OSOBY WYSOKO WRAŻLIWE – SPRAWDŹ CZY DO NICH NALEŻYSZ

by Tamara Gonzalez Perea

Często nadwrażliwe osoby uznawane są za najsłabsze ogniwo społecznego łańcucha. To jednak dzięki nim dzieje się na świecie wiele dobra. Czy należysz do tych wyjątkowo spostrzegawczych i nieodpornych na krzywdę innych osób? Przekonaj się o tym i poznaj się lepiej.

Osoba wysoko wrażliwa – kim jest?

Osoba wysoko wrażliwa jest obdarzona spostrzegawczością i empatią. W większym zakresie rozumie zjawiska, które wokół niej się dzieją, potrafi też trafnie wytłumaczyć różne ludzkie zachowania i sposoby reakcji. Potrafi odkrywać bodźce zmysłowe, często jest twórcza i lubi wyrażać siebie w sztuce, rękodziele, literaturze. Jest kreatywna i bardzo świadoma, często dostrzega różnego rodzaju zagrożenia szybciej, niż inni. Nie boi się samotności, nawet więcej – lubi spędzać czas sama, chociażby rozmyślając. Często wysoka wrażliwość powoduje też różnego rodzaju problemy, na przykład związane z poczuciem gubienia się we własnych myślach, stanami lękowymi, a nawet depresją. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, pełnych bodźców płynących zewsząd. 

Osoby wysoko wrażliwe są twórcze i empatyczne, ale często miewają problemy ze stanami lękowymi, a nawet depresją

Wrażliwość to cecha determinowana genetycznie, występuje u około 15-20% populacji, zarówno  introwertyków, jak i ekstrawertyków. Możesz się spotkać ze skrótem OWW lub HSP (z angielskiego: High Sensitive Person). Shannon Adler, coach, autorka bloga i książek psychologicznych mówi: „Wrażliwi ludzie czują tak głęboko, że często muszą się wycofać ze świata, by w spokoju wykopać się spod warstw bólu i odzyskać na powrót swoją wiarę i odwagę”

David DiSalvo, autor wielu książek na temat zdolności poznawczych mózgu tłumaczy nadwrażliwość, stosując obrazową metaforę. Miliony bitów informacji, jakie docierają ze środowiska przetwarzane są przez mózg, czyli nasz „pokładowy komputer”. To, co trafia do naszej świadomości, przypomina staw retencyjny w porównaniu z całym morzem informacji pozostających w nieświadomości. W przypadku OWW, odwołując się do metafory DiSalvo, staw retencyjny przybiera rozmiary pokaźnego jeziora.

1. KSIĄŻKA „Sztuka afirmacji” Dr Joseph Murphy | 2. KSIĄŻKA „Strach – wróg czy przyjaciel?” Izabelle Filliozat

[contentblock id=17]

Typowe zachowania osoby wysoko wrażliwej

Model zachowania osoby wysoko wrażliwej skonstruowała w latach 90. amerykańska przycholożka Elaine Aron, określając go skrótem DOES. Jak to rozszyfrować?

D – dogłębne przetwarzanie informacji, skłonność do tak zwanego „rozkminiania”

O – skłonność do wprowadzania siebie w stan „przebodźcowania”, czyli nadmiernego doświadczania; to może być powodem energetycznego wyczerpania

E – wysokie przytłoczenie emocjonalne, przeżywanie wszystkiego na 200%

S – wyczulenie zmysłów, na przykład zapachów, dźwięków.

Osoba wysoko wrażliwa – zrób test i sprawdź, czy nią jesteś

Jeśli chcesz wiedzieć, czy należysz do osób wysoko wrażliwych, zrób krótki test, na każde z pytań odpowiadając krótko: TAK lub NIE.

1.) czy nastrój innych ludzi ma na Ciebie wpływ? 

2.) Czy łatwo wywołać u Ciebie poczucie winy?

3.) Czy lubisz spędzać czas samotnie, na przykład rozmyślając?

4.) Czy często rozpamiętujesz przeszłość?

5.) Czy często wolisz wrócić do domu, niż męczyć się na spotkaniach towarzyskich?

6.) Czy lubisz mieć zorganizowane życie?

7.) Czy zależy Ci na głębokich relacjach z innymi ludźmi?

8.) Czy źle znosisz kłótnie i konflikty?

9.) Czy żałujesz słabszych istot, w tym zwierząt, masz potrzebę otoczenia ich opieką?

10.) Czy jesteś wrażliwa/y na sztukę, lubisz czytać i oglądać obrazy, mądre filmy?

11.) Czy dużo czasu spędzasz na zastanawianiu się nad tym, co czujesz?

12.) czy masz skłonności do stanów depresyjnych, bezsenności i lęków?

13.) Czy brzydzisz się przemocą?

Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałaś/eś twierdząco, jest niemal pewne, że jesteś osobą wysoko wrażliwą. To wspaniała cecha, której nie musisz się wstydzić. Postaraj się jednak czerpać z niej korzyści dla siebie i świata, minimalizując związane z nią kłopoty. 

 1. KSIĄŻKA „Kurs pozytywnego myślenia” Beata Pawlikowska | 2. KSIĄŻKA „Bóg zawsze znajdzie Ci pracę” Regina Brett | 3. KSIĄŻKA „Całe szczęście jestem kobietą” Stano i Gąsiorowska

[contentblock id=16]

Jak dobrze żyć, będąc OWW

Osoby wysoko wrażliwe też mogą być szczęśliwe. Muszą jednak w większym stopniu zwrócić uwagę na to, czy żyją w zgodzie ze sobą i swoimi przekonaniami – kiedy zaryzykują wyjście ze swojej strefy psychicznego komfortu, mogą cierpieć bardziej od innych. 

Kluczowa jest akceptacja intensywnego odczuwania, życie w zgodzie z własnym rytmem i swoimi przekonaniami. OWW rozwinie swój potencjał, jeśli skupi się na tym, w czym jest dobra i nie da swoim myślom możliwości do rozpraszania się. Wspomniana wcześniej Elaine Aron sugeruje też przynajmniej 8 godzin snu, a przynajmniej leżenia z zamkniętymi oczami, bo 80% bodźców odbieramy wzrokowo, więc sen daje wytchnienie przebodźcowanemu mózgowi. Psycholog Marwa Azab z California State University w Long Beach zwraca uwagę na techniki ułatwiające funkcjonowanie osób wysoko wrażliwych w środowisku pracy: „Jeśli praca wymaga wielozadaniowości, należy liczbę zadań wykonywanych w jednym czasie maksymalnie ograniczyć. Dla tych, którzy mają poczucie, że nadmiar myśli zalewa ich umysł i utrudnia ocenę sytuacji lub spowalnia proces decyzyjny, doskonałym rozwiązaniem jest spisywanie wszystkich tych myśli”. 

Obejrzyj:

https://www.youtube.com/watch?v=lF_yPnm142w&feature=youtu.be 

https://sensitivethemovie.com 

Przeczytaj też:

You may also like