zjawia się w odpowiedniej chwili, jest błyskiem myśli, pomysłem i działa wszechstronnie.

[contentblock id=166]

Z kolei Joseph Murphy uważa, że intuicja i nasza psychika łatwo przejmują nasze nastawienie.”Jeśli lęk, troska, strach i niedostatek wypaczą twój projekt, a ty sama będziesz przybita, pełna zwątpienia i cynizmu, wtedy i twój umysł naznaczy trud, troska, napięcie, obawy i przeróżne ograniczenia. Każda świadoma chwila, jaką poświęcasz rozwojowi swojej umysłowości i osobowości, ma dla twojego życia najgłębsze znaczenie”.

Aby intuicja dobrze funkcjonowała i rozwijała się, trzeba pozbyć się wszelkich przeszkód myślowych. Na takim fundamencie rozwinęła się medycyna holistyczna, którą uważa się za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia. Według jej zasad, leczenie powinno polegać na przywracaniu harmonii we wszystkich obszarach życia, a nie na zajmowaniu się jednym, konkretnym schorzeniem. Dzięki swobodnemu przepływowi świadomości zrozumiemy, że każdy problem to tylko nieakceptowanie rzeczywistości. Życie w zgodzie z intuicją Murphy nazywa byciem „architektem własnego umysłu”.

1. KSIĄŻKA „Sztuka afirmacji. Uwolniona potęga podświadomości” Dr J. Murphy
2. KSIĄŻKA „Superintuicja” K. Tepperwein

A co TY możesz zrobić na co dzień?

 • Metoda tak i nie

To nazwa robocza metody na ćwiczenie intuicji, którą możesz stosować w sytuacjach, w których masz do podjęcia jakąkolwiek decyzję. Kiedy szybko musisz postanowić czy wybrać opcję TAK lub NIE, pomyśl sobie co będziesz czuć w każdym z tych przypadków, jak się zachowa Twoje ciało, oddech, czy będziesz lekka/lekki czy spięta/y? Jeśli w którejś z tych sytuacji czujesz się lepiej, bardziej naturalnie, to prawdopodobnie tę drogę powinnaś/powinieneś wybrać.

 • Patrz w ogień

To ćwiczenie uaktywnia intuicję poprzez stymulację czakry czołowej. Po prostu zapal świeczkę i patrz w płomień 2-3 minuty, starając się mrugać jak najrzadziej. Oddychaj powoli, zrelaksuj się. I tyle. Powtarzaj ćwiczenie co kilka dni. 

 • Zapisuj sny

Kup piękny zeszyt i zaraz po przebudzeniu zapisuj w nim swoje sny. Po kilku tygodniach przeanalizuj je, sprawdź co się powtarzało, czy pojawiały się jakieś ważne symbole, postaci? Przeczytaj koniecznie mój artykuł o sile dobrego snu

1. ŚWIECZNIK Iittala | 2. ŚWIECZNIK Iittala

 • Odgaduj emocje

Kiedy z kimś rozmawiasz postaraj się odgadnąć jakie ta osoba odczuwa teraz emocje, jak się czuje, co może myśleć. Nazwij to. Może: strach, radość, smutek, zaskoczenie, niepewność itd. Przeczucia pochodzą z tego samego miejsca co emocje, są tak samo mało namacalne i wykraczające poza świadomość. Ćwicząc ich odgadywanie, ćwiczysz szósty zmysł. 

 • Wyłącz wewnętrzne osądy

Nie blokuj intuicji złymi emocjami, które powstają kiedy oceniasz siebie i innych. Kiedy masz ochotę pomysleć „nigdy nie skończę tego zadania” zamień to na  „co mogę zrobić, żeby to skończyć”. Zadawaj pozytywne pytania, szukaj plusów, skupiaj się na tym co dobre. Kiedy zaczniesz to robić, twój podświadomy umysł zacznie przekazywać rozwiązania w postaci intuicji.

 • Używaj afirmacji

Afirmacja to prosta sentencja, którą często powtarzamy, żeby przypominać sobie jakie mamy pragnienia i przyspieszać ich realizację. Poza tym, że wzmacnia naszą relację z podświadomością, pomaga też precyzować pragnienia i cele. Ważne, by robić to odpowiednio. Jak? Dowiesz się z filmiku poniżej.

Ucz się sztuki bycia w samotności

Nie mówię tutaj o byciu samotnym, a byciu W SAMOTNOŚCI. Kilka chwil w ciągu dnia. Może kilka dni w ciągu roku albo jeden weekend w miesiącu. Wybierz jak lubisz najbardziej. Nawet mając dużo pracy czy malutkie dzieci, naprawdę warto wygospodarować choćby 10 minut dziennie na bycie tylko we własnym towarzystwie. Nastaw wcześniej budzik albo poleż wieczorem w wannie. Wsłuchaj się wtedy w swój wewnętrzny świat. Poznawaj siebie, dowiedz się jak bardzo wyjątkowa/y jesteś. Pozwól myślom po prostu płynąć, oddychaj głęboko, patrz w dal, rozluźnij całe ciało, nie spiesz się. Możesz włożyć zatyczki do uszu albo puścić relaksującą muzykę. Kiedy nauczysz się zauważać głos płynący z wewnątrz kiedy jesteś sam/a, coraz częściej będziesz go też słuchać w towarzystwie ludzi, na ulicy czy w biurze. Podchwycaj to co mówi, nie zaczynaj rozmyślać, pozostać przy tym co podpowiada serce. 

Przeczytaj: 

Obejrzyj:

Intuicja. Jak ją usłyszeć i używać. 

You may also like